MENU
rodina-a-tehotenstvo

Budú vaše deti zdravšie, ak si s partnerom vzájomne voniate? Fungujú feromóny aj u ľudí?

Telesné vône sú pre vzájomné sympatie nesmierne dôležité. Aj bez použitia parfumu.
Rodina a tehotenstvo

Budú vaše deti zdravšie, ak si s partnerom vzájomne voniate? Fungujú feromóny aj u ľudí?

Aká voňavka nás spraví atraktívnejšími a akú úlohu hrá v našom živote telesný pach? Pýtali sme sa antropológa Jana Havlíčka, odborníka na rolu čuchu v medziľudských vzťahoch.

Platí, že ak máme s niekým rovnaký vkus na vône, budeme si sympatickí?

Ak sa zhodnete, že ruže vám voňajú lepšie ako povedzme vanilka, ešte to nezaručuje, že si budete aj navzájom "príjemne voňať". Aspoň o tom zatiaľ nemáme žiadne poznatky.

Ak mi nejaký nápadník venuje voňavku, ktorá mi ani trochu nevonia, nemusím teda byť smutná, že si nie sme súdení?

Robili sme niekoľko štúdií o tom, že parfum môže voňať inak samotný a inak po aplikácii na pokožku. A tiež o tom, že je ťažké odhadnúť výslednú vôňu parfumu na človeku bez toho, aby sme to na jeho pokožke vyskúšali. Aj preto voňavky ako darčeky často nebývajú úspešné. Ale nemusí to nutne znamenať, že darca nie je s vami kompatibilný.

Ak sa navoniam parfumom, ktorý som si vybrala podľa môjho vkusu, zvýšim tak svoju atraktivitu v očiach druhých oproti prípadu, keď sa postriekam náhodnou voňavkou. Platí to?

Áno. Pokusné osoby si aplikovali na pokožku jeden parfum určený výskumníkmi a druhý si vybrali samy. Hoci samotné parfumy boli hodnotené podobne, po tom, ako si ich pokusné osoby aplikovali na kožu, voňali hodnotiteľom lepšie práve tie, ktoré si vybrali samotné osoby. Hodnotili totiž zmes parfumu a telesnej vône. 

Platí populárne tvrdenie, že ak si muž a žena vzájomne voňajú, je to dobrý predpoklad na zdravé potomstvo?

To sa overovalo štúdiami na zvieratách. Aj my sa do určitej miery vo vôňach orientujeme podľa vlastného genetického nastavenia. Ale študovať to, či ľudia, ktorí si príjemne voňajú, majú skutočne zdravšie potomstvo, by bolo asi dosť komplikované.

Je pravda, že strach a úzkosť sa prostredníctvom telesného pachu môžu šíriť medzi ostatných?

Zbierali sme vzorky telesného pachu u ľudí, ktorí boli nervózni - študentov pred skúškou, skokanom pred bungee jumpingom a podobne. Po tom, čo sme tomuto pachu vystavili iných ľudí, aj tí vykazovali vyššiu mieru úzkosti. Akoby sa strachom „nakazili“. Najcitlivejšie reagovali tí, ktorých dokážu rozhodiť aj bežné situácie viac ako iných.

Dá sa pachom preniesť aj iné duševné rozpoloženie?

Sú štúdie, ktoré ukazujú, že okrem nervozity či strachu sa môže v telesnom pachu odrážať aj istá miera šťastia či príjemného rozpoloženia.

Voňajú teda šťastní ľudia lepšie?

Dá sa to tak povedať. 

Čo ešte môžeme "vyňuchať"?

S pachmi a čuchom súvisia aj záležitosti spojené s chorobami. Jednoznačne sa napríklad preukázalo, že ľudia s Alzheimerovou či Parkinsonovou chorobou mávajú poruchy čuchu o dva až päť rokov skôr, ako sa u nich prejavia prvé klinické príznaky choroby.

Takže ak sa mi zhorší čuch, môžem očakávať aj výpadky pamäti?

Neplatí, že porucha čuchu automaticky znamená predzvesť choroby. No myslíme si, že by bolo dobré robiť plošné monitorovanie čuchu seniorov, povedzme vo veku šesťdesiat až šesťdesiatpäť rokov. V Škandinávii sa to už začína zavádzať. Takéto testovanie je pomerne lacné a pomohlo by s detekciou tých, čo sú rizikoví. Alzheimerovu demenciu síce v súčasnosti nedokážeme liečiť, no pomerne dobre vieme aspoň odďaľovať jej príznaky. Výskumu na túto tému sa práve venujeme.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je v poriadku, ak mi pri nervozite zvlhnú celé nohavičky?

Nie je isté, či ide o vaginálny výtok. Ženy si často zamieňajú výtok s hlienom, ktorý je prirodzený a potrebný. Svetlý nezapáchajúci sekrét je fyziologický a v malom množstve nie je známkou ochorenia. Je dôsledkom hormonálnych zmien, ktoré sa dejú počas menštruačného cyklu, v období dospievania alebo počas tehotenstva. Na presné určenie vašej diagnózy a nasadenie adekvátnej liečby je potrebné gynekologické vyšetrenie. Ak by predsa šlo o opakujúci sa vaginálny zápal, ideálnym riešením je ošetrenie laserom na úpravu pH v pošve, pri ktorom dochádza k remodelácii tkaniva. Výsledkom je rejuvenizácia vagíny a posilnenie imunity v pošve. Táto terapia je rýchla, bezbolestná a bezpečná.

čítať viac
MUDr. Stela Muránska
MUDr. Stela Muránska
Gynekologička

Môže z veľkého plaču dieťa rozbolieť silno bruško?

Pokiaľ lekár neodhalil žiadnu organickú príčinu a synček je temperamentný, predpokladám, že ide o vzdor. Obdobie vzdoru prichádza väčšinou okolo druhého roku a trvá približne do štyroch. Dieťa sa snaží presadiť si svoje, vzpiera sa, kričí, hádže sa o zem alebo sa vám dokonca snaží ublížiť. Neznamená to, že je nevychované, alebo že vás nemá rado, iba si začína uvedomovať samo seba a svoju osobnosť. Nevie ešte vyjadriť to, čo chce, lomcujú ním emócie a ono ich ešte nedokáže správne spracovať. Potrebuje ich zo seba dostať von. Testuje si hranice a rozvíja sebavedomie, preto je správna reakcia rodičov na vzdor veľmi podstatná. Nebráňte mu sa prejaviť. Zanedlho sa opäť upokojí a bude sa tváriť, akoby sa nič nestalo. Ak je záchvat zlosti veľký, odstráňte z dosahu všetko, čím by si mohol ublížiť. Jediná cesta je vyčkať, kým to prejde. Niekedy pomáha pritúliť ho k sebe a pevne objať, až zovrieť. Alebo odviesť pozornosti.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia