MENU
zdravy-zivot

Potraviny proti ALZHEIMERU. Máte v jedálničku aspoň jednu?

Healthy,Breakfast,With,Oatmeal,Porridge,,Fruits,And,Nuts.,Blueberry,,Mango,
Zdravý život

Potraviny proti ALZHEIMERU. Máte v jedálničku aspoň jednu?

Ako si zachovať funkčný mozog do najvyššieho veku? Okrem jeho tréningu pomáha ako prevencia aj zdravá strava.

Rovnako ako môže určitá strava ovplyvňovať vysoký krvný tlak a znižovať riziko vzniku srdcovo-cievnych ochorení, tak majú určité potraviny vplyv aj na náš mozog.

Ešte v roku 2015 tím vedov z Rush University Medical Center navrhol diétny plán, ktorý by mohol znížiť riziko vzniku Alzheimerovej choroby až o 53 %. Ide o MIND diétu, ktorá je bohatá na potraviny zo stredomorskej diéty. Tá tiež znižuje riziko vzniku Alzheimera u starnúcich pacientov.

Olivový olej 

Bottle,Pouring,Virgin,Olive,Oil,In,A,Bowl,Close,UpBottle,Pouring,Virgin,Olive,Oil,In,A,Bowl,Close,Up
Zdroj: Shutterstock

Podstatou MIND diéty je prijímať potraviny, ktoré prospievajú mozgu a obmedziť tie, ktoré mu škodia. Medzi tie prospešné patrí napríklad extra panenský olivový olej, ktorý obsahuje veľké množstvo polyfenolov. Tieto silné antioxidanty podľa odborných štúdií zlepšujú učenie a pamäť u myší a vedci sa nazdávajú, že môžu zvrátiť aj poškodenie mozgu.

„Často sa ale zabúda, že nejde len o samotné zloženie stravy. K stredomorskému stravovaniu patrí aj istá striedmosť, teda žiadne prejedanie sa, a predovšetkým dostatok pravidelného pohybu," upozornili odborníci, ktorí sa na štúdii podielali. S alkoholom by ste to nemali takisto preháňať. „Ten môže prospievať, napríklad červené víno, ale len pri veľmi striedmej konzumácii. Ak to s ním preženiete,  bude mať skôr škodlivý vplyv na rozumové funkcie," doplnili. 

Pokračovať Ďalej (1/7)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Chodím v noci často na záchod, dá sa s tým niečo robiť?

Vek 54 rokov môžeme opísať ako vek „na prostatu“. To ale v žiadnom prípade neznamená, že pacient musí trpieť častým močením a zhoršenou kvalitou spánku!

Po päťdesiatke by mal každý pán vyhľadať urológa a absolvovať preventívnu urologickú prehliadku. Na takejto prehliadke vylúčime prítomnosť rakoviny prostaty a zároveň posúdime stav nezhubného zväčšenia prostaty. Práve druhé menované ochorenie najčastejšie zodpovedá za ťažkosti s močením u pánov.

Nie vždy je nutná operácia prostaty, na výber máme celú škálu liekov. Určite sa nebojte vyhľadať odborníka.

čítať viac

Protéza ma pri jedení tlačí. Občas ma bolí a opuchá ďasno. Čo pomôže?

V prvom rade si dajte skontrolovať protézu a stav ďasien pod ňou. Pohyblivá protéza môže odierať a poraniť sliznicu ústnej dutiny. Vznikajú rôzne veľké ranky, ktoré sa podobajú na afty. V tom prípade je nutné zubnú náhradu upraviť alebo zhotoviť novú. Zároveň môžu byť v ďasne zvyšky zubov a tlak protézy môže rovnako spôsobovať dráždenie. Ak ide naozaj o afty, je mnoho faktorov, ktoré vplývajú na ich vznik, od lokálnych v ústnej dutiny po celkovú imunitu organizmu. Tento stav si vyžaduje ďalšie vyšetrenia.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor