Depresia urýchľuje starnutie až o dva roky. Vedci si posvietili na predčasné chemické zmeny
9. 4. 2021, 13:00 (aktualizované: 16. 7. 2024, 0:29)

Zdroj: Shutterstock
Klinická depresia urýchli starnutie buniek až o dva roky v porovnaní so zdravými ľuďmi. Vedie tak k predčasnej smrti?
Klinická depresia sa už dávnejšie považovala za rizikový faktor iných ochorení súvisiacich s vyšším vekom ako srdcovo-cievne ochorenia, Alzheimerova choroba či osteoporóza. Najnovšie vedci naznačujú, že za zrýchleným procesom starnutia môže byť práve táto duševná porucha.
„Jednou z vecí, ktorá je na depresii pozoruhodná, je, že trpiaci majú neočakávane vyššiu mieru fyzických chorôb súvisiacich s vekom a skorej úmrtnosti, a to aj po zohľadnení miery samovrážd či životného štýlu," cituje LiveScience doktora Owena Wolkowitza, profesora psychiatrie na Kalifornskej univerzite v San Franciscu (UCSF), spoluautora štúdie uverejnenej tento týždeň v Translational Psychiatry.
O dva roky starší
Vo výskume sa teda skupina vedcov zamerala na takzvané epigenetické hodiny v bunkách. Tie sú odrazom biologického alebo bunkového veku, ktorý možno odhaliť na základe špecifických chemických zmien v DNA človeka. Ako starneme, jednotlivé atómy v DNA sa začnú nahrádzať metylovými skupinami, tvorenými jedným atómom uhlíka viazaným na tri atómy vodíka, prirodzeným procesom známym ako metylácia. Tieto chemické zmeny menia funkciu génov v bunkách, vysvetľuje LiveScience.
V novej štúdii vedci hľadali konkrétne vzorce metylácie súvisiace s úmrtnosťou známe ako „GrimAge“. Porovnali pri tom vzorky krvi 49 neliečených ľudí s depresívnou porouchou a 60 zdravých ľudí v rovnakom veku. Hoci ľudia s ťažkou depresiou nemali fyzické príznaky zrýchleného starnutia, v porovnaní s chronologickým vekom mali vyššiu hladinu GrimAge, teda ich bunky boli staršie a to v priemere o dva roky.
Americkí výskumníci nabádajú, že na základe ich zistení, by sa depresia mala chápať po novom ako ochorenie celého tela. Na to, či depresia spôsobuje u niektorých ľudí zmeny v metylácii, alebo či depresia aj metylácia súvisia s iným kľúčovým faktorom v tele, si však treba ešte bližšie posvietiť.