MENU
zdravy-zivot

Stres nemusí byť nebezpečný, ak jednu vec robíte inak. Využite ho vo svoj prospech

Ide to s vašou náladou dole z kopca? Stále nič nestíhate a vyčítate si to? Potrebujete zmeniť maličkosť.

Súvisiace témy

Zdravý život

Stres nemusí byť nebezpečný, ak jednu vec robíte inak. Využite ho vo svoj prospech

Nie je škodlivý samotný stres, ale to, aké reakcie naň si zvolíme. Ako prehodiť výhybku?

Možno toto všetko zvládnuť? Napadlo zrejme každému, kto sa bál o zamestnanie, koronavírusu a ešte sa aj musel naučiť učiť deti, alebo ich prinajmenšom vedieť zabaviť počas osemhodinového pracovného času. Prechádzame si si tým všetci. O tom, s akou veľkou ujmou, rozhoduje podľa vedcov naša schopnosť so železnou guľou naložiť.

Veríte, že je zlý? 

Psychologičky Kari Leibowitzová a Alia Crumová zo Stanford Mind& Body Lab publikovali v New York Times zaujímavý článok, v ktorom tvrdia, že aj z neúnosného stresu dokážeme vyťažiť. „Vyše dekáda výskumov – našich i iných – naznačuje, že nie typ alebo množstvo stresu určuje jeho dopad, ale naše mentálne nastavenie sa naň. V jednej štúdii ľudia s najvyššou úrovňou stresu mali o 43% vyššie riziko, že umrú, len ak verili, že stres je pre ich zdravie zlý. Tí, ktorí tiež zažívali veľký stres, ale nevnímali ho ako škodlivý, mali porovnateľné riziko úmrtia s inými skupinami ľudí v štúdii vrátane tých s veľmi nízkou mierou stresu,“ píšu autorky o výsledkoch zo sledovania tridsiatich tisícok Američanov pracujúcich vo finančnom sektore počas ekonomickej krízy v roku 2008.

 

Nespokojenci po troch mesiacoch osvojenia si špeciálnej techniky zvládnutia stresu vykazovali menej negatívnych dopadov na zdravie i zvýšili pracovný výkon bez toho, aby množstvo stresu reálne znížili. Stačilo zmeniť náhľad na stres.

Tí, ktorí tiež zažívali veľký stres, ale nevnímali ho ako škodlivý, mali porovnateľné riziko úmrtia s s tými s veľmi nízkou mierou stresu.
 

Nie okolnosti, ale prístup

Je to univerzálny kľúč? Slovenský psychológ PhDr. Dušan Fábik upozorňuje, že táto myšlienka môže byť aj riziková. Úlohu „nastaviť sa na stres“ totiž treba správne pochopiť. „Na základe tejto úvahy by mohli mať ľudia tendenciu popierať svoj stres a presviedčať sa, že nie sú napätí v domnienke, že znížia škodlivosť stresu. V konečnom dôsledku by však týmto spôsobom akurát prekračovali hranice svojho organizmu a ešte viac si fyzicky aj psychicky uškodili. Vždy je lepšie pri pocite napätia, bližšie ho spoznať a nepopierať ho v sebe,“ mieni odborník. Leibowitzová a Crumová však ponúkajú vysvetlenie v trojkrokovom návode, ako sa so stresom popasovať. Samozrejme za predpokladu, že jeho množstvo objektívne nedokážete znížiť.

Bolesti na rôznych miestach tela úzko súvisia s prílišným stresom.Bolesti na rôznych miestach tela úzko súvisia s prílišným stresom.
Bolesti na rôznych miestach tela úzko súvisia s prílišným stresom.
Zdroj: Shutterstock
Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si mám pri kúpaní chrániť vagínu pred vniknutím vody?

Mnoho žien má  problém s vaginálnou mykózou, ktorú spôsobuje premnoženie kvasiniek v pošve. Vysoké riziko prináša kúpanie v bazénoch, a to nielen verejných. Mykózu totiž nespôsobuje znečistenie vody v bazéne, ale naopak jej čistota, dezinfekcia a chlór.

Po kúpaní v bazéne či v chemicky upravovanej vode odporúčam  používať preventívne čípky alebo vaginálne krémy, ktoré opätovne navodia správne pH v pošve. Odporúčam tiež vyzliecť si po kúpaní mokré plavky, aby na podbruško nepôsobila vlhkosť a chlad.

Na trhu existujú špeciálne navrhnuté tampóny, ktoré sa od klasických líšia. Majú inú štruktúru a sú napustené látkou, ktorá chráni pred infekciou. Vazelínové tampóny sú nasiaknuté lekárskou vazelínou a dezinfekčnou látkou, ktorá zabráni vode dostať sa do vnútra vašich intímnych partií. Ženy sú tak chránené od baktérií a rôznych infekcií.

Počas dovolenky a najmä, ak je žena háklivá na rôzne mykózy či infekcie, môžu vazelínové tampóny používať aj mimo menštruáciu, pre ochranu pred neželaným „ničiteľom“ príjemnej dovolenky. Na zváženie sú probiotické tampóny. Ich základom je schopnosť prispôsobiť sa prirodzenému prostrediu ženskej pošvy, ktoré má kyslejšie pH, vyžaduje prítomnosť laktobacilov, ktoré nás ženy chránia pred baktériami. 

čítať viac

Naša jedenásťročná máva občas výtok z pošvy. Je to bežné?

V predpubertálnom období normálny výtok neexistuje. U dievčat počas dospievania vplyvom hormónov sa mení prostredie pošvy. Žliazky krčku maternice začínajú produkovať hlienový sekrét. Tie vytvárajú kyselinu mliečnu, ktorá premieňa chemické prostredie pošvy z neutrálneho na výrazne kyslé. Kým sa však hormóny a činnosť žliazok „zabehnú“, chvíľu to trvá. Preto býva v puberte  sekrécia hojnejšia ako v dospelosti a môže dráždiť doposiaľ nezvyknutú kožu rodidiel. Toto je jediná výnimka, kedy môžeme výtok označiť za „normálny“. Je číry, páchne kyslo, na spodnej bielizni zanechá bezfarebné škvrny, akoby bola naškrobená. Liečbu netreba, na mieste je zvýšená hygiena. Nie strečové vypasované rifle!

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor