Choroby jazyka: Čo vám hlási povlak a čo jeho pálenie?
27. 3. 2025, 12:00 (aktualizované: 28. 3. 2025, 12:33)

Zdroj: Shutterstock
Farba jazyka a jeho stav prezradia veľa o zdraví. Objavte príznaky rakoviny jazyka, čistenie a účinnú prevenciu.
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Galéria k článku
Prijímanú potravu pomáha vychutnávať, miešať, posúvať ju ďalej do tráviaceho traktu a zároveň sa výrazným spôsobom podieľa na ľudskej reči, komunikácii a vlastnostiach nášho hlasu. Žiť bez nebo je síce možné, no s ním má život oveľa väčšiu chuť a radostnejšie stránky. Preto by sme akékoľvek zranenie jazyka nemali podceňovať. Dokonca ani tak banálne pôsobiace zahryznutie si doňho.
Ako vyzerá zdravý jazyk?
Zdravý jazyk je hladký, bezproblémovo pohyblivý a jeho povrch je pokrytý ružovo-sivou sliznicou s papilami, ktoré ho chránia a umožňujú jeho správne fungovanie. Spodná strana jazyka by mala mať ružovú farbu s viditeľnou cievnou kresbou. Veľkosť jazyka by mala harmonicky zapadať medzi zubné oblúky a jeho okraje by nemali byť deformované či neprirodzene zvlnené. „Medzi najčastejšie sa vyskytujúce ochorenia jazyka patria jeho zápaly. Za posledné roky však veľmi rýchlo pribúdajú aj onkologické ochorenia tohto dôležitého orgánu. Približne každý desiaty nádor v ústnej dutine postihuje práve jazyk,” upozorňuje maxilofaciálny chirurg, profesor Andrej Jenča z prvej špecializovanej nemocnice na liečbu ochorení hlavy a krku v Košiciach. Vyplaziť jazyk na seba do zrkadla alebo na svojho zubára počas preventívnej prehliadky sa teda vypláca.
Všímajte si povlak
Všímať by sme si mali aj možný povlak na jazyku. Ten je vždy dôsledkom nejakého ochorenia. Najčastejšie toho tráviaceho či infekčného. V mnohých prípadoch ho však vyvoláva aj plesňové ochorenie, dlhodobé užívanie antibiotík či prítomnosť nádoru v tele.
Zdroj: Shutterstock
Povlak na jazyku najčastejšie signalizuje tráviace ťažkosti či infekčné ochorenie.
„V praxi sa stretávame s poraneniami jazyka, ktoré majú rôzny pôvod a príčinu. Spôsobiť ich môžu naše vlastné zuby, najmä tie s ostrými hranami, nevyhovujúce zubné náhrady. Komplikáciu môže vyvolať aj konzumácia potravín, horúcej potravy, špáradlá a podobne. K ranám na jazyku dochádza aj v dôsledku nehôd, úrazov či násilia,” pokračuje profesor Andrej Jenča.
Choroby jazyka a ich príznaky
Jazyk môže byť zrkadlom nášho celkového zdravotného stavu. Medzi najčastejšie choroby jazyka patria:
- Zápaly jazyka (glositída) – môžu byť spôsobené infekciami, alergiami, nedostatkom vitamínov alebo podráždením.
- Povlak na jazyku – môže signalizovať problémy s trávením, infekcie alebo oslabenú imunitu.
- Aftózne vredy – bolestivé vriedky sa objavujú najmä pri oslabení organizmu.
- Geografický jazyk – stav, pri ktorom sa na jazyku tvoria hladké, nepravidelné červené oblasti, môže súvisieť s potravinovými alergiami či autoimunitnými ochoreniami.
- Rakovina jazyka – závažné ochorenie, ktoré môže mať fatálne následky, ak sa nerozpozná včas.
Ako sa hlási rakovina jazyka?
V prípade rán, ktoré sa nehoja po dobu 2 týždňov alebo neprestávajú krvácať, je nutné čo najskôr vyhľadať zubára, ideálnejšie však maxilofaciálneho chirurga. Urobiť by sme tak mali aj v prípade, ak na jazyku pociťujeme pálenie. Vtedy môže ísť o prvý z príznakov rakoviny jazyka.
Najčastejšie sa objavuje pri konzumácii horúcej, pikantnej, slanej alebo kyslej potravy. Po určitom čase si na to človek môže zvyknúť, no rozhodne netreba otáľať. Vývoj nádoru totiž zdanlivým zmiznutím problému nekončí. Naopak, neskôr sa začne zhoršovať pohyblivosť jazyka, dochádza k horšiemu spracovávaniu a prehĺtaniu potravy.
Čistý jazyk, čisté telo
Jazyku by sme tak nemali venovať len pozornosť, ale aj pravidelnú starostlivosť. Ideálne je ošetrovať ho zubnou kefkou alebo špeciálnou škrabkou, smerom od koreňa k jeho špičke. Opakujte 2- až 3-krát, pričom si po každom ťahu opláchnite nástroj. V ideálnom prípade tak urobte po každom jedle. Obidve majú svoje výhody i nevýhody. Zubnú kefku máte pri každodennom umývaní vždy po ruke. Dokáže odstraňovať povlak, ale najmä mäkšie štetiny nemusia byť také efektívne ako škrabky. Niektoré kefky môžu na jazyku zanechávať baktérie, ak sa dôkladne neopláchnu. Škrabka na jazyk je špeciálne navrhnutá na odstránenie povlaku a baktérií. Minimalizuje zápach z úst a je účinnejšia na hĺbkové čistenie než kefka. Môže byť nepríjemná, ak sa používa príliš agresívne. Ak máte citlivý jazyk a škrabka vám spôsobuje nepohodlie, začnite s kefkou a postupne skúšajte škrabku.
Zdroj: Shutterstock
Čistíte si pri umývaní zubov aj jazyk?
Všímajte akékoľvek nezvyčajné zmeny na jazyku, a to najmä:
- Nehojace sa vredy a rany na jazyku, ktoré pretrvávajú viac ako 2 týždne,
- trvalé bolestivé miesta,
- hrčky alebo nezvyčajné zhrubnutia,
- problémy s prehĺtaním alebo pohyblivosťou jazyka,
- neobvyklú farba jazyka a choroby spojené so zmenami pigmentácie.
Pripravte si šalviu
Odborník tiež odporúča výplach ústnej dutiny, nie však agresívnymi dezinfekčnými roztokmi. Vhodné sú najmä tie prírodné, napríklad zo šalvie lekárskej. Prečo práve táto bylinka? Šalvia má antiseptické a protizápalové účinky, vďaka čomu pomáha pri podráždení sliznice ústnej dutiny, zápaloch a pri prevencii ochorení jazyka. Polievkovú lyžicu sušených listov šalvie lekárskej zalejte 250 ml vody. Nechajte lúhovať 10 až 15 minút. Potom sceďte a nechajte vychladnúť. Používajte ako ústnu vodu, pokojne Dva- až trikrát denne, ideálne po jedle. Výplach neprehĺtajte a po použití aspoň 30 minút nepite ani nejedzte, aby sa účinné látky mohli dobre vstrebávať.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý jazyk vám pomôže udržať aj šalvia lekárska. Pripravte si silnejší čaj a ústa si ním vyplachujte.
Pozor na piercing a zlozvyky
Životný štýl môže zanechávať stopy aj na našom jazyku. Aby to nebola stopa s trpkou príchuťou, maxilofaciálny chirurg odporúča vyhýbať sa dráždivým pokrmom, fajčeniu, marihuane, koncentrovanému alkoholu, ale aj mnohým zlozvykom, napríklad hryzeniu si do jazyka, jeho cmúľaniu a za kontrolu stojí tiež stav našich zubov a zubných náhrad.
Vhodné je tiež zvážiť piercing v tomto dôležitom orgáne. V kombinácii s ostatnými elektrolytmi môže vyvolať v dutine ústnej nielen jej poškodenie, ale ľuďom s piercingom sa horšie čistí samotný jazyk, vznikajú hnisajúce ložiská, chronické poškodenia svalov jazyka a výnimkou nie je ani obmedzená pohyblivosť jazyka. A ako už vieme, občas je dobré, ba priam život zachraňujúce, vedieť ho celý vyplaziť.
Kedy vyhľadať lekára?
Ak si všimnete akékoľvek zmeny na jazyku, ktoré pretrvávajú dlhšie ako 2 týždne, alebo pociťujete bolesť, pálenie či problémy s prehĺtaním, neváhajte vyhľadať odborníka. Včasná diagnostika a liečba môžu zachrániť život. Zdravý jazyk je odrazom zdravého tela – venujte mu pozornosť a starostlivosť, akú si zaslúži.
Počuli ste už náš podcast?