MENU
novinky-a-odbornici

Odborníci: Diabtes a covid je nebezpečná kombinácia! Pozor na maličkosti

Pacientov s cukrovkou 2. stupňa neustále pribúda.
Novinky a odborníci

Odborníci: Diabtes a covid je nebezpečná kombinácia! Pozor na maličkosti

Pacientov s cukrovkou 2. stupňa neustále pribúda. Súčasnú situáciu výrazne komplikuje aj pandémia.

Podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) bolo na Slovensku v roku 2018 takmer 356 000 diabetikov. Prezident Slovenskej diabetologickej asociácie Emil Martinka upozornil, že u cukrovkárov, ktorí ochorejú na COVID-19, dochádza k zvýšenému riziku ťažšieho a komplikovanejšieho priebehu ochorenia. Problematickú situáciu majú aj diabetici bez nového koronavírusu. Podľa odborníka dochádza vplyvom protipandemických opatrení k poklesu návštev pacienta u lekára, k obmedzeniu diétnej stravy a k zhoršeniu kvality stravovania vplyvom finančných následkov krízy, či napríklad k negatívnemu psychickému nastaveniu, ale aj k nedostatku pohybu či k stresu.

Čo pomôže?

Podľa Martinku to vplýva na zhoršenie metabolickej kontroly a rovnako na zvýšené riziko akútnych aj chronických komplikácií. „Dôležitou úlohou diabetológa je preto previesť pacientov obdobím trvania pandémie s čo najnižším rizikom dôsledkov a zodpovedne rozhodnúť, kedy prevláda riziko nákazy a kedy dôsledky samotného diabetu,“ doplnil.

Diabetológovia vyzývajú pacientov, aby napriek náročnému pandemickému obdobiu s nimi pravidelne komunikovali a dodržiavali zásady predpísanej liečby. Dôležité je podľa nich brať predpísanú liečbu, mať pravidelný pohyb, zdravú stravu, podporovať imunitný systém a zdravú črevnú flóru, vyhýbať sa stresu, dopriať si dostatok odpočinku a udržiavať si pozitívne myslenie.

Kardiovaskulárne problémy

Podpredseda Slovenskej diabetologickej spoločnosti Zbynek Schroner poukázal na to, že najčastejšou príčinou úmrtia pacientov s cukrovkou 2. typu sú kardiovaskulárne ochorenia. „Číslo je pritom skutočne alarmujúce, až 75 percent pacientov s diabetom 2. typu zomiera na srdcovo-cievne ochorenia," komentoval.

Liečbu pacientov vedia podľa neho pozitívne ovplyvniť nové skupiny antidiabetík. Tie výrazne zlepšujú prognózu pacienta a vedú k redukcii úmrtí zo srdcovocievnych príčin až o 38 %, úmrtí z akejkoľvek príčiny o 32 %, k redukcii potreby hospitalizácií pre srdcové zlyhávanie o 35 % a redukcii progresie ochorenia obličiek o 39 %.

Prezident občianskeho združenia Zväz diabetikov Slovenska Jozef Borovka dodal, že diabetici si pri súčasnom nastavení systému nemôžu dovoliť znášať finančné zaťaženie na doplatkoch za lieky."Najmä v poslednej dobe je podiel doplatkov taký veľký, že mnohí diabetici už nie sú schopní uniesť takúto finančnú záťaž," uviedol s tým, že následkom býva vynechávanie niektorých liečiv, čo vedie k zhoršovaniu zdravotného stavu pacienta a ťažkým komplikáciám.

Predsedníčka Asociácie diabetikov Slovenska Petra Ferenčíková poznamenala, že cukrovka je pandémiou 3. tisícročia, no vakcína na ňu neexistuje. Poukázala na dôležitosť pacientskych organizácií, ktoré chcú zvyšovať povedomie o tomto ochorení a pomáhajú nielen pacientom, ale aj ich rodinám.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Cestovanie s dieťaťom v MHD počas pandémie

Obmedzte pohyb mimo bydliska na nevyhnutnú mieru – dochádzanie do práce, nákup potravín, hygieny, liekov, domácej sociálnej starostlivosti, nevyhnutná návšteva zdravotníckeho zariadenia. Autobusové spoločnosti na Slovensku prijali preventívne opatrenia na zvýšenie bezpečnosti cestujúcich a zabezpečujú dezinfekciu vozidiel čistiacimi prostriedkami s najnovším typom polymérovej vodou riediteľnej dezinfekcie, ktorá nie je dráždivá ani toxická. Pokiaľ je nutné cestovať s dieťaťom vo verejnej doprave, dodržujte vzdialenosť medzi spolucestujúcimi. Vhodné je sedieť vždy na každom druhom sedadle, pri okne. Počas pobytu na verejnom priestranstve dávajte sebe a deťom rúško. Po príchode domov si umyte dôkladne ruky, a to 20 až 30 sekúnd s mydlom pod tečúcou vodou a aj medzi prstami. Môžete použiť aj dezinfekčný gél s obsahom 60 percent alkoholu.

čítať viac

Po úraze mám vybočenú priehradku. Chrápem a dýcham ústami

Podľa opisu vašich ťažkostí predpokladám, že pred úrazom ste nemali s dýchaním cez nos problém. Ak aj napriek operácii vaše ťažkosti pretrvávajú, treba posúdiť, či pri  zákroku bola naozaj  vyrovnaná vybočená priehradka, prípadne, či v nosovej dutine nie sú viditeľné iné prekážky. Odporúčam vám opätovne navštíviť ORL lekára, najlepšie iného kvôli objektívnosti. Ak nie ste alergik a máte stále upchatý nos, príčinou bude s najväčšou pravdepodobnosťou nejaká mechanická prekážka v nose. V takom prípade vám nepomôžu žiadne lieky, iba jej odstránenie. Je prirodzené, že ak nemôžete voľne dýchať cez nos počas dňa, budete mať problém aj v noci, pričom môžu vznikať až apnoické prestávky – zástavy dýchanie. Váš stav si vyžaduje  podrobné vyšetrenie a následné riešenie.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia