MENU
zdravy-zivot

Máte ruky ako z chladničky? 10 tipov na zohriatie studených končatín

×
Zdravý život

Máte ruky ako z chladničky? 10 tipov na zohriatie studených končatín

Vyskúšajte rady a tipy, ktoré vám pomôžu zahriať večne studené končatiny.

Telo nám dokáže dávať celý rad signálov, ktoré upozorňujú na menej vážna aj vážne ochorenia. Aj v prípade studených končatín buďte obozretní. Môže ísť o príznak chorôb ciev, nervov, ale aj autoimunitných a metabolických ochorení. Medzi najčastejšie príčiny ľadových rúk a nôh patrí znížená funkcia štítnej žľazy či cukrovka.

Častým dôvodom studených rúk je stres. Telo na neho bežne zareaguje obranou - prípravou na "útek". Srdce všetku krv sťahuje z končatín do svalov a vám zostanú ľadové ruky a nohy. Ako sa tohto pocitu zbaviť?

Gymnastika prstov 

  • Na studené ruky pomáha pohyb. Mezi nejznámejšie patrí klasické šúchanie dlaní.
  • Prietoku krvi pomôže, ak dáte ruky v päsť. Prsty silno zatnite, napočítejte do troch, pustite, a takto opakujte pokojne aj pol minúty.
  • Výborne zaberá aj obyčejné tleskanie a rýchle kmitanie prstov

Prsty na nohách vedia tiež poriadne oziabať. Sťahujte ich rovnako, ako by ste zohrievali ruky. Vždy napočítajte do 5 a povoľte. Výborne je prekrvíte stúpaním na špičky, poskakovaním či ľahkým podupáváním.

Pokračovať Ďalej (1/8)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dajú sa vybieliť zuby zožltnuté z tetracyklínových antibiotík?

Každý zub je možné vybieliť, len to môže trvať rôzne dlho. Je pravda, že u „tetracyklínových“ zubov je to ťažké, ale nie nemožné. Zväčša je potrebné kombinovať ambulantné a domáce bielenie. Ak sa zveríte do rúk stomatológa, ktorý má na tomto poli skúsenosti, výsledok sa dostaví.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár

Pomôže mi ionoforéza na spotené dlane? Niekedy mi z nich pot kvapká

Aplikácia ionoforézy je príjemná, pociťujete pri nej iba mierne mravčenie a nie je finančne taká náročná. Ide o špeciálnu vaničku s vodou, kde si ponoríte ruky alebo nohy a nastavíte program na ionoforézu. Zariadenie pracuje ako vodný kúpeľ, cez ktorý vedie slabý elektrický jednosmerný prúd. Časový interval kúpeľa a intenzita „elektrického prúdu“ sa postupne zvyšujú. Jeden kúpeľ trvá päť až desať minút. Minimálny počet ošetrení je desať, ale dajú sa podľa potreby opakovať. Niektoré pracoviská vaničky požičiavajú aj na domáce použitie. Odporúčam vám však navštíviť kožného lekára, pretože pravdepodobne máte hyperhidrózu, nadmerné potenie. Dermatológ vás vyšetrí a bude pátrať po príčine ťažkostí. Hyperhidróza totiž môže súvisieť s viacerými ochoreniami, napríklad štítnej žľazy či s cukrovkou. Hoci – potiť sa môžete aj bez zjavnej príčiny, napríklad pri strese, ako píšete. Lekár ďalej zistí, či sa nadmerne potíte len na rukách, chodidlách a v podpazuší, čo asi bude váš prípad, alebo po celom tele. Ionoforéza sa totiž dá vykonávať iba na rukách a nohách.

čítať viac
Hana Zelenková
MUDr. Hana Zelenková
Dermatologička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia