MENU
zdravy-zivot

Zaujímavá rada pre cukrovkárov: striedaním chladu a tepla v byte si zlepšíte stav

Teplota v izbe môže pomôcť pri chudnutí.
Zdravý život

Zaujímavá rada pre cukrovkárov: striedaním chladu a tepla v byte si zlepšíte stav

Je vám doma chvíľami chladno? To je super! Vaše telo funguje oveľa lepšie, ako keď máte stále príjemnú teplotu okolo 22 stupňov.

Pokles teploty v miestnosti o jediný stupeň môže podľa odborníkov pomôcť pri liečbe cukrovky 2.typu rovnako účinne ako užívanie liekov. Ak je totiž organizmus človeka vystavený teplotám mimo jeho „komfortnej zóny“, zvýši sa jeho citlivosť na inzulín. Okrem toho sa zrýchli metabolizmus, čo je dobrá správa ako pre cukrovkárov, tak pre ľudí, ktorým sa nedarí schudnúť. No a potešiť by zdravotné účinky mierneho chladu mali aj nás všetkých, lebo menej kúrenia znamená menej emisií a menej znečisťovania životného prostredia. 

Chlad a jeho liečebné účinky pri cukrovke 

Vedci z maastrichtskej univerzity v Holandsku sledovali pacientov s cukrovkou 2.typu, ktorých v nepravidelných intervaloch vystavovali zníženej teplote. Už po 10 dňoch sa ich citlivosť na inzulín zvýšila o viac ako 40 percent. To je podľa odborníkov výsledok porovnateľný s účinkom tých najlepších dnes dostupných liekov na diabetes. Preto odporúčajú, aby v domovoch aj v kanceláriách boli kolísajúce, meniace sa teploty.

To by spolu s diétou a cvičením pomohlo mnohým lepšie zvládať cukrovku. Autor štúdie, profesor Wouter van Marken Lichtenbel povedal: „Doteraz sa predpokladalo, že stabilné vnútorné teploty dokážu uspokojiť pohodlie aj zdravie väčšiny ľudí. Tento výskum však naznačuje, že práve mierne studené a meniace sa teploty môžu mať pozitívny vplyv na naše zdravie. Zároveň sú pre ľudí prijateľné alebo u nich dokonca môžu vytvárať potešenie.

Nebojte sa chladu, naopak!Nebojte sa chladu, naopak!
Nebojte sa chladu, naopak!
Zdroj: Shutterstock.com

Pomôžme sebe aj planéte

Samozrejme, cieľom nemá byť, aby ste prechladli alebo sa triasli od zimy. Stačia skutočne len malé a krátke výkyvy teploty smerom nadol a opäť späť. Za „komfortnú zónu“ sa pritom považuje teplota okolo 22 stupňov Celzia. Ak by týmto spôsobom chceli „nakopnúť“ svoj metabolizmus viacerí, mohlo by to pomôcť nielen zdraviu ľudí, ale aj zdraviu planéty Zem. V rozvinutých krajinách totiž tvoria až 40 % dopytu po energii budovy. Zároveň sú jedným z významných spolutvorcov emisií oxidu uhličitého. Zníženie vykurovania by preto malo dopad i na spomalenie vytvárania skleníkového efektu. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže byť dcérka v noci taká hladná?

Myslím, že to od nej chcete priskoro. Nepíšete, či spíte v jednej miestnosti alebo v jednej posteli, či dojčíte, alebo nie. Myslím si, že hladná určite nebude, vyžaduje si skôr vašu prítomnosť. Prvé tri roky života od nich nemôžete očakávať dokonalý spánkový režim. Rodičia sa však snažia, aby dieťa prespalo celú noc čím skôr, sú nervózni, keď sa im to nedarí a to všetko potom prenášajú na svoje deti. Spánku dieťatko nemusíte učiť. Pomôcť mu zaspať a zabezpečiť pokojný spánok ale môžete. Dieťa vyžaduje počas spánku blízkosť niektorého z rodičov. Odstráňte z jeho blízkosti zbytočné rušivé vplyvy, Vypnite televíziu, uberte na množstve podnetov, choďte viac do prírody. Dieťa sa pred spánkom potrebuje uvoľniť, zbaviť emócií. Vôbec nie je na škodu, ak si pred spánkom i poplače, avšak vo vašej prítomnosti, nie osamote. Nepohoda medzi matkou a otcom takisto na dieťa nepôsobí najlepšie. Veľmi dôležitá je pravidelnosť, teda chodiť spať v rovnakom čase. Ak nič nepomáha, zoberte dieťa k sebe do postele a spite spolu. Tak to funguje všade v prírode.

čítať viac

Existuje nejaký homeopatický liek na polypy v nose?

Homeopatiká nie sú lieky a dodnes nikto dokázal ich účinok na nosové polypy. Ak vám ide o liečbu na základe medicíny dôkazov, je dôležité rozlišovať, či máte solitárny, teda jeden nosový polyp, alebo nosovú polypózu, ktorá vzniká ako dôsledok chronického zápalu nosovej sliznice a prinosových dutín. Ak ide o malý solitárny polyp, ktorý vám nespôsobuje žiadne ťažkosti a sliznica na jeho povrchu nevykazuje podozrivé znaky, môžeme ho považovať za náhodný nález a ponechať bez liečby. Ak bráni priechodnosti polovice nosa, je najlepšie ho operačne endoskopicky odstrániť. Pri vhodnej polohe vykonávame zákrok v lokálnej anestézii, keď je viac vzadu, volíme skôr celkovú anestéziu.

Liečba nosovej polypózy závisí od stupňa postihnutia nosovej dutiny a od ťažkostí pacienta. Pri prvom stupni  s miernymi ťažkosťami  ordinujeme liečbu lokálnym kortikoidom v podobe spreja či kvapiek. Odporúčame alergiologické vyšetrenie - môže odhaliť príčinu chronického zápalu sliznice nosa a prinosových dutín, ktorého výsledkom je tvorba polypov. Ak sú polypy druhého alebo tretieho stupňa, lokálna liečba väčšinou neprinesie dostatočný efekt. V takom prípade posielame pacienta na CT vyšetrenie, ktoré zobrazí rozsah postihnutia dutín. Okrem miestne pôsobiacich kortikoidov do nosa sa odporúča  podávať systémovo kortikoidy v tabletkách počas desaťdňovej kúry. Musíme však predtým posúdiť, či tejto liečbe nebránia iné choroby. Ak efekt nie je dostatočný, prípadne CT nález ukazuje pomerne rozsiahle postihnutie polypmi, jediným východiskom je chirurgický zákrok s nasledujúcou lokálnou liečbou. Pomocou miniinvazívnej endoskopickej operácie vieme účinne odstrániť nosové polypy a uvoľniť prinosové dutiny.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia