MENU
zdravy-zivot

Zaujímavá rada pre cukrovkárov: striedaním chladu a tepla v byte si zlepšíte stav

Teplota v izbe môže pomôcť pri chudnutí.
Zdravý život

Zaujímavá rada pre cukrovkárov: striedaním chladu a tepla v byte si zlepšíte stav

Je vám doma chvíľami chladno? To je super! Vaše telo funguje oveľa lepšie, ako keď máte stále príjemnú teplotu okolo 22 stupňov.

Pokles teploty v miestnosti o jediný stupeň môže podľa odborníkov pomôcť pri liečbe cukrovky 2.typu rovnako účinne ako užívanie liekov. Ak je totiž organizmus človeka vystavený teplotám mimo jeho „komfortnej zóny“, zvýši sa jeho citlivosť na inzulín. Okrem toho sa zrýchli metabolizmus, čo je dobrá správa ako pre cukrovkárov, tak pre ľudí, ktorým sa nedarí schudnúť. No a potešiť by zdravotné účinky mierneho chladu mali aj nás všetkých, lebo menej kúrenia znamená menej emisií a menej znečisťovania životného prostredia. 

Chlad a jeho liečebné účinky pri cukrovke 

Vedci z maastrichtskej univerzity v Holandsku sledovali pacientov s cukrovkou 2.typu, ktorých v nepravidelných intervaloch vystavovali zníženej teplote. Už po 10 dňoch sa ich citlivosť na inzulín zvýšila o viac ako 40 percent. To je podľa odborníkov výsledok porovnateľný s účinkom tých najlepších dnes dostupných liekov na diabetes. Preto odporúčajú, aby v domovoch aj v kanceláriách boli kolísajúce, meniace sa teploty.

To by spolu s diétou a cvičením pomohlo mnohým lepšie zvládať cukrovku. Autor štúdie, profesor Wouter van Marken Lichtenbel povedal: „Doteraz sa predpokladalo, že stabilné vnútorné teploty dokážu uspokojiť pohodlie aj zdravie väčšiny ľudí. Tento výskum však naznačuje, že práve mierne studené a meniace sa teploty môžu mať pozitívny vplyv na naše zdravie. Zároveň sú pre ľudí prijateľné alebo u nich dokonca môžu vytvárať potešenie.

Nebojte sa chladu, naopak!Nebojte sa chladu, naopak!
Nebojte sa chladu, naopak!
Zdroj: Shutterstock.com

Pomôžme sebe aj planéte

Samozrejme, cieľom nemá byť, aby ste prechladli alebo sa triasli od zimy. Stačia skutočne len malé a krátke výkyvy teploty smerom nadol a opäť späť. Za „komfortnú zónu“ sa pritom považuje teplota okolo 22 stupňov Celzia. Ak by týmto spôsobom chceli „nakopnúť“ svoj metabolizmus viacerí, mohlo by to pomôcť nielen zdraviu ľudí, ale aj zdraviu planéty Zem. V rozvinutých krajinách totiž tvoria až 40 % dopytu po energii budovy. Zároveň sú jedným z významných spolutvorcov emisií oxidu uhličitého. Zníženie vykurovania by preto malo dopad i na spomalenie vytvárania skleníkového efektu. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je pravda, že jahody obsahujú menej kalórií ako iné druhy ovocia?

Každý cukor má energetickú hodnotu, bez ohľadu na to, z akého zdroja pochádza. Jahody majú naozaj relatívne málo kalórií, hlavne preto, že obsahujú veľa vody. Takže vždy záleží od množstva danej potraviny, ktoré skonzumujete. Pre organizmus sú lepšie prírodné jednoduché cukry, napríklad fruktóza z ovocia, ako priemyselne vyrobené sladkosti. Ovocie obsahuje aj veľa vitamínov, minerálov, vlákniny či stopových prvkov, preto by ste ho mali konzumovať. Jeho energetickú hodnotu si však započítajte do celkového denného príjmu.

čítať viac

Aká je príčina neustále sa opakujúceho opuchu sliznice nosa?

Zistiť príčinu chronickej dlhotrvajúcej nádchy a pokašliavania môže byť zložitá diagnostická výzva. Alergiológ pri diagnostike úzko spolupracuje s ORL špecialistom a s pľúcnym lekárom. Pri základnom diagnostickom postupe sa vylúči infekčný pôvod, teda prítomnosť baktérií, vírusov, húb, a alergický pôvod. ORL lekár pomocou endoskopie, röntgenového vyšetrenia, počítačovej tomografie alebo magnetickej rezonancie vylúči anatomické zmeny či polypy a spraví ster zo sliznice nosa na prítomnosť eozinofilov. Pri pokašliavaní u detí sa zameriavame aj na vylúčenie možného refluxu, cystickej fibrózy či ochorenia týkajúceho sa riasinkového epitelu sliznice nosa. Príčina upchatého nosa je aj napriek diagnostike mnohokrát nejasná.

V lekárskej terminológii sa posledné roky sa zaužívali pojmy ako NANIPER, nealergická neinfekčná celoročná nádcha, NARES, nealergická nádcha s eozinofíliou, a NINAR, neinfekčná nealergická nádcha. Je dôležité vystopovať spúšťač ťažkostí - môže to byť napríklad zmena teploty, vlhkosť, tlak vzduchu, chemické látky, vône, emočné stimuly, fyzická záťaž, hormonálne zmeny, lieky. V minulosti sa predpokladalo, že hlavným mechanizmom nádchy u týchto spúšťačov je rozšírenie ciev v nose za spoluúčasti autonómneho nervového systému, teraz sa zmeny v sliznici nosa dávajú do súvislosti aj so zápalovými procesmi za spoluúčasti imunitného systému.

Liečba lokálnymi kortikoidmi je často veľmi účinná, keďže ovplyvňuje viaceré ťažkosti pacienta. U detí túto liečbu aplikujeme krátkodobo, pričom sledujeme jej efekt. Ako doplnok liečby vyskúšajte u syna preplachovanie nosa pomocou špeciálnej kanvičky a naučte ho dychovú gymnastiku cez nos.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor