MENU
novinky-a-odbornici

Alkohol s liekmi neriskujte! Tieto kombinácie sú nebezpečné

Radi sa zabávate s pohárikom v ruke, a keď to preženiete, riešite bolesti hlavy a roztrasený žalúdok pilulkami?
Novinky a odborníci

Alkohol s liekmi neriskujte! Tieto kombinácie sú nebezpečné

Pri užívaní liekov by ste sa piva, vína či pálenky mali vzdať. Viete, ktoré aj voľnopredajné pilulky sa s pohárikom neznesú?

Zvlášť rizikový je paracetamol, pretože sa nachádza v množstve liekov na lekársky predpis, ale hlavne v takých, ktoré si kúpite voľne. K nim patria okrem iného horúce nápoje v práškoch proti prechladnutiu, chrípke a horúčke. 

„Mnohí ľudia si myslia, že keď prípravok nie je na predpis, môžu ho užívať bez obmedzenia. Samozrejme, príbalový leták si neprečítajú. Pritom paracetamolom sa môžete raz-dva predávkovať. Stačí, ak užijete v krátkom čase viacero preparátov s touto účinnou látkou. Keď ich ešte zalejete pivom, vínom či nebodaj tvrdým, koledujete si o poriadny problém. Paracetamol je totiž vo vyšších dávkach hepatotoxický, a keď je pečeň už predtým poškodená, môže spôsobiť jej zlyhanie, v najhoršom prípade kómu až smrť,“ upozorňuje lekár.

Podobné nežiaduce účinky sa môžu objaviť, keď miešate alkohol s liekmi na žalúdok. Táto kombinácia spôsobuje dráždenie žalúdka, pálenie záhy a znižuje účinnosť liekov. Alkohol by mal byť tabu aj pre cukrovkárov:„Hoci obsahuje veľa energie, paradoxne, znižuje hladinu cukru v krvi. Nielen po bezprostrednej konzumácii, ale aj na druhý deň. Príznakom býva nevoľnosť, vracanie, mdloby a pády.“

Pokračovať Ďalej (1/7)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Syn nevypije nič, čo je bez cukru. Kedy sa mu to odrazí na váhe?

Pravdou je, že už konzumácia pollitra sladených nápojov vedie k ďalším negatívnym dopadom na zdravie, lebo zvyšuje riziko vzniku cukrovky, zvýšenej hladine trigklyceridov v krvi a teda aj srdcovocievnych ochorení. U mladých ľudí, ktorí sú aktívni a športujú nemusí nutne konzumácia sladených nealkoholických nápojov viesť k nadváhe či obezite. Častokrát je ich pitie aj spoločensky podmienené, najmä v kolektívoch mladých ľudí, ktorí často obľubujú aj energetické nápoje. Skúste syna motivovať konzumovať skôr ochutené minerálky a samozrejme stále platí, čo doma nie je sa nezje a nevypije.

čítať viac

Môže byť dcérka v noci taká hladná?

Myslím, že to od nej chcete priskoro. Nepíšete, či spíte v jednej miestnosti alebo v jednej posteli, či dojčíte, alebo nie. Myslím si, že hladná určite nebude, vyžaduje si skôr vašu prítomnosť. Prvé tri roky života od nich nemôžete očakávať dokonalý spánkový režim. Rodičia sa však snažia, aby dieťa prespalo celú noc čím skôr, sú nervózni, keď sa im to nedarí a to všetko potom prenášajú na svoje deti. Spánku dieťatko nemusíte učiť. Pomôcť mu zaspať a zabezpečiť pokojný spánok ale môžete. Dieťa vyžaduje počas spánku blízkosť niektorého z rodičov. Odstráňte z jeho blízkosti zbytočné rušivé vplyvy, Vypnite televíziu, uberte na množstve podnetov, choďte viac do prírody. Dieťa sa pred spánkom potrebuje uvoľniť, zbaviť emócií. Vôbec nie je na škodu, ak si pred spánkom i poplače, avšak vo vašej prítomnosti, nie osamote. Nepohoda medzi matkou a otcom takisto na dieťa nepôsobí najlepšie. Veľmi dôležitá je pravidelnosť, teda chodiť spať v rovnakom čase. Ak nič nepomáha, zoberte dieťa k sebe do postele a spite spolu. Tak to funguje všade v prírode.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia