MENU
zdravy-zivot

Svrbí vás telo, páchne z úst? 10 príznakov smrteľného ochorenia si nevšímate

Toto ochorenie sa objavuje bez ohľadu na vek čoraz častejšie.
Zdravý život

Svrbí vás telo, páchne z úst? 10 príznakov smrteľného ochorenia si nevšímate

Cukrovka je chronické ochorenie, ku ktorému dochádza, keď pankreas nedokáže produkovať inzulín alebo keď telo nedokáže dobre spracovávať inzulín, ktorý produkuje.

Prudký nárast prípadov diabetu bol zaznamenaný vo všetkých častiach sveta. Odhaduje sa, že diabetom trpí až 450 miliónov ľudí na celom svete a toto ochorenie je zodpovedné za 12 % celosvetových výdavkov na zdravotnú starostlivosť.

Je ich viac aj u nás

Minulý rok sa na Slovensku liečilo viac ako 355 000 diabetikov a pribudlo viac ako 21 000 nových pacientov, ktorým bola diagnostikovaná cukrovka. „Podľa typu diabetu 91 percent pacientov registrovaných v ambulanciách tvorili pacienti s diabetes mellitus 2. typu, 7,6 percenta pacienti s diabetes mellitus 1. typu, 0,8 percenta pacienti s iným typom diabetu a 0,6 percenta ženy s gestačným diabetom, ktorý vzniká v tehotenstve,“ uviedol generálny riaditeľ NCZI Peter Blaškovitš.

 

Diabetes 1. typu 

Vyskytuje sa predovšetkým u detí, a preto sa často nazýva aj detský diabetes alebo detská cukrovka. Jej výskyt u dospelých však takisto nie je ničím ojedinelý. V priebehu tohto ochorenia sa produkuje inzulín v nedostatočnom množstve. Je to spôsobené tým, že vlastný organizmus ničí pankreas, ktorý inzulín vytvára, takže ide o autoimunitné ochorenie.

Diabetes 2. typu

Vyskytuje sa najmä u dospelých a detí trpiacich nadváhou, prípadne obezitou. V prípade tohto typu cukrovky má organizmus zníženú citlivosť na inzulín, ktorého sa, naopak, produkuje zbytočne veľa. Ak vám diagnostikujú tento typ cukrovky, je potrebné schudnúť, brať predpísané lieky a dodržiavať diétu, ktorá spočíva v pravidelnej strave a obmedzovaní tukov a sacharidov.

 

Pri týchto príznakoch spozornite

Príznaky cukrovky 2. typu:

  • väčší smäd,
  • následné častejšie močenie, aj v noci,
  • rapídne chudnutie alebo priberanie,
  • pocity únavy,
  • zápach z úst po acetóne,
  • problém zaostriť, prípadne rozmazané videnie,
  • ťažšie hojenie rán,
  • náladovosť,
  • časté infekcie alebo zápaly,
  • svrbenie

Chcete vedieť viac? S rovnakým problémom si dnes večer budú musieť poradiť aj v seriáli Sestričky na TV Markíza.

Sestričky na TV Markíza.Sestričky na TV Markíza.
Sestričky na TV Markíza.
Zdroj: TV Markíza

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Cestovanie s dieťaťom v MHD počas pandémie

Obmedzte pohyb mimo bydliska na nevyhnutnú mieru – dochádzanie do práce, nákup potravín, hygieny, liekov, domácej sociálnej starostlivosti, nevyhnutná návšteva zdravotníckeho zariadenia. Autobusové spoločnosti na Slovensku prijali preventívne opatrenia na zvýšenie bezpečnosti cestujúcich a zabezpečujú dezinfekciu vozidiel čistiacimi prostriedkami s najnovším typom polymérovej vodou riediteľnej dezinfekcie, ktorá nie je dráždivá ani toxická. Pokiaľ je nutné cestovať s dieťaťom vo verejnej doprave, dodržujte vzdialenosť medzi spolucestujúcimi. Vhodné je sedieť vždy na každom druhom sedadle, pri okne. Počas pobytu na verejnom priestranstve dávajte sebe a deťom rúško. Po príchode domov si umyte dôkladne ruky, a to 20 až 30 sekúnd s mydlom pod tečúcou vodou a aj medzi prstami. Môžete použiť aj dezinfekčný gél s obsahom 60 percent alkoholu.

čítať viac

Po úraze mám vybočenú priehradku. Chrápem a dýcham ústami

Podľa opisu vašich ťažkostí predpokladám, že pred úrazom ste nemali s dýchaním cez nos problém. Ak aj napriek operácii vaše ťažkosti pretrvávajú, treba posúdiť, či pri  zákroku bola naozaj  vyrovnaná vybočená priehradka, prípadne, či v nosovej dutine nie sú viditeľné iné prekážky. Odporúčam vám opätovne navštíviť ORL lekára, najlepšie iného kvôli objektívnosti. Ak nie ste alergik a máte stále upchatý nos, príčinou bude s najväčšou pravdepodobnosťou nejaká mechanická prekážka v nose. V takom prípade vám nepomôžu žiadne lieky, iba jej odstránenie. Je prirodzené, že ak nemôžete voľne dýchať cez nos počas dňa, budete mať problém aj v noci, pričom môžu vznikať až apnoické prestávky – zástavy dýchanie. Váš stav si vyžaduje  podrobné vyšetrenie a následné riešenie.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia