MENU
zdravy-zivot

Svrbí vás telo, páchne z úst? 10 príznakov smrteľného ochorenia si nevšímate

Toto ochorenie sa objavuje bez ohľadu na vek čoraz častejšie.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Svrbí vás telo, páchne z úst? 10 príznakov smrteľného ochorenia si nevšímate

Cukrovka je chronické ochorenie, ku ktorému dochádza, keď pankreas nedokáže produkovať inzulín alebo keď telo nedokáže dobre spracovávať inzulín, ktorý produkuje.

Prudký nárast prípadov diabetu bol zaznamenaný vo všetkých častiach sveta. Odhaduje sa, že diabetom trpí až 450 miliónov ľudí na celom svete a toto ochorenie je zodpovedné za 12 % celosvetových výdavkov na zdravotnú starostlivosť.

Je ich viac aj u nás

Minulý rok sa na Slovensku liečilo viac ako 355 000 diabetikov a pribudlo viac ako 21 000 nových pacientov, ktorým bola diagnostikovaná cukrovka. „Podľa typu diabetu 91 percent pacientov registrovaných v ambulanciách tvorili pacienti s diabetes mellitus 2. typu, 7,6 percenta pacienti s diabetes mellitus 1. typu, 0,8 percenta pacienti s iným typom diabetu a 0,6 percenta ženy s gestačným diabetom, ktorý vzniká v tehotenstve,“ uviedol generálny riaditeľ NCZI Peter Blaškovitš.

 

Diabetes 1. typu 

Vyskytuje sa predovšetkým u detí, a preto sa často nazýva aj detský diabetes alebo detská cukrovka. Jej výskyt u dospelých však takisto nie je ničím ojedinelý. V priebehu tohto ochorenia sa produkuje inzulín v nedostatočnom množstve. Je to spôsobené tým, že vlastný organizmus ničí pankreas, ktorý inzulín vytvára, takže ide o autoimunitné ochorenie.

Diabetes 2. typu

Vyskytuje sa najmä u dospelých a detí trpiacich nadváhou, prípadne obezitou. V prípade tohto typu cukrovky má organizmus zníženú citlivosť na inzulín, ktorého sa, naopak, produkuje zbytočne veľa. Ak vám diagnostikujú tento typ cukrovky, je potrebné schudnúť, brať predpísané lieky a dodržiavať diétu, ktorá spočíva v pravidelnej strave a obmedzovaní tukov a sacharidov.

 

Pri týchto príznakoch spozornite

Príznaky cukrovky 2. typu:

  • väčší smäd,
  • následné častejšie močenie, aj v noci,
  • rapídne chudnutie alebo priberanie,
  • pocity únavy,
  • zápach z úst po acetóne,
  • problém zaostriť, prípadne rozmazané videnie,
  • ťažšie hojenie rán,
  • náladovosť,
  • časté infekcie alebo zápaly,
  • svrbenie

Chcete vedieť viac? S rovnakým problémom si dnes večer budú musieť poradiť aj v seriáli Sestričky na TV Markíza.

Sestričky na TV Markíza.Sestričky na TV Markíza.
Sestričky na TV Markíza.
Zdroj: TV Markíza

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor