Prudký nárast prípadov diabetu bol zaznamenaný vo všetkých častiach sveta. Odhaduje sa, že diabetom trpí až 450 miliónov ľudí na celom svete a toto ochorenie je zodpovedné za 12 % celosvetových výdavkov na zdravotnú starostlivosť.
Je ich viac aj u nás
Minulý rok sa na Slovensku liečilo viac ako 355 000 diabetikov a pribudlo viac ako 21 000 nových pacientov, ktorým bola diagnostikovaná cukrovka. „Podľa typu diabetu 91 percent pacientov registrovaných v ambulanciách tvorili pacienti s diabetes mellitus 2. typu, 7,6 percenta pacienti s diabetes mellitus 1. typu, 0,8 percenta pacienti s iným typom diabetu a 0,6 percenta ženy s gestačným diabetom, ktorý vzniká v tehotenstve,“ uviedol generálny riaditeľ NCZI Peter Blaškovitš.
Diabetes 1. typu
Vyskytuje sa predovšetkým u detí, a preto sa často nazýva aj detský diabetes alebo detská cukrovka. Jej výskyt u dospelých však takisto nie je ničím ojedinelý. V priebehu tohto ochorenia sa produkuje inzulín v nedostatočnom množstve. Je to spôsobené tým, že vlastný organizmus ničí pankreas, ktorý inzulín vytvára, takže ide o autoimunitné ochorenie.
Diabetes 2. typu
Vyskytuje sa najmä u dospelých a detí trpiacich nadváhou, prípadne obezitou. V prípade tohto typu cukrovky má organizmus zníženú citlivosť na inzulín, ktorého sa, naopak, produkuje zbytočne veľa. Ak vám diagnostikujú tento typ cukrovky, je potrebné schudnúť, brať predpísané lieky a dodržiavať diétu, ktorá spočíva v pravidelnej strave a obmedzovaní tukov a sacharidov.
Pri týchto príznakoch spozornite
Príznaky cukrovky 2. typu:
- väčší smäd,
- následné častejšie močenie, aj v noci,
- rapídne chudnutie alebo priberanie,
- pocity únavy,
- zápach z úst po acetóne,
- problém zaostriť, prípadne rozmazané videnie,
- ťažšie hojenie rán,
- náladovosť,
- časté infekcie alebo zápaly,
- svrbenie
Chcete vedieť viac? S rovnakým problémom si dnes večer budú musieť poradiť aj v seriáli Sestričky na TV Markíza.