MENU
zdravy-zivot

Zastavte svrbenie: TOP 7 domácich tipov na štípance od komárov. Zaberá ľad aj medovka

Štípanec zmierni medovka, pomliaždite ju a priložte
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Zastavte svrbenie: TOP 7 domácich tipov na štípance od komárov. Zaberá ľad aj medovka

Vlhké dusné počasie vábi komáre. Ak ste sa už pred nimi neubránili, máme pre vás aspoň užitočné tipy, ako zmiernite nepríjemné štípance.

Hoci štípanec neprijemne svrbí, nemali by ste si ho rozškrabať. Bude to ešte horšie a navyše by ste si tak mohli vytvoriť ranu. Ak vám nepomáha chladivý gél z lekárne, vyskúšajte aj domáce tipy. Aspoň jeden vám predsa musí pomôcť.

Ľad

Ak máme štípancov po tele viac, prvou pomocou môže byť aj studená sprcha.Ak máme štípancov po tele viac, prvou pomocou môže byť aj studená sprcha.
Ak máme štípancov po tele viac, prvou pomocou môže byť aj studená sprcha.
Zdroj: Shuttertock

Namiesto škrabania si po napuchnutom a svrbľavom mieste radšej krúžte obyčajnou kockou ľadu. Príjemne vás ochladí a zároveň sa vyhnete tomu, aby ste si štípanec rozškrabali do krvi. 

Čo vám pomôže na štípance od komárov? Čítajte ďalej. 

Pokračovať Ďalej (1/8)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Lekári nevedia nájsť príčinu mojej choroby. Čo spôsobuje neutropéniu?

Neutropénia, inak nízky počet jednej frakcie bielych krviniek, patrí do starostlivosti hematológa. Primárnu neutropéniu odborník často zistí už v detskom veku, sekundárnu najčastejšie zapríčiňuje užívanie niektorých liekov, chemoterapeutík, pôsobenie iných škodlivín, prípadne dlhotrvajúca infekcia, ktorá môže viesť k vyčerpaniu obranyschopnosti.

Potravinové intolerancie či histamínová intolerancia nespôsobujú neutropeniu. Tie by sa mohli s týmto ochorením spájať azda len v prípade ťažkej malnutrície, teda podvýživy, spôsobenej nezmyselnou dlhodobou diétou. Diéty, pri ktorých si ľudia odopierajú rôzne potraviny, sú dnes, žiaľ, pomerne časté.

Dbajte na to, aby ste konzumovali čo najrozmanitejšiu stravu, so zastúpením všetkých makro- aj mikronutrientov a vitamínov. Ak je nález závažný, riaďte sa pokynmi hematológa.

čítať viac

Budem môcť mať deti po zistení dysplázie ťažkého stupňa?

V tomto prípade súhlasím s postupom lekára. Ak máte pochybnosti, zvážte ešte kolposkopické vyšetrenie. Ide o kľúčovú diagnostickú metódu na potvrdenie diagnózy, ak cytologické vyšetrenie krčka maternice preukáže prítomnosť abnormálnych buniek. Vykonáva sa špeciálnym mikroskopom – kolposkopom, ktorý počas vyšetrenia ostáva mimo tela ženy. Je to binokulárny optický nástroj, ktorý odhaľuje okom neviditeľné problémy v krčku maternice. Skúmanú obasť dokáže zväčšiť 8-40krát.

Carcinoma in situ je karcinóm v počiatočnom štádiu, ktorý neprekračuje bazálnu membránu, je obmedzený na epitel, takže nádorové bunky zatiaľ nemohli preniknúť do ciev a lymfatického systému a spôsobiť metastázy.

Terapia Carcinoma in situ v oblasti krčka maternice sa podľa našich postupov lieči výhradne chirurgicky. Odoberie sa vzorka ( biopsia) a postihnuté tkanivo sa odstráni mechanicky, elektricky alebo laserovou kónizáciou. Pacientka je zaradená do rizikovej poradne a je sledovaná. Následná gravidita nie je kontraindikovaná, preto je tento spôsob terapie vhodný pre ženy, ktoré plánujú v budúcnosti otehotnieť.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor