MENU
zdravy-zivot

Tieto rastliny odoženú komárov. Ktoré máte na záhrade či balkóne?

Komár
Zdravý život

Tieto rastliny odoženú komárov. Ktoré máte na záhrade či balkóne?

Vyhnal vás roj komárov cez víkend z posedenia na terase či z obľúbeného turistického chodníka? Po dažďoch a oteplení začína kaziť dotieravý hmyz letný relax.

Komárom nahrávajú rozvodnené toky riek či potokov a horúce počasie. Nepríjemné bzučanie okolo uší sa dá vydržať. Horšie je, keď si predstavíte ako vám komár saje krv a kde predtým sedel. Otravné svrbenie štipancov tiež nie je výhra. Ak sa nechcete vzdať príjemných večerných posedení na terase či balkóne a chemické repelenty sú vám proti srsti, zoberte do boja prírodu. Niektoré rastliny komáre doslova neznášajú. 

Nielen na cestoviny

Máte už vysadenú bazalku? Éterické oleje, ktoré táto aromatická bylinka obsahuje ocení nielen váš žalúdok, ale i pokožka. Bazalka komárom príliš nevonia. Ak si večer radi posedíte vonku, určite sa ju oplatí mať v kvetináčoch. Pokojne si ich dajte aj na parapetnú dosku okna, prípadne si odtrhnite pár trsov a zaveste ich v spálni. 

Pokračovať Ďalej (1/7)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je v poriadku, ak mi pri nervozite zvlhnú celé nohavičky?

Nie je isté, či ide o vaginálny výtok. Ženy si často zamieňajú výtok s hlienom, ktorý je prirodzený a potrebný. Svetlý nezapáchajúci sekrét je fyziologický a v malom množstve nie je známkou ochorenia. Je dôsledkom hormonálnych zmien, ktoré sa dejú počas menštruačného cyklu, v období dospievania alebo počas tehotenstva. Na presné určenie vašej diagnózy a nasadenie adekvátnej liečby je potrebné gynekologické vyšetrenie. Ak by predsa šlo o opakujúci sa vaginálny zápal, ideálnym riešením je ošetrenie laserom na úpravu pH v pošve, pri ktorom dochádza k remodelácii tkaniva. Výsledkom je rejuvenizácia vagíny a posilnenie imunity v pošve. Táto terapia je rýchla, bezbolestná a bezpečná.

čítať viac
MUDr. Stela Muránska
MUDr. Stela Muránska
Gynekologička

Môže z veľkého plaču dieťa rozbolieť silno bruško?

Pokiaľ lekár neodhalil žiadnu organickú príčinu a synček je temperamentný, predpokladám, že ide o vzdor. Obdobie vzdoru prichádza väčšinou okolo druhého roku a trvá približne do štyroch. Dieťa sa snaží presadiť si svoje, vzpiera sa, kričí, hádže sa o zem alebo sa vám dokonca snaží ublížiť. Neznamená to, že je nevychované, alebo že vás nemá rado, iba si začína uvedomovať samo seba a svoju osobnosť. Nevie ešte vyjadriť to, čo chce, lomcujú ním emócie a ono ich ešte nedokáže správne spracovať. Potrebuje ich zo seba dostať von. Testuje si hranice a rozvíja sebavedomie, preto je správna reakcia rodičov na vzdor veľmi podstatná. Nebráňte mu sa prejaviť. Zanedlho sa opäť upokojí a bude sa tváriť, akoby sa nič nestalo. Ak je záchvat zlosti veľký, odstráňte z dosahu všetko, čím by si mohol ublížiť. Jediná cesta je vyčkať, kým to prejde. Niekedy pomáha pritúliť ho k sebe a pevne objať, až zovrieť. Alebo odviesť pozornosti.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia