MENU
zdravy-zivot

Tieto rastliny odoženú komárov. Ktoré máte na záhrade či balkóne?

Komár
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Tieto rastliny odoženú komárov. Ktoré máte na záhrade či balkóne?

Vyhnal vás roj komárov cez víkend z posedenia na terase či z obľúbeného turistického chodníka? Po dažďoch a oteplení začína kaziť dotieravý hmyz letný relax.

Komárom nahrávajú rozvodnené toky riek či potokov a horúce počasie. Nepríjemné bzučanie okolo uší sa dá vydržať. Horšie je, keď si predstavíte ako vám komár saje krv a kde predtým sedel. Otravné svrbenie štipancov tiež nie je výhra. Ak sa nechcete vzdať príjemných večerných posedení na terase či balkóne a chemické repelenty sú vám proti srsti, zoberte do boja prírodu. Niektoré rastliny komáre doslova neznášajú. 

Nielen na cestoviny

Máte už vysadenú bazalku? Éterické oleje, ktoré táto aromatická bylinka obsahuje ocení nielen váš žalúdok, ale i pokožka. Bazalka komárom príliš nevonia. Ak si večer radi posedíte vonku, určite sa ju oplatí mať v kvetináčoch. Pokojne si ich dajte aj na parapetnú dosku okna, prípadne si odtrhnite pár trsov a zaveste ich v spálni. 

Pokračovať Ďalej (1/7)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Zápal a hnis po tetovaní? Návšteva odborníka je na mieste

Nepíšete, aké veľké je tetovanie, akou metódou a akými chemikáliami vám ho spravili, ani a za aký čas sa dostavil  zápal a hnisanie. Neviem, či neprichádzate v práci alebo inde do styku s chemikáliami, mechanickým dráždením, nečistotami.

Môže ísť o infekciu zanesenú priamo pri tetovaní alebo pri nesprávnom ošetrovaní a následnom domácom zanesení infekcie. Samozrejme, nedá sa vylúčiť ani možná alergia na použitú farbu pri tetovaní. Odporúčam vám navštíviť čo najskôr dermatológa.

čítať viac

Čo znamenajú výsledky môjho gynekologického vyšetrenia?

Z uvedených informácii by som doporučila superkonziliárne ultrazvukové vyšetrenie a tiež by som zvážila MRI malej panvy.

Pri zvýšenom ROMA indexe, je potrebná obozretnosť, nakoľko môžu znamenať aj abnormálne zmeny v bunkách.

Povieme si o tom niečo bližšie. Onkomarkery sú substancie prítomné v tele, ktoré sú produkované nádorovými bunkami alebo aj bežnými bunkami organizmu ako reakcia na prítomnosť nádoru. Vznikajú v dôsledku vzniku a vývoja malígneho procesu. Ak je hodnota onkomarkerov nízka, nie vždy to zaručuje neprítomnosť nádorových zien . Vo všeobecnosti však platí, že pri benígnom ochorení sú zýšené koncentrácie onkomarkera len prechodné, naopak pri malígnych stavoch dlhodobejšie alebo stúpajú. Tu je dôležitou premonnou čas, ten je prognostickým ukazovateľom v priebehu ktorého sa koncentrácia markera zdvojnásobí.

HE4 je Humánny epididymálny proteín 4, ktorý sa vylučuje do krvi a patrí do skupiny proteínov s najvyššou senzitívnosťou na detekciu ovariálneho karcinómu v porovnaní s inými markermi, a to predovšetkým v štádiu I.

ROMA index nám signalizuje riziko prítomnosti epiteliálneho ovariálneho karcinómu.  Ide o algoritmus, ktorý vychádza z hodnôt HE4 a CA 125. Keďže u Vás  bol zvýšený HE4 automaticky to koreluje s vyšším Roma indexom. Celkovo sa tieto hodnoty u nás posudzujú na základe menopauzálneho stavu ženy a to nasledovne:

Premenopauzálne ženy:
ROMA > 11,4%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 11,4%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

Postmenopauzálne ženy:
ROMA > 30%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 30%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor