MENU
zdravy-zivot

Závraty, únava, slabosť: Na vine je TÁTO diagnóza. Potrápi najmä ženy!

Chudokrvnosť trápi častejšie ženy ako mužov.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Závraty, únava, slabosť: Na vine je TÁTO diagnóza. Potrápi najmä ženy!

Lámu sa vám nechty, štiepia vlasy a trápi únava? Možno máte nedostatok životne dôležitého minerálu!

Pocit slabosti, bledá pleť či závraty nie sú len príznakom hladu, dehydratácie či nízkeho krvného tlaku. Ak vám často hučí v ušiach, zadýchavate sa, z ničoho nič vám búši srdce alebo vás zvykne prepadá únava a bolesť hlavy, spozornite. Môže byť za tým anémia, nazývaná tiež chudokrvnosť.

Anémia znamená nedostatok červených krviniek v krvi, ​​ktoré majú za úlohu roznášať kyslík do všetkých orgánov a tkanív. Jej stupeň môže byť rôzny, od miernych foriem až po ťažkú ​​anémiu, ktorá môže byť až život ohrozujúca. Problémy preto nie je dobré nikdy podceňovať a vždy je dôležité zistiť, čo je príčinou ťažkostí. Najčastejšie je spojená s nedostatkom železa, no môže súvisieť aj s autoimunitným ochorením, nádormi, leukémiou alebo otravou kovmi či liekmi.

Chudokrvnosť trápi častejšie ženy ako mužov. K problému prispievajú aj častejšie straty krvi i hormonálne zmeny – v tehotenstve, v menopauze a pri silnom či dlhom menštruačnom krvácaní.

Riziková skupina 

Niektorým ľuďom však hrozí vyššie riziko rozvoja chudokrvnosti, čo súvisí napríklad s konzumáciou stravy chudobnej na železo a niektorými vitamínmi, ale aj s výskytom ďalších ochorení, ako sú napríklad:

  • diabetes mellitus,
  • rôzne druhy rakoviny,
  • chronické ochorenia obličiek,
  • zápalové ochorenia čriev,
  • tuberkulóza,
  • HIV,
  • leukémia,
  • mnohopočetný myelóm.

Rizikovým faktorom je aj rodinná anamnéza. Zníženou hladinou železa môžu trpieť aj vegetariáni a priaznivci raw stravy, ktorí sa ochudobňujú o živočíšnu stravu. 

Nedostatočný prísun železa do organizmu často zapríčiňuje nevhodné stravovanie, teda nadbytok bieleho cukru, bielej múky, lúpanej ryže či mliečnych výrobkov. Svoj podiel viny majú aj drastické diéty. 

Ako si najlepšie doplniť železo? Čítajte na ďalšej strane...

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Zápal a hnis po tetovaní? Návšteva odborníka je na mieste

Nepíšete, aké veľké je tetovanie, akou metódou a akými chemikáliami vám ho spravili, ani a za aký čas sa dostavil  zápal a hnisanie. Neviem, či neprichádzate v práci alebo inde do styku s chemikáliami, mechanickým dráždením, nečistotami.

Môže ísť o infekciu zanesenú priamo pri tetovaní alebo pri nesprávnom ošetrovaní a následnom domácom zanesení infekcie. Samozrejme, nedá sa vylúčiť ani možná alergia na použitú farbu pri tetovaní. Odporúčam vám navštíviť čo najskôr dermatológa.

čítať viac

Čo znamenajú výsledky môjho gynekologického vyšetrenia?

Z uvedených informácii by som doporučila superkonziliárne ultrazvukové vyšetrenie a tiež by som zvážila MRI malej panvy.

Pri zvýšenom ROMA indexe, je potrebná obozretnosť, nakoľko môžu znamenať aj abnormálne zmeny v bunkách.

Povieme si o tom niečo bližšie. Onkomarkery sú substancie prítomné v tele, ktoré sú produkované nádorovými bunkami alebo aj bežnými bunkami organizmu ako reakcia na prítomnosť nádoru. Vznikajú v dôsledku vzniku a vývoja malígneho procesu. Ak je hodnota onkomarkerov nízka, nie vždy to zaručuje neprítomnosť nádorových zien . Vo všeobecnosti však platí, že pri benígnom ochorení sú zýšené koncentrácie onkomarkera len prechodné, naopak pri malígnych stavoch dlhodobejšie alebo stúpajú. Tu je dôležitou premonnou čas, ten je prognostickým ukazovateľom v priebehu ktorého sa koncentrácia markera zdvojnásobí.

HE4 je Humánny epididymálny proteín 4, ktorý sa vylučuje do krvi a patrí do skupiny proteínov s najvyššou senzitívnosťou na detekciu ovariálneho karcinómu v porovnaní s inými markermi, a to predovšetkým v štádiu I.

ROMA index nám signalizuje riziko prítomnosti epiteliálneho ovariálneho karcinómu.  Ide o algoritmus, ktorý vychádza z hodnôt HE4 a CA 125. Keďže u Vás  bol zvýšený HE4 automaticky to koreluje s vyšším Roma indexom. Celkovo sa tieto hodnoty u nás posudzujú na základe menopauzálneho stavu ženy a to nasledovne:

Premenopauzálne ženy:
ROMA > 11,4%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 11,4%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

Postmenopauzálne ženy:
ROMA > 30%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 30%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor