Prevencia proti zabúdaniu: 10 trikov udrží pamäť aktívnu aj po 60-tke
21. 9. 2021, 18:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 21:34)

Zdroj: Shutterstock
Pamäť zradí občas každého z nás. Ako posilňovať a trénovať jeden z najdôležitejších orgánov v našom tele?
Vedeli ste, že mozog sa nikdy nevypne? Dokonca sa nezastaví ani počas spánku. Mozog je v noci dokonca oveľa aktívnejší ako vo dne. Spracováva dáta získané cez deň. Nedostatok spánku znižuje schopnosť vytvárať si nové spomienky, zhoršuje pamäť, pozornosť a ďalšie kognitívne funkcie. Viete, čo mozgu naopak pomáha?
1. Udržiavať ho v aktivite
Jednoducho, nenchajte ho zlenivieť. Akákoľvek aktivita mu prospieva – komunikácia, sociálne vzťahy, literatúra, nové podnety, kultúra, umenie, pestovanie koníčkov, spoločenské hry, učenie cudzích jazykov. Zvlášť dôležité je pestovať spoločenský kontakt a vyhýbať sa sociálnej izolácii.

2. Trénovať pamäť
Výkon pamäti sa môže vekom znižovať. Preto ju treba stále trénovať a udržiavať v aktivite. Netreba zabúdať, že je dôležité používať aj vlastnú pamäť, nielen tú digitálnu. Dôležité je získavať informácie zo svojho mozgu, neobracať sa hneď na internetové vyhľadávače, sadnúť si a sústrediť sa.
3. Kvalitná strava
Mozog spotrebúva veľa energie. Dôležitá je zdravá a vyvážená strava. Vhodným príkladom je stredomorská strava zahŕňajúca zeleninu, ovocie, olivový olej, obilniny, chlieb, strukoviny, ryby, vajíčka, mliečne výrobky, mäso. Dôležité je redukovať príjem alkoholu. Vitamíny skupiny B sú dopingom pre celý nervový systém.
4. Dostatok tekutín
Dôležitá je nielen zdravá strava, ale i dostatočné prijímanie tekutín počas celého dňa. Myslite na to a napite sa pokojne aj hneď teraz. Ak je telo zásobené tekutinami, mozog je dostatočne prekrvený a nervové bunky navzájom dobre komunikujú.
5. Kvalitný spánok
Možno to poznáte, keď sa poriadne nevyspíme, je pre nás ťažšie sústrediť sa. Chronický nedostatok spánku poškodzuje pamäť a narúša koncentráciu. Mozog je pomalší, sme zábudlivejší a nedokážeme dlho udržať pozornosť. Ak dobre spíme, vieme lepšie reagovať na pozitívne i negatívne situácie.
6. Pravidelná fyzická aktivita
Pohybom sa zvyšuje mozgová výkonnosť. Ideálny je pohyb na čerstvom vzduchu. Pravidelný pohyb pomáha zvýšiť prietok krvi, urýchľuje transport dôležitých látok do mozgu a zároveň pomáha prečistiť myseľ. Dôležité je, aby sme realizovali primeranú a vhodnú telesnú aktivitu. Treba rešpektovať svoje telesné možnosti a zdravotné obmedzenia, pretože prehnaná fyzická aktivita môže pôsobiť ako stresor.
7. Pravidelný oddych
Máte toho veľa a obrazne povedané ani neviete, kde vám hlava stojí? Naučte sa oddychovať. Počas dňa si robte krátke prestávky, takzvané mikroprestávky, 5- až 10-minútové. Možno sa budete diviť, ale tie vám počas dňa pomôžu zmierňiť únavu. Pomôže pohľad z okna, chôdza po schodoch, hlboké dýchanie, krátka meditácia.
8. Pobyt v prírode
Aspoň dve hodiny za týždeň. Podporuje psychické aj fyzické zdravie. Mozog, tak ako každá bunka tela, potrebuje na svoje normálne fungovanie čerstvý vzduch. Pobytom v prírode dodáme telu množstvo kyslíka, ktorého potreba je pre zachovanie dlhodobo dobrého zdravia veľmi významná.

9. Mobil a televízia bokom
Používať informačné a komunikačné technológie len v najnutnejšej miere a nenechať ich zbytočne zapnuté. Aj keď sú v mnohých prípadoch nápomocné, aj od nich si oddýchnite. Vaša hlava vám bude za to vďačná.
10. Bez technológií
Vyhraďte si vo svojom byte aj pracovnom prostredí zóny bez akýchkoľvek technológií. Neviete si to predstaviť? Ak to vyskúšate, uvidíte, aký je "offline" svet nápomocný. Pre mozog a pamäť určite.