MENU
zdravy-zivot

8 príznakov mozgovej príhody, kým príde k najhoršiemu. Prvé tri hodiny sú kľúčové

Jeden z príznakov mozgovej mŕtvice môže vyzerať banálne.
Zdravý život

8 príznakov mozgovej príhody, kým príde k najhoršiemu. Prvé tri hodiny sú kľúčové

Mozgový infarkt, teda mŕtvica, je treťou najčastejšou príčinou smrti u nás. Pritom stačí málo, všímať si príznaky!

Ročne postihne mŕtvica asi 12-tisíc ľudí, z ktorých každý tretí zomrie a ďalší majú ťažké následky. Toto ochorenie signalizuje množstvo príznakov, ktorým však nevenujeme pozornosť.  „Pritom ak do troch hodín od prvých príznakov dáme pacientovi trombolytickú liečbu, dokážeme ho zachrániť bez následkov,“ vysvetlil Turčáni. Pri tejto liečbe vám lekári podajú vnútrožilovo liek, ktorý rozpustí krvnú zrazeninu v cievach, takže nenastane ani smrť, ani poškodenie. 

Príznaky mozgovej príhody

Aby to stihli včas, mali by ste vedieť, ako sa k mozgovej príhode schyľuje. Ohlasuje sa týmito príznakmi: 

Odstrašujúci prípad

Ak máte tieto príznaky, neváhajte a ihneď volajte záchranku. Predíďte tomu, aby ste dopadli ako istá 52-ročná žena, ktorá asi dve minúty rozprávala „z cesty“. Potom ju to prešlo, ale o dva týždne opäť začala nezrozumiteľne komunikovať a neovládala pravú ruku. Jej manžel ju najskôr uložil spať, lebo si myslel, že ide len o náhlu slabosť. Mozgová príhoda mu ani len nenapadla. Keď to neprešlo, odviezol ju k obvodnému lekárovi, kde pobudla hodinu. Až potom sa žena dostala do rúk odborníkom. Lenže od prvých príznakov mozgovej príhody prešlo už niekoľko hodín. Lekári ju síce zachránili, no kvalita jej života je momentálne na nule. Zostali jej ťažké následky. Je ochrnutá, musia ju kŕmiť sondou, nedokáže sa obriadiť a len leží.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dajú sa vybieliť zuby zožltnuté z tetracyklínových antibiotík?

Každý zub je možné vybieliť, len to môže trvať rôzne dlho. Je pravda, že u „tetracyklínových“ zubov je to ťažké, ale nie nemožné. Zväčša je potrebné kombinovať ambulantné a domáce bielenie. Ak sa zveríte do rúk stomatológa, ktorý má na tomto poli skúsenosti, výsledok sa dostaví.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár

Pomôže mi ionoforéza na spotené dlane? Niekedy mi z nich pot kvapká

Aplikácia ionoforézy je príjemná, pociťujete pri nej iba mierne mravčenie a nie je finančne taká náročná. Ide o špeciálnu vaničku s vodou, kde si ponoríte ruky alebo nohy a nastavíte program na ionoforézu. Zariadenie pracuje ako vodný kúpeľ, cez ktorý vedie slabý elektrický jednosmerný prúd. Časový interval kúpeľa a intenzita „elektrického prúdu“ sa postupne zvyšujú. Jeden kúpeľ trvá päť až desať minút. Minimálny počet ošetrení je desať, ale dajú sa podľa potreby opakovať. Niektoré pracoviská vaničky požičiavajú aj na domáce použitie. Odporúčam vám však navštíviť kožného lekára, pretože pravdepodobne máte hyperhidrózu, nadmerné potenie. Dermatológ vás vyšetrí a bude pátrať po príčine ťažkostí. Hyperhidróza totiž môže súvisieť s viacerými ochoreniami, napríklad štítnej žľazy či s cukrovkou. Hoci – potiť sa môžete aj bez zjavnej príčiny, napríklad pri strese, ako píšete. Lekár ďalej zistí, či sa nadmerne potíte len na rukách, chodidlách a v podpazuší, čo asi bude váš prípad, alebo po celom tele. Ionoforéza sa totiž dá vykonávať iba na rukách a nohách.

čítať viac
Hana Zelenková
MUDr. Hana Zelenková
Dermatologička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia