MENU
zdravy-zivot

Skvelý antidepresívny jedálniček: Za 7 dní zmení okrem nálady aj postavu

Aj správna kombinácia potravín vám vie zlepšiť náladu.
Zdravý život

Skvelý antidepresívny jedálniček: Za 7 dní zmení okrem nálady aj postavu

Záchvaty paniky, úzkosti a smútku môžete tíšiť čokoládou alebo potravinami, z ktorých nepriberiete a budete sa tešiť zo života. Tak čo, vyskúšate ich?

Ako sa hovorí, ráno robí deň. A chutné raňajky dobrú náladu. Preto začnite hneď dopoludnia bojovať proti smútku a strachu. Vyberte si z 3 variantov ranného menu.

Variant A
Raňajky:
 2 dl zeleného čaju + ovsené vločky s mliekom + 1 jablko alebo 2 kivi
Desiata: 1 nízkotučný biely jogurt s hrsťou mandlí alebo orieškov + sušené ovocie

Raňajky: 2 dl zeleného čaju + ovsené vločky s mliekom + 1 jablko alebo 2 kiviRaňajky: 2 dl zeleného čaju + ovsené vločky s mliekom + 1 jablko alebo 2 kivi
Raňajky: 2 dl zeleného čaju + ovsené vločky s mliekom + 1 jablko alebo 2 kivi
Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Variant B
Raňajky: celozrnná žemľa, alebo dva krajce celozrnného chleba s ľubovoľným množstvom listového šalátu, 1 paradajkou a 2 plátkami varenej šunky + 1 nízkotučný biely jogurt + čerstvá šťava z 2 pomarančov
Desiata: 3 dl sójového mlieka + 3 cereálne sucháre

Variant C
Raňajky: 2 dl lipového čaju + 2 celozrnné hrianky s brusnicovým džemom bez cukru + miska šalátu z čerstvého ovocia posypaná praženými mandľami
Desiata: kokteil z 1 banána, 3 dl nízkotučného mlieka a zo štipky pivných kvasníc

FOTO: Takto ste sa na jedlo ešte nepozreli! Liečte sa podľa jeho tvaru

Čo pomáha na vlčí hlad? ►►►

Pokračovať Ďalej (1/4)

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Čo mám robiť, aby sa mi v tehotenstve nekazili zuby?

Tehotenstvo samo o sebe nespôsobuje zvýšenú kazivosť zubov, len na ňu vytvára podmienky. Budúce mamičky strácajú zuby zo štyroch príčin:

1. Ranné zvracania dramaticky oslabujú sklovinu a urýchľujú rozvoj kazov.

2. Nevoľnosti spôsobujú, že budúca mamička prijíma malé dávky jedla v skrátených intervaloch, čo znamená neustále „kŕmenie“ kazotvorných baktérií, najmä, ak ide o sladké jedlá.

3. Únava v tehotenstve často spôsobuje výrazné zhoršenie starostlivosti o vlastnú zubnú hygienu.

4. Pozmenená hladina hormónov podporuje rozvoj zápalu ďasien a tkanív okolo zuba a je jediným skutočným negatívnym faktorom tehotenstva vplývajúcim na stav chrupu.

Dôležité je dať si do poriadku zuby už pred tehotenstvom. Znamená to zbaviť sa kazov a zubného kameňa. Počas tehotenstva je dobré absolvovať preventívnu prehliadku a dentálnu hygienu. Pre chrup aj budúce dieťatko je dobré vzdať sa sladkostí medzi jedlami. Večerné čistenie neodkladať na čas tesne pred odchodom do postele, ale očistiť si zuby hneď po večeri a potom už nič nejesť a piť iba čistú vodu. K večernému čisteniu patrí aj zubná niť alebo medzizubná kefka. V prípade ranného zvracania si hneď po tom treba dôsledne vypláchnuť ústa čistou vodou. Po približne 15 minútach je možné si zuby umyť, nie však skôr. Nie je na škodu používať denne ústnu vodu s obsahom aminfluoridu. Kto má strach z fluoridov, môže ich účinok nahradiť krémom „tooth mousse“.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár

Dajú sa vybieliť zuby zožltnuté z tetracyklínových antibiotík?

Každý zub je možné vybieliť, len to môže trvať rôzne dlho. Je pravda, že u „tetracyklínových“ zubov je to ťažké, ale nie nemožné. Zväčša je potrebné kombinovať ambulantné a domáce bielenie. Ak sa zveríte do rúk stomatológa, ktorý má na tomto poli skúsenosti, výsledok sa dostaví.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia