MENU
zdravy-zivot

Zášklby a svrbenie: Pocity v nohách, ktoré sa spájajú s týmto syndrómom

Woman,Sleeping,In,The,Bed,And,Suffering,From,Rls,Or
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Zášklby a svrbenie: Pocity v nohách, ktoré sa spájajú s týmto syndrómom

Stále potrebujete hýbať nohami a máte v nich zvláštne pocity? Možno nervozita alebo stres. Ale u niektorých ľudí vznikajú mimovoľne a môžu predstavovať vážnejší problém.

Nutkavé pohybovanie nohami sa označuje ako syndróm nepokojných nôh. Je to neurologické ochorenie, ktoré sa prejavuje nepríjemnými a ťažko opísateľnými pocitmi najmä v dolných končatinách, s potrebou nimi hýbať a presunúť ich, hlavne keď ste v pokoji. 

Aké sú príznaky?

Na nohách môžete mať nezvyčajné pocity, ako svrbenie, mravčenie, brnenie, pálenie, pulzovanie, zášklby, kŕče a tupú bolesť.

Aby ste sa zbavili týchto nepríjemných prejavov, musíte stále nohami pohybovať. Zvyčajne sa vyskytujú na oboch stranách tela, ale častokrát sa stáva, že začnú len na jednej strane, a potom prechádzajú na druhú polovicu tela.

Symptómy môžu byť u každého individuálne, od miernych až po neznesiteľné. Objavujú sa spontánne kedykoľvek, a potom, ak končatiny rozhýbete, odznejú. Tieto nepredvídané situácie neviete ovplyvniť, ale s veľkou pravdepodobnosťou sa vyskytujú alebo zhoršujú, keď ste v pokoji, teda večer a v noci. Kvôli tomu môžete mať problémy so spánkom, čo výrazne zhoršuje kvalitu vášho života. Syndróm vám môže znepríjemniť aj dlhšie sedenie napríklad v práci, kine alebo aute.

Syndróm nepokojných nôh je celoživotný stav, ktorý sa môže s vekom zhoršovať. Niektorým ľuďom sa môžu príznaky vytratiť na niekoľko dní, mesiacov až rokov, a potom sa znovu objaviť.

Anketa
Máte aj vy príznaky syndrómu nepokojných nôh?

Článok pokračuje na ďalšej strane ►►►

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Čo znamenajú výsledky môjho gynekologického vyšetrenia?

Z uvedených informácii by som doporučila superkonziliárne ultrazvukové vyšetrenie a tiež by som zvážila MRI malej panvy.

Pri zvýšenom ROMA indexe, je potrebná obozretnosť, nakoľko môžu znamenať aj abnormálne zmeny v bunkách.

Povieme si o tom niečo bližšie. Onkomarkery sú substancie prítomné v tele, ktoré sú produkované nádorovými bunkami alebo aj bežnými bunkami organizmu ako reakcia na prítomnosť nádoru. Vznikajú v dôsledku vzniku a vývoja malígneho procesu. Ak je hodnota onkomarkerov nízka, nie vždy to zaručuje neprítomnosť nádorových zien . Vo všeobecnosti však platí, že pri benígnom ochorení sú zýšené koncentrácie onkomarkera len prechodné, naopak pri malígnych stavoch dlhodobejšie alebo stúpajú. Tu je dôležitou premonnou čas, ten je prognostickým ukazovateľom v priebehu ktorého sa koncentrácia markera zdvojnásobí.

HE4 je Humánny epididymálny proteín 4, ktorý sa vylučuje do krvi a patrí do skupiny proteínov s najvyššou senzitívnosťou na detekciu ovariálneho karcinómu v porovnaní s inými markermi, a to predovšetkým v štádiu I.

ROMA index nám signalizuje riziko prítomnosti epiteliálneho ovariálneho karcinómu.  Ide o algoritmus, ktorý vychádza z hodnôt HE4 a CA 125. Keďže u Vás  bol zvýšený HE4 automaticky to koreluje s vyšším Roma indexom. Celkovo sa tieto hodnoty u nás posudzujú na základe menopauzálneho stavu ženy a to nasledovne:

Premenopauzálne ženy:
ROMA > 11,4%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 11,4%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

Postmenopauzálne ženy:
ROMA > 30%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 30%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

čítať viac

Pukanie, praskanie a tuhnutie čeľuste? Vyhľadajte odborníka!

Bolesť v oblasti čeľustného kĺbu môže poukazovať na primárnu poruchu v ktorejkoľvek časti úst a tváre. Zvukové fenomény ako pukanie či vŕzganie vychádzajú z narušenia koordinácie pohybu kĺbového disku a ramena sánky. Čeľustný kĺb môže byť poškodený priamym úrazom, zápalom alebo opakovaným chronickým preťažovaním kĺbových plôch pri nesprávnej koordinácii svalového aparátu v oblasti čeľustného kĺbu, ale i v oblasti krčnej chrbtice.

Napríklad chybný zhryz či škrípanie zubov sa prejavujú bolesťou čeľustného kĺbu a žuvacích svalov. Tieto stavy môžu viesť k predčasnej a bolestivej osteoartróze čeľustného kĺbu, spojenej s pocitom stuhnutosti. Pri zápalových reumatických ochoreniach môže byť postihnutý ktorýkoľvek kĺb v tele, teda aj čeľustný.

Pri väčšine týchto ochorení sú však zapálené viaceré kĺby v typických lokalitách. Súčasne sa objavujú celkové príznaky, ako je únava, slabosť, zvýšená teplota. V rámci diferenciálnej diagnostiky bolesti čeľustného kĺbu sú potrebné vyšetrenia u viacerých odborných lekárov – stomatológa, ORL lekára, neurológa a reumatológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor