MENU
novinky-a-odbornici

Všeobecná lekárka radí: Pri covide môžu pomôcť aj antibiotiká

Pri sekundárnej infekcii navodenej covidom-19 pomôžu antibiotiká.
Novinky a odborníci

Všeobecná lekárka radí: Pri covide môžu pomôcť aj antibiotiká

Mierny priebeh covidu-19 vyležíte doma. MUDr. Beáta Blahová z Krompách odporúča všeobecné zásady.

Pri príznakoch covidu-19 ministerstvo zdravotníctva odporúča nikam nechodiť, ale na diaľku sa poradiť s ošetrujúcim lekárom. Stačí liečba cez telefón či mail?

S každým pozitívnym pacientom som na telefóne a s niektorými si  aj denne voláme. Závisí to od ich zdravotného stavu.  Ak majú ťažkosti, snažím sa aj denne alebo obdeň poskytnúť pomoc vo forme konzultácie. Je dôležité mať prehľad o chorých a prispôsobiť liečbu ich aktuálnym potrebám, prípadne včas odporučiť odborné vyšetrenie.  

Aké odporúčania na domácu liečbu dávate svojim pacientom vy?

Symptómy môžu byť rôzne od nádchy, cez kašeľ, teploty, bolesti svalov, zvracanie, hnačky až po trombózy a ďalšie. Takže poskytujeme symptomatickú liečba podľa toho, čo koho trápi. Keď sa vyskytnú ťažkosti, ktoré si vyžadujú liečbu, podáme lieky na to určené.

Konkrétne?

Ak je pacient pozitívny a nemá vôbec žiadne alebo len mierne príznaky, odporúčam pokoj na lôžku, dostatok tekutín, vitamíny C, Vitamín D, vitamíny skupiny B  a zinok - 100 mg na deň. Na veľmi upchatý nos radím morskú soľ, kvapky do nosa, prípadne lieky na uvoľnenie nosa. Pri teplotách nad 38 stupňov Celzia odporúčam antipyretiká a analgetiká.

Horúčky pri covide-19 zvyknú trvať dlhšie ako pri chrípke. Čo potom?

Pokiaľ trvajú viac ako tri dni a objaví sa kašeľ, predpisujem antibiotiká, hlavne azithromycin, ale aj klaritromycin, prípadne aj iné. To záleží od situácie, od pridružených ochorení chorého, od jeho veku, alebo od alergickej reakcie na niektoré liečivo. Ak je CRP vyššie ako 90 a teploty neustupujú, tak do liečby pridávam ďalšie antibiotikum do kombinácie, napríklad cefalosporíny tretej generácie.

Antibiotiká na vírusové ochorenie?

Včasné podanie antibiotk môže zabrániť zhoršeniu stavu sekundárnou infekciou. Samozrejme ku každému chorému treba pristupovať individuálne a zhodnotiť jeho celkový zdravotný stav, vek, pridružené ochorenia a prítomnosť prejavov ochorenia covid-19.  

Platia rovnaké pravidlá liečby pre rizikových pacientov?

U pacientov nad päťdesiat rokov zvažujem liečbu kyselinou acetylsalicilovou, anopyrinom. Odporúčam lieky na rozpúšťanie hlienov, takzvané mukolytiká, napríklad erdosteín alebo aj na tlmenie kašľa. U starších pacientov a pacientov s ďalšími chronickými ochoreniami odporúčam aj isoprinosin, liek na podporu imunity pri vírusovom ochorení.

Sporadicky sa náhodne odhalia pozitívne účinky proti covidu-19 rôznych liekov pôvodne určených na iné ochorenie. Máte aj vy takú skúsenosť?

Nemôžem povedať, že by som mala univerzálny liek na zmiernenie symptómov a závažnosti ochorenia. To závisí od stavu imunity každého jedinca. Podľa mojich skúseností však môže priebeh ochorenia predsa len zmierniť isoprinosin. Hoci jeho účinok na covid-19 sa ešte len skúma a zatiaľ sa nepotvrdil výrazný efekt.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si chrániť vagínu v kúpeľoch pred vniknutím vody?

Mnoho žien má  problém s vaginálnou mykózou, ktorú spôsobuje premnoženie kvasiniek v pošve. Vysoké riziko prináša kúpanie v bazénoch, a to nielen verejných. Mykózu totiž nespôsobuje znečistenie vody v bazéne, ale naopak jej čistota, dezinfekcia a chlór.

Po kúpaní v bazéne či v chemicky upravovanej vode odporúčam  používať preventívne čípky alebo vaginálne krémy, ktoré opätovne navodia správne pH v pošve. Odporúčam tiež vyzliecť si po kúpaní mokré plavky, aby na podbruško nepôsobila vlhkosť a chlad.

Na trhu existujú špeciálne navrhnuté tampóny, ktoré sa od klasických líšia. Majú inú štruktúru a sú napustené látkou, ktorá chráni pred infekciou. Vazelínové tampóny sú nasiaknuté lekárskou vazelínou a dezinfekčnou látkou, ktorá zabráni vode dostať sa do vnútra vašich intímnych partií. Ženy sú tak chránené od baktérií a rôznych infekcií. Počas dovolenky a najmä, ak je žena háklivá na rôzne mykózy či infekcie, môžu vazelínové tampóny používať aj mimo menštruáciu, pre ochranu pred neželaným „ničiteľom“ príjemnej dovolenky.

Na zváženie sú probiotické tampóny. Ich základom je schopnosť prispôsobiť sa prirodzenému prostrediu ženskej pošvy, ktoré má kyslejšie pH, vyžaduje prítomnosť laktobacilov, ktoré nás ženy chránia pred baktériami. 

čítať viac

Snažíme sa o bábätko a stále sa nám nedarí. Čo nám môže pomôcť?

Problematika neplodnosti je veľmi komplikovaná a komplexná odpoveď by presiahla rámec tejto poradne. Neplodnosť je stav, pri ktorom žena pri pravidelnom pohlavnom styku najmenej dva krát do týždňa neotehotnie počas obdobia jedného roku. Problém sa týka páru – ženy aj muža, príčina je v 35-45% u muža, v 45-55% u ženy, v 5-10% sa príčina nezistí a u 15-20% párov je problém u oboch partnerov. Nárast počtu neplodných párov v posledných rokoch súvisí najmä s odkladaním počatia do neskorších vekových období, plodnosť so stúpajúcim vekom ženy klesá.

Príčiny neplodnosti môžu byť rôzne a môžu sa aj kombinovať, rámcovo sa môže u ženy jednať o problémy vrodené, hormonálne, vyčerpanie vaječníkov, imunologické, infekčné, psychogénne, liekové interferencie, súvisiace s inými ochoreniami, neznáme, u muža vrodené, obštrukčné, hormonálne, toxické, postradiačné, imunologické, infekčné, psychogénne, liekové interferencie, súvisiace s inými ochoreniami, neznáme.

Problém je potrebné začať riešiť so svojim gynekológom, muž by mal podstúpiť vyšetrenie u andrológa alebo urológa. Pri prvom vyšetrení sa gynekológ bude pýtať na vek, dĺžku trvania neplodnosti, frekvenciu pohlavného styku, prípadné predchádzajúce tehotnosti (či boli s tým istým partnerom), potraty, menštruačný cyklus (vhodné je viesť si menštruačný kalendár), výtok z bradaviek , prekonané operácie, celkové ochorenia (diabetes mellitus, ochorenia štítnej žľazy atď.), užívanie liekov, fajčenie, zmeny hmotnosti, stravovacie návyky, pracovné fyzické a psychické zaťaženie.

Vhodné je priniesť správy od iných lekárov, ev. operačné nálezy a pod. Nevyhnutná je aj spolupráca a ochota muža podrobiť sa vyšetreniu. Pre úspešnosť liečby je potrebné zistiť príčiny neplodnosti, postupuje sa podľa algoritmu vyšetrení. Treba si uvedomiť, že sa jedná o náročný proces vyžadujúci viacero návštev u lekára, často viazaných na presný deň menštruačného cyklu, riešenie často vyžaduje spoluprácu viacerých lekárov (andrológ, špecialista v odbore reprodukčná medicína , endokrinológ , genetik atď.). Podľa zistenej príčiny gynekológ poskytne základnú liečbu, ak nie je úspešná, odosiela pacientku do niektorého z centier pre liečbu neplodnosti.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor