MENU
novinky-a-odbornici

Aké lieky sú vhodné na suchý a aké na vlhký kašeľ pri koronavíruse, radí lekárka

Covid môžete vyležať aj doma. Štúdia ukázala že k tomu pomôže liek bez receptu.

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Aké lieky sú vhodné na suchý a aké na vlhký kašeľ pri koronavíruse, radí lekárka

Patrí k najpravidelnejším príznakom koronavírusu. Objavuje sa zo začiatku ochorenia. Ako ho zvládnuť, poradí všeobecná lekárka.

Sprievodným znakom koronavírusu býva väčšinou aj suchý, dráždivý kašeľ. Nevykašliavate pri ňom hlien, práve preto dostanete od lekára lieky, ktoré podporia jeho tvorbu. „Ráno a na obed odporúčam užívať lieky, ktoré vám pomôžu odkašľať. Zvlhčia hlien a volajú sa expektoranciá,“ vysvetľuje všeobecná lekárka pre dospelých MUDr. Michaela Macháčová. Aby ste sa mohli v noci vyspať a kašeľ vás nevyrušoval, odporúčam lieky, ktoré ho tlmia, teda takzvané antitusiká.“ Organizmus pri koronavíruse potrebuje čo najviac oddychovať, aby nabral silu na ďalší boj s ochorením.

Sledujte vlhkosť

Okrem liekov vám pomôžu zvládnuť situáciu aj naoko nepodstatné drobnosti. „Dodržiavajte v miestnostiach správnu vlhkosť vzduchu, hlavne počas vykurovacieho obdobia,“ pridáva radu odborníčka. „Je to veľmi dôležité. Zvlhčovanie vzduchu pomôže zmierniť dusivý kašeľ.“ Ideálna hodnota by sa mala pohybovať od 40 do 60 percent. Ak dlhodobo klesne pod hodnotu 30 percent, môžu nastať alebo sa zhoršiť zdravotné ťažkosti. Nie je vhodné ani prekurovanie.

Viete, kedy nespať na chrbte?

Pokračovať Ďalej (1/4)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Na stabilizáciu skoliózy mi do chrbtice dali titánové tyče. Nemali by sa po čase vybrať?

Predpokladám, že operačný zákrok, pri ktorom vám do chrbtice vložili titánové fixačné tyče, ste absolvovali ako trinásť-, štrnásťročná. Podľa mojich výpočtov ich máte v tele už štrnásť rokov! O tom, ako dlho má zostať oporná konštrukcia po operácii v tele, rozhoduje operatér. Vo všeobecnosti platí, že každý cudzí, teda aj kovový materiál, by mal byť po limitovanom čase extrahovaný, teda vybraný z tela. Odporúčam vám čo najskôr navštíviť ošetrujúceho lekára.

Skolióza je vykrivenie chrbtice do strany. Ak nepomáha konzervatívna liečba, teda nosenie korzetu, a aktívna rehabilitácia, a vychýlenie je väčšie ako 35 až 40 stupňov, ortopéd indikuje operačný zákrok, pri ktorom sa do chrbtice vkladajú fixačné tyče. Majú za úlohu vyrovnávať krivku skoliózy. Po skončení rastu nasleduje ďalší zákrok, počas ktorého operatér vyberie z chrbtice opornú konštrukciu. Po druhej operácii by mala opäť nasledovať dlhodobá rehabilitácia a trénovanie bežných návykov.

čítať viac

Mesačná dcérka dýcha v spánku nepravidelne, panikárim!

Nemajte žiadne obavy, u mesačného aj staršieho bábätka je celkom normálne nepravidelné dýchanie počas spánku. Spánok má určité fázy. Keď bábätko zaspáva, očné viečka sa stále chvejú, nepravidelne dýcha. Je uvoľnené, občas sa mykne alebo sa smeje. Dostáva sa len do fázy ľahkého spánku. Ľahko sa prebudí. Ak budeme v uspávaní pokračovať, zistíme, že pravidelne a pokojne dýcha, má uvoľnené svaly, mykanie a naťahovanie sa vytratí. Bábätko prešlo do fázy hlbokého spánku, kedy ho môžeme uložiť do postieľky bez následného prebudenia.  Fáza hlbokého spánku trvá asi hodinu, ľahký spánok, ak prebehne nerušene, len 10 minút.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor