MENU
novinky-a-odbornici

Aké lieky sú vhodné na suchý a aké na vlhký kašeľ pri koronavíruse, radí lekárka

Covid môžete vyležať aj doma. Štúdia ukázala že k tomu pomôže liek bez receptu.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Aké lieky sú vhodné na suchý a aké na vlhký kašeľ pri koronavíruse, radí lekárka

Patrí k najpravidelnejším príznakom koronavírusu. Objavuje sa zo začiatku ochorenia. Ako ho zvládnuť, poradí všeobecná lekárka.

Sprievodným znakom koronavírusu býva väčšinou aj suchý, dráždivý kašeľ. Nevykašliavate pri ňom hlien, práve preto dostanete od lekára lieky, ktoré podporia jeho tvorbu. „Ráno a na obed odporúčam užívať lieky, ktoré vám pomôžu odkašľať. Zvlhčia hlien a volajú sa expektoranciá,“ vysvetľuje všeobecná lekárka pre dospelých MUDr. Michaela Macháčová. Aby ste sa mohli v noci vyspať a kašeľ vás nevyrušoval, odporúčam lieky, ktoré ho tlmia, teda takzvané antitusiká.“ Organizmus pri koronavíruse potrebuje čo najviac oddychovať, aby nabral silu na ďalší boj s ochorením.

Sledujte vlhkosť

Okrem liekov vám pomôžu zvládnuť situáciu aj naoko nepodstatné drobnosti. „Dodržiavajte v miestnostiach správnu vlhkosť vzduchu, hlavne počas vykurovacieho obdobia,“ pridáva radu odborníčka. „Je to veľmi dôležité. Zvlhčovanie vzduchu pomôže zmierniť dusivý kašeľ.“ Ideálna hodnota by sa mala pohybovať od 40 do 60 percent. Ak dlhodobo klesne pod hodnotu 30 percent, môžu nastať alebo sa zhoršiť zdravotné ťažkosti. Nie je vhodné ani prekurovanie.

Viete, kedy nespať na chrbte?

Pokračovať Ďalej (1/4)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor