MENU
zdravy-zivot

6 účinkov čierneho čaju, ktoré vám môžu zachrániť zdravie

Za deň vypite aj viac šálok čierneho čaju, má mnohé zdravotné benefity.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

6 účinkov čierneho čaju, ktoré vám môžu zachrániť zdravie

Čierny čaj je popri vode jedným z najviac konzumovaných nápojov na svete. Je bohatý na antioxidanty, ktoré vedú najmä k zlepšeniu zdravia srdca a čriev, znižujú „zlý“ LDL cholesterol a zápaly v tele, znižujú krvný tlak aj hladinu cukru v krvi... A to nie je všetko.

Čierny čaj má silnejšiu chuť a obsahuje viac kofeínu ako iné čaje, ale menej ako káva.  Okrem občerstvenia a zahnania smädu ponúka aj rôzne zdravotné benefity. Pozrime sa bližšie na prednosti čierneho čaju.

1. Zlepšuje zdravie srdca

Čierny čaj obsahuje skupinu antioxidantov nazývaných flavonoidy, ktoré sú nesmierne prospešné pre zdravie srdca. Ich pravidelná konzumácia môže pomôcť znížiť mnohé rizikové faktory srdcových ochorení. Patrí medzi ne vysoký krvný tlak, vysoký cholesterol, vysoké hladiny triglyceridov a obezita.

2. Skvelý pre zdravie čriev

Istý typ baktérií umiestnených v črevách hrá podľa výskumov dôležitú úlohu pri znižovaní rizika takých zdravotných problémov, ako sú zápalové ochorenia čriev , cukrovka 2. typu, kardiovaskulárne ochorenia, obezita a dokonca rakovina. Polyfenoly nachádzajúce sa v čiernom čaji môžu pomôcť udržať zdravé črevá tým, že podporujú rast dobrých baktérií a bránia rastu zlých baktérií!

Pokračovať Ďalej (1/3)

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor