MENU
zdravy-zivot

Milana Lasicu zradilo srdiečko. Každý tretí z nás nevie, že mu bije zle! Otestujte sa

Milan Lasica spieval, vtipkoval a pôsobil oddýchnuto.
Zdravý život

Milana Lasicu zradilo srdiečko. Každý tretí z nás nevie, že mu bije zle! Otestujte sa

Záludná choroba srdca sa vkráda nenápadne. S príznakmi, ktoré by vám s chorobou ani nenapadlo spájať.

Legendu umeleckého sveta  Milana Lasicu zradilo srdiečko, na ktoré sa dlhšie liečil. No chronicky zlyhávajúce srdce o sebe veľakarát nedáva výrazne vedieť.  Česká internistická spoločnosť zostavila súbor otázok, ktoré majú upozorniť na ochorenie srdca. Ak odpoviete aspoň na jednu áno, mali by ste sa dať vyšetriť u lekára. Môže ísť totiž u vás o chronické zlyhávanie srdca.  Následkom môže byť náhla srdcová príhoda. 

Ruku na srdce, odpovedzte pravdivo ►►►

1. Omína vás opasok?

Náhly nárast hmotnosti je výstražným signálom. Ak ste nezmenili životosprávu a nemáte z čoho výrazne priberať, môže opuch hlásiť problém. Opuch je prejav poškodenia. Najčastejšie nedostatočným prekrvením alebo zápalom. Môže byť teda na akomkoľvek orgáne alebo časti tela. Tekutina sa vie vyliať do voľného priestoru aj v hrudnej či brušnej dutine,“ vysvetľuje cievny lekár MUDr. Petr Vařejka, že ide o miesta, kde za normálnych okolností nemá čo robiť.Náhly nárast hmotnosti je výstražným signálom. Ak ste nezmenili životosprávu a nemáte z čoho výrazne priberať, môže opuch hlásiť problém. Opuch je prejav poškodenia. Najčastejšie nedostatočným prekrvením alebo zápalom. Môže byť teda na akomkoľvek orgáne alebo časti tela. Tekutina sa vie vyliať do voľného priestoru aj v hrudnej či brušnej dutine,“ vysvetľuje cievny lekár MUDr. Petr Vařejka, že ide o miesta, kde za normálnych okolností nemá čo robiť.
Náhly nárast hmotnosti je výstražným signálom. Ak ste nezmenili životosprávu a nemáte z čoho výrazne priberať, môže opuch hlásiť problém. Opuch je prejav poškodenia. Najčastejšie nedostatočným prekrvením alebo zápalom. Môže byť teda na akomkoľvek orgáne alebo časti tela. Tekutina sa vie vyliať do voľného priestoru aj v hrudnej či brušnej dutine,“ vysvetľuje cievny lekár MUDr. Petr Vařejka, že ide o miesta, kde za normálnych okolností nemá čo robiť.
Zdroj: Shutterstock

 

Pokračovať Ďalej (1/5)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

V poslednom čase mi viac páchne moč, čo to znamená?

Moč môže zapáchať z viacerých príčin. Podiel na tom má zloženie stravy alebo pitný režim. Rovnako sa môže jednať o dôsledok užívania liekov alebo prejav zápalu. Infekcia močového mechúra je častejšia u žien než u mužov. U žien treba myslieť aj na gynekologickú oblasť – vaginálny sekrét.

V každom prípade, situáciu najlepšie vyhodnotí váš obvodný lekár a podľa potreby vás odošle za príslušným špecialistom.

čítať viac

Zle dojčím, ak bábätko stále štikúta? Čo pomôže?

Štikútka, singultus, je mimovoľný reflexný dej spočívajúci v krátkom kŕči bránice a v prudkom výdychu so súčasným uzáverom hlasiviek. Ide zväčša o bežný príznak podráždenia žalúdka objemným jedlom, šumivými nápojmi, teplotnými zmenami. Obvykle trvá krátko a spontánne vymizne. Môže byť však aj prejavom ochorenia. Pozornosť zasluhuje vtedy, ak počas krátkej doby spontánne alebo po jednoduchých manévroch neodoznieva. Pokiaľ dieťa prospieva a nemá príznaky žiadneho ochorenia, ide s veľkou pravdepodobnosťou o nezávažný symptóm. Overené tipy na štikutku sú pomalé jedenie, dôkladné požutie jedla, hlboký nádych, zadržanie dychu a pomalý výdych, alebo prelttnutie vzduchu naprádzno. Niekoľkokrát treba opakovať.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor