MENU
zdravy-zivot

Pichá vás na hrudníku a plytko dýchate? Nemusí sa hlásiť len srdce

Bolesť na hrudníku
Zdravý život

Pichá vás na hrudníku a plytko dýchate? Nemusí sa hlásiť len srdce

Za ťažkým dýchaním sa môžu skrývať aj blokády stavcov. Ako je chrbát spojený s dýchaním? Nie je za tým nesprávne sedenie.

Problémy s chrbtom sa skutočne môžu pretaviť do sťaženého dýchania. Platí to najmä v prípade chronickej bolesti alebo zmien na pohybovom aparáte. „Napríklad prejavom blokády štvrtého a piateho rebra či hrudného stavca môže byť neschopnosť plného nádychu bez bolesti alebo ostré pichanie na hrudníku či plytšie dýchanie,“ vysvetľuje fyzioterapeutka Mgr. Lenka Vojtovič.

„Dlhodobo preťažované šijové svaly zase môžu preberať funkciu bránice či medzirebrových svalov, čo vedie k vzniku horného hrudného typu dýchania a nádychového držania trupu.“ Ak zo všetkého viníte nesprávne sedenie a home office, nie je to presne tak.

Musíte sa hýbať

„Podľa mňa nesprávny sed neexistuje. Problém je skôr v tom, že veľmi dlho držíte jednu statickú pozíciu. Určite je dobré nastaviť sa počas dňa do takzvaného optimálneho držania tela, ale mnohým chýba pohyb a z toho pramení veľa ťažkostí,“ upozorňuje fyzioterapeutka Mgr. Tereza Živcová. Sed ako taký nikomu nevadí, ale ak je dlhodobý, statický bez zmeny, kompenzačných cvičení či zdravého pohybu po ukončení práce, vedie k fixovaniu patologických pohybových stereotypov, teda k nesprávnemu držaniu tela.“

Postupne sa na to nabalia nekoordinované pohyby, na ktoré musí telo navyše vynaložiť viac energie a objaví sa aj bolesť. Ťažšie sa vám môže dýchať i v prípade, ak žijete v dlhodobom napätí. Stres si totiž často sadne na hornú časť chrbtice, v oblasti zátylku.

Prejdite sa

Ak ste dlhodobo v statickej polohe, musíte dôsledne dodržiavať takzvanú pohybovú hygienu. „Aspoň jeden- až dvakrát behom hodiny sa snažte rozhýbať a natiahnuť,“ radí fyzioterapeutka Lenka Vojtovič „Môže to byť aj krátka prechádzka po miestnosti alebo budove. Rovnako i akékoľvek cvičenie, ktoré dodržuje fyziologické princípy zdravého pohybu."

Nálada na zátylku

„Nevyhnutnou súčasťou centrálneho nervového systému je okrem iného takzvané emočné centrum, limbický systém. Pracuje na základe emócií a nálad. Zaujímavé je, že toto centrum má na tele projekčnú oblasť, do ktorej sa viac či menej premietajú naše nálady,“ hovorí o tom, prečo stres zachytí aj chrbtica, fyzioterapeutka Tereza Živcová. „Ide predovšetkým o oblasť chodidiel, panvového dna, bránice, šije a tvárových svalov. Ak ste v strese, zvýši sa v týchto miestach napätie, jeho následkom môže byť napríklad zmena dychového stereotypu, ktorá postupne vedie k preťaženiu šijovej oblasti. Zjednodušene možno povedať, že bránica nemôže efektívne robiť svoju prácu, musia jej pomáhať pomocné nádychové svaly. Výsledkom je plytké, povrchové a rýchle dýchanie len hornou hrudnou časťou, nie celým trupom.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Škrípanie zubov je záťaž pre zuby. Aké sú možnosti prevencie?

Nočné škrípanie predstavuje nadmernú záťaž nielen pre zuby, ale aj pre žuvacie svalstvo a čeľustný kĺb. Na zuboch môžeme pozorovať obrusovanie zubnej skloviny až jej úplné vymiznutie a odhalenie dentínu, teda citlivého zubného tkaniva pod sklovinou. Zuby strácajú pôvodnú výšku a tvar. V prevencii nočného škrípania uplatňujeme dlahu na zuby, ktorá funguje ako ich ochrana. Pri veľkej strate zubných tkanív je niekedy nutné riešiť celkovú rekonštrukciu chrupu.

čítať viac

Je možné ukončiť liečbu vysokého krvného tlaku svojvoľne?

Pri liečbe hypertenzie dodržiavajte odporúčania lekára, ktorý vám ju predpísal. Rozhodne ju svojvoľne neukončujte. Ak sa pri dávke užívaného lieku opakovane objavili veľmi nízke hodnoty tlaku krvi, možno dávku znížiť na polovicu, prípadne na štvrtinu. Informujte ošetrujúceho lekára o aktuálnych hodnotách krvného tlaku a postupujte podľa jeho odporúčaní. Liečba vysokého krvného tlaku sa zvyčajne začína, keď sa pri vyšetrení v ambulancii alebo v domácom prostredí opakovane potvrdia zvýšené hodnoty. Na začiatku treba uvažovať aj o možnosti, že tieto hodnoty sú ovplyvnené vonkajšími okolnosťami, napríklad stresom, nespavosťou a výraznými bolesťami. Ak sa jednoznačne nedá rozhodnúť o liečbe, lekár pacientovi odporučí 24-hodinové ambulantné monitorovanie krvného tlaku. Veľakrát sa pri tomto vyšetrení potvrdia normálne hodnoty počas dňa aj v noci. V tom prípade nie je vhodné začať okamžite s liečbou hypertenzie. Všeobecný lekár odporučí častejšie meranie tlaku v domácom prostredí a sledovanie vo svojej ambulancii.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor