MENU
zdravy-zivot

Pichá vás na hrudníku a plytko dýchate? Nemusí sa hlásiť len srdce

Bolesť na hrudníku
Zdravý život

Pichá vás na hrudníku a plytko dýchate? Nemusí sa hlásiť len srdce

Za ťažkým dýchaním sa môžu skrývať aj blokády stavcov. Ako je chrbát spojený s dýchaním? Nie je za tým nesprávne sedenie.

Problémy s chrbtom sa skutočne môžu pretaviť do sťaženého dýchania. Platí to najmä v prípade chronickej bolesti alebo zmien na pohybovom aparáte. „Napríklad prejavom blokády štvrtého a piateho rebra či hrudného stavca môže byť neschopnosť plného nádychu bez bolesti alebo ostré pichanie na hrudníku či plytšie dýchanie,“ vysvetľuje fyzioterapeutka Mgr. Lenka Vojtovič.

„Dlhodobo preťažované šijové svaly zase môžu preberať funkciu bránice či medzirebrových svalov, čo vedie k vzniku horného hrudného typu dýchania a nádychového držania trupu.“ Ak zo všetkého viníte nesprávne sedenie a home office, nie je to presne tak.

Musíte sa hýbať

„Podľa mňa nesprávny sed neexistuje. Problém je skôr v tom, že veľmi dlho držíte jednu statickú pozíciu. Určite je dobré nastaviť sa počas dňa do takzvaného optimálneho držania tela, ale mnohým chýba pohyb a z toho pramení veľa ťažkostí,“ upozorňuje fyzioterapeutka Mgr. Tereza Živcová. Sed ako taký nikomu nevadí, ale ak je dlhodobý, statický bez zmeny, kompenzačných cvičení či zdravého pohybu po ukončení práce, vedie k fixovaniu patologických pohybových stereotypov, teda k nesprávnemu držaniu tela.“

Postupne sa na to nabalia nekoordinované pohyby, na ktoré musí telo navyše vynaložiť viac energie a objaví sa aj bolesť. Ťažšie sa vám môže dýchať i v prípade, ak žijete v dlhodobom napätí. Stres si totiž často sadne na hornú časť chrbtice, v oblasti zátylku.

Prejdite sa

Ak ste dlhodobo v statickej polohe, musíte dôsledne dodržiavať takzvanú pohybovú hygienu. „Aspoň jeden- až dvakrát behom hodiny sa snažte rozhýbať a natiahnuť,“ radí fyzioterapeutka Lenka Vojtovič „Môže to byť aj krátka prechádzka po miestnosti alebo budove. Rovnako i akékoľvek cvičenie, ktoré dodržuje fyziologické princípy zdravého pohybu."

Nálada na zátylku

„Nevyhnutnou súčasťou centrálneho nervového systému je okrem iného takzvané emočné centrum, limbický systém. Pracuje na základe emócií a nálad. Zaujímavé je, že toto centrum má na tele projekčnú oblasť, do ktorej sa viac či menej premietajú naše nálady,“ hovorí o tom, prečo stres zachytí aj chrbtica, fyzioterapeutka Tereza Živcová. „Ide predovšetkým o oblasť chodidiel, panvového dna, bránice, šije a tvárových svalov. Ak ste v strese, zvýši sa v týchto miestach napätie, jeho následkom môže byť napríklad zmena dychového stereotypu, ktorá postupne vedie k preťaženiu šijovej oblasti. Zjednodušene možno povedať, že bránica nemôže efektívne robiť svoju prácu, musia jej pomáhať pomocné nádychové svaly. Výsledkom je plytké, povrchové a rýchle dýchanie len hornou hrudnou časťou, nie celým trupom.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Chodím v noci často na záchod, dá sa s tým niečo robiť?

Vek 54 rokov môžeme opísať ako vek „na prostatu“. To ale v žiadnom prípade neznamená, že pacient musí trpieť častým močením a zhoršenou kvalitou spánku!

Po päťdesiatke by mal každý pán vyhľadať urológa a absolvovať preventívnu urologickú prehliadku. Na takejto prehliadke vylúčime prítomnosť rakoviny prostaty a zároveň posúdime stav nezhubného zväčšenia prostaty. Práve druhé menované ochorenie najčastejšie zodpovedá za ťažkosti s močením u pánov.

Nie vždy je nutná operácia prostaty, na výber máme celú škálu liekov. Určite sa nebojte vyhľadať odborníka.

čítať viac

Protéza ma pri jedení tlačí. Občas ma bolí a opuchá ďasno. Čo pomôže?

V prvom rade si dajte skontrolovať protézu a stav ďasien pod ňou. Pohyblivá protéza môže odierať a poraniť sliznicu ústnej dutiny. Vznikajú rôzne veľké ranky, ktoré sa podobajú na afty. V tom prípade je nutné zubnú náhradu upraviť alebo zhotoviť novú. Zároveň môžu byť v ďasne zvyšky zubov a tlak protézy môže rovnako spôsobovať dráždenie. Ak ide naozaj o afty, je mnoho faktorov, ktoré vplývajú na ich vznik, od lokálnych v ústnej dutiny po celkovú imunitu organizmu. Tento stav si vyžaduje ďalšie vyšetrenia.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor