MENU
zdravy-zivot

Pichá vás na hrudníku a plytko dýchate? Nemusí sa hlásiť len srdce

Bolesť na hrudníku
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Pichá vás na hrudníku a plytko dýchate? Nemusí sa hlásiť len srdce

Za ťažkým dýchaním sa môžu skrývať aj blokády stavcov. Ako je chrbát spojený s dýchaním? Nie je za tým nesprávne sedenie.

Problémy s chrbtom sa skutočne môžu pretaviť do sťaženého dýchania. Platí to najmä v prípade chronickej bolesti alebo zmien na pohybovom aparáte. „Napríklad prejavom blokády štvrtého a piateho rebra či hrudného stavca môže byť neschopnosť plného nádychu bez bolesti alebo ostré pichanie na hrudníku či plytšie dýchanie,“ vysvetľuje fyzioterapeutka Mgr. Lenka Vojtovič.

„Dlhodobo preťažované šijové svaly zase môžu preberať funkciu bránice či medzirebrových svalov, čo vedie k vzniku horného hrudného typu dýchania a nádychového držania trupu.“ Ak zo všetkého viníte nesprávne sedenie a home office, nie je to presne tak.

Musíte sa hýbať

„Podľa mňa nesprávny sed neexistuje. Problém je skôr v tom, že veľmi dlho držíte jednu statickú pozíciu. Určite je dobré nastaviť sa počas dňa do takzvaného optimálneho držania tela, ale mnohým chýba pohyb a z toho pramení veľa ťažkostí,“ upozorňuje fyzioterapeutka Mgr. Tereza Živcová. Sed ako taký nikomu nevadí, ale ak je dlhodobý, statický bez zmeny, kompenzačných cvičení či zdravého pohybu po ukončení práce, vedie k fixovaniu patologických pohybových stereotypov, teda k nesprávnemu držaniu tela.“

Postupne sa na to nabalia nekoordinované pohyby, na ktoré musí telo navyše vynaložiť viac energie a objaví sa aj bolesť. Ťažšie sa vám môže dýchať i v prípade, ak žijete v dlhodobom napätí. Stres si totiž často sadne na hornú časť chrbtice, v oblasti zátylku.

Prejdite sa

Ak ste dlhodobo v statickej polohe, musíte dôsledne dodržiavať takzvanú pohybovú hygienu. „Aspoň jeden- až dvakrát behom hodiny sa snažte rozhýbať a natiahnuť,“ radí fyzioterapeutka Lenka Vojtovič „Môže to byť aj krátka prechádzka po miestnosti alebo budove. Rovnako i akékoľvek cvičenie, ktoré dodržuje fyziologické princípy zdravého pohybu."

Nálada na zátylku

„Nevyhnutnou súčasťou centrálneho nervového systému je okrem iného takzvané emočné centrum, limbický systém. Pracuje na základe emócií a nálad. Zaujímavé je, že toto centrum má na tele projekčnú oblasť, do ktorej sa viac či menej premietajú naše nálady,“ hovorí o tom, prečo stres zachytí aj chrbtica, fyzioterapeutka Tereza Živcová. „Ide predovšetkým o oblasť chodidiel, panvového dna, bránice, šije a tvárových svalov. Ak ste v strese, zvýši sa v týchto miestach napätie, jeho následkom môže byť napríklad zmena dychového stereotypu, ktorá postupne vedie k preťaženiu šijovej oblasti. Zjednodušene možno povedať, že bránica nemôže efektívne robiť svoju prácu, musia jej pomáhať pomocné nádychové svaly. Výsledkom je plytké, povrchové a rýchle dýchanie len hornou hrudnou časťou, nie celým trupom.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor