MENU
zdravy-zivot

Reakcia na vakcínu proti covidu: Odborníci radia alergikom, ako postupovať

Dobre liečený alergik môže byť lepšie chránený proti koronavírusu ako zdravý človek. Čo v prípade vakcíny?
Zdravý život

Reakcia na vakcínu proti covidu: Odborníci radia alergikom, ako postupovať

Alergické reakcie na lieky a vakcíny sú zriedkavé. V čase pandémie však na seba upozorňujú o niečo viac.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie sú nežiadúce účinky liekov významne poškodzujúce alebo nepríjemné reakcie vzniknuté použitím liečiva. Každý liek môže vyvolať nežiadúce účinky. Vyskytnú sa približne u 10-20% hospitalizovaných ľudí a asi u 7% liečených ambulantne. Približne desať percent nežiadúcich účinkov na lieky tvoria alergické reakcie.

Alergia či neznášanlivosť?

Alergia predstavuje imunitnú reakciu na antigény alebo alergény z vonkajšieho prostredia. Neznášanlivosť,  inak precitlivelosť alebo hypersenzitivita, vzniká pri autoimunitnej poruche, kedy na bežný podnet organizmus reaguje prehnane, čím môže potenciálne poškodiť telo.

Prejavy alergie i neznášanlivosti bývajú podobné. „Príznaky sa zvyčajne objavia do hodiny po užití lieku. Môžu sa prejavovať mierne, zvyčajne nádchou, svrbením očí, výsevom na koži, ale môžu vás aj ohroziť na živote – napríklad sťaženým dýchaním pri astmatickom záchvate,“ hovorí imunológ MUDr. Martin Lešťan.

Iná proti korone

Britská Národná zdravotná služba (NHS) vydala dávnejšie preventívne varovanie pred podaním vakcíny proti novému koronavírusu od spoločností Pfizer a BioNTech ľuďom, ktorí mali v minulosti výrazné alergické prejavy. Stalo sa tak po tom, čo sa u niekoľkých zaočkovaných osôb objavili nepriaznivé reakcie. K ďalším došlo aj v USA a v iných krajinách. Ukazuje sa, že tieto reakcie sú trochu častejšie ako pri iných vakcínach, no stále veľmi vzácne.

Bezpečná?

„Pre alergikov je dôležité, že vakcína neobsahuje klasické zložky potravín, antibiotiká, latex či iné biologické zložky, pretože je vyrobená bezbunkovou technológiou, takzvanou in vitro transkripciou,“ hovorí všeobecná lekárka MUDr. Katarína Varechová o vakcíne proti covidu. Na rozdiel od chrípkových vakcín sa nekultivuje na slepačích vajciach a teda žiadna neobsahuje ani stopy vaječnej bielkoviny.Obsahuje lipidové zložky, anorganické zlúčeniny, sacharózu a vodu. Súčasťou je i polyetylénglykol,“ pokračuje lekárka.

Nová látka

Mierne častejšie alergické reakcie ľudí očkovaných proti novému koronavírusu si vedci vysvetľujú použitím polyetylénglykolu (PEG), ktorý obsahuje vakcína Pfizeru aj Moderny. „V ostatných rokoch sa v literatúre objavujú ojedinelé zmienky o tomto alergéne. Aktuálne sa považuje za veľmi zriedkavú príčinu závažných alergických reakcií po niektorých depotných liečivách prípadne kozmetických prípravkoch,“ vysvetľuje Slovenská spoločnosť alergológie a klinickej imunológie SLS. Doteraz sa vo vakcínach nepoužívala. Hoci množstvo PEG vo vakcíne proti covidu je minimálne, vo veľmi vzácnych prípadoch môže vyvolať anafylaktickú reakciu. Či však alergické reakcie na covidovú vakcínu spôsobuje práve táto látka, sa vedci ešte sporia.

Kedy sa môžete dať očkovať?

Pacienti s rôznymi formami alergických ochorení nie sú všeobecne kontraindikovaní pre očkovanie mRNA vakcínou. Očkujeme v stabilnom štádiu ochorenia, nie počas vzplanutia, napríklad astmy, ekzému,“ vysvetľuje slovenská alergiologická spoločnosť. Po očkovaní vás lekár sleduje 30 minút. „Keďže mRNA vakcína je neživá vakcína, nemá zásadné obmedzenia ani kontraindikácie pre očkovanie chronicky chorých pacientov s imunointervenčnou liečbou alebo bez nej. Chronická imunosupresívna liečba môže skôr viesť k zníženej účinnosti očkovania ako k jeho nežiaducim účinkom,“ dopĺňa spoločnosť.

Kedy sa NEmôžete dať očkovať?

Univerzálnou kontraindikáciou podania je podľa lekárky alergia na zložky vakcíny, prípadne anafylaktická, život ohrozujúca alergická reakcia na prvú dávku vakcíny. „Pri iných závažnejších alergických reakciách, ktoré nastali v minulosti na iné látky, je vhodné poradiť sa so svojím alergiológom. Samozrejme, neočkujeme osoby pri akejkoľvek prebiehajúcej akútnej infekcii,“ radí MUDr. Varechová.

14 dní

Podľa slovenskej alergiologickej spoločnosti vzhľadom na nedostatok informácií o súbežnom podávaní vakcíny proti Covid-19 a iných vakcín, napríklad vakcíny proti pneumokokom alebo chrípke, je vhodné dodržať odstup 14 dní od podania inej vakcíny za účelom odlíšenia prípadných vedľajších príhod.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si chrániť vagínu v kúpeľoch pred vniknutím vody?

Mnoho žien má  problém s vaginálnou mykózou, ktorú spôsobuje premnoženie kvasiniek v pošve. Vysoké riziko prináša kúpanie v bazénoch, a to nielen verejných. Mykózu totiž nespôsobuje znečistenie vody v bazéne, ale naopak jej čistota, dezinfekcia a chlór.

Po kúpaní v bazéne či v chemicky upravovanej vode odporúčam  používať preventívne čípky alebo vaginálne krémy, ktoré opätovne navodia správne pH v pošve. Odporúčam tiež vyzliecť si po kúpaní mokré plavky, aby na podbruško nepôsobila vlhkosť a chlad.

Na trhu existujú špeciálne navrhnuté tampóny, ktoré sa od klasických líšia. Majú inú štruktúru a sú napustené látkou, ktorá chráni pred infekciou. Vazelínové tampóny sú nasiaknuté lekárskou vazelínou a dezinfekčnou látkou, ktorá zabráni vode dostať sa do vnútra vašich intímnych partií. Ženy sú tak chránené od baktérií a rôznych infekcií. Počas dovolenky a najmä, ak je žena háklivá na rôzne mykózy či infekcie, môžu vazelínové tampóny používať aj mimo menštruáciu, pre ochranu pred neželaným „ničiteľom“ príjemnej dovolenky.

Na zváženie sú probiotické tampóny. Ich základom je schopnosť prispôsobiť sa prirodzenému prostrediu ženskej pošvy, ktoré má kyslejšie pH, vyžaduje prítomnosť laktobacilov, ktoré nás ženy chránia pred baktériami. 

čítať viac

Snažíme sa o bábätko a stále sa nám nedarí. Čo nám môže pomôcť?

Problematika neplodnosti je veľmi komplikovaná a komplexná odpoveď by presiahla rámec tejto poradne. Neplodnosť je stav, pri ktorom žena pri pravidelnom pohlavnom styku najmenej dva krát do týždňa neotehotnie počas obdobia jedného roku. Problém sa týka páru – ženy aj muža, príčina je v 35-45% u muža, v 45-55% u ženy, v 5-10% sa príčina nezistí a u 15-20% párov je problém u oboch partnerov. Nárast počtu neplodných párov v posledných rokoch súvisí najmä s odkladaním počatia do neskorších vekových období, plodnosť so stúpajúcim vekom ženy klesá.

Príčiny neplodnosti môžu byť rôzne a môžu sa aj kombinovať, rámcovo sa môže u ženy jednať o problémy vrodené, hormonálne, vyčerpanie vaječníkov, imunologické, infekčné, psychogénne, liekové interferencie, súvisiace s inými ochoreniami, neznáme, u muža vrodené, obštrukčné, hormonálne, toxické, postradiačné, imunologické, infekčné, psychogénne, liekové interferencie, súvisiace s inými ochoreniami, neznáme.

Problém je potrebné začať riešiť so svojim gynekológom, muž by mal podstúpiť vyšetrenie u andrológa alebo urológa. Pri prvom vyšetrení sa gynekológ bude pýtať na vek, dĺžku trvania neplodnosti, frekvenciu pohlavného styku, prípadné predchádzajúce tehotnosti (či boli s tým istým partnerom), potraty, menštruačný cyklus (vhodné je viesť si menštruačný kalendár), výtok z bradaviek , prekonané operácie, celkové ochorenia (diabetes mellitus, ochorenia štítnej žľazy atď.), užívanie liekov, fajčenie, zmeny hmotnosti, stravovacie návyky, pracovné fyzické a psychické zaťaženie.

Vhodné je priniesť správy od iných lekárov, ev. operačné nálezy a pod. Nevyhnutná je aj spolupráca a ochota muža podrobiť sa vyšetreniu. Pre úspešnosť liečby je potrebné zistiť príčiny neplodnosti, postupuje sa podľa algoritmu vyšetrení. Treba si uvedomiť, že sa jedná o náročný proces vyžadujúci viacero návštev u lekára, často viazaných na presný deň menštruačného cyklu, riešenie často vyžaduje spoluprácu viacerých lekárov (andrológ, špecialista v odbore reprodukčná medicína , endokrinológ , genetik atď.). Podľa zistenej príčiny gynekológ poskytne základnú liečbu, ak nie je úspešná, odosiela pacientku do niektorého z centier pre liečbu neplodnosti.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor