MENU
zdravy-zivot

Máte skrytý zápal v tele? Nová látka je vinník 8 v vážnych problémov

Beautiful,Young,Woman,Has,Abdominal,Pain,,Menstruation,,Short,Haircut,,Wears
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Máte skrytý zápal v tele? Nová látka je vinník 8 v vážnych problémov

Nadúva vás po rožkoch, no celiakiu nemáte? Možno je odpoveďou na vaše problémy zonulín. Čo to je?

Ešte ste o zonulíne nepočuli? Je to dosť možné. Tento proteín, ktorý môže byť spoluzodpovedný za mnohé problémy, objavili len v roku 2000. Príznaky ako nadúvanie, bolesť brucha, neznášanlivosť potravín, únava, tráviace a kožné ťažkosti môžu byť prvým signálom, že ho máte v krvi viac ako treba.

Deravá priepustka

Predstavte si črevnú výstelku ako gázu. Táto bariéra má za normálnych okolností umožniť prepustiť dnu a von vodu, živiny a udržiavať rovnováhu me­dzi toleranciou a imunitou proti rôznym cudzorodým látkam. Zonulín je molekula, ktorá túto priepustnosť reguluje a telo chráni. Ak zjete jedlo kontaminované trebárs salmonelou, zonulín medzierky rozšíri, patogén vyplaví a vráti sa na normálnu hladinu. To isté spraví aj pri kontakte s inými baktériami či lepkom. Za istých okolností sa ho však v sére udrží viac dlhodobo a telu spôsobí množstvo trápenia: „... jeho zvýšená regulácia u geneticky náchylných ľudí vedie k autoimunitným ochoreniam,píše jeho objaviteľ gastroenterológ Alessio Fasano z Mucosal Biology Research Center a Center for Celiac Research z University of Maryland School of Medicine.

Kľúčové spojenie

Zvýšenou priepustnosťou čreva dochádza k zápalu, ktorý môže byť spúšťačom mnohých ochorení od cukrovky po astmu. „Keďže zonulín je kľúčovým regulátorom črevnej priepustnosti, je možné, že poskytuje spojenie medzi všetkými týmito stavmi," mieni Giovanni Barbara z Bolognskej univerzity, kde spolu s tímom zonulín ďalej skúmal. Spojenie medzi celiakiou a zonulínom sa preukázalo už dávnejšie. Barbara s tímom však prišli na to, že zvýšený býva aj v prípade neceliatickej senzitivity na lepok (NCGS). Z výskumu, ktorého výsledky referoval ešte v roku 2015, mali pacienti s NCGS zonulín len o máličko nižší ako celiatici v dlhšom závese s pacientmi so syn­drómom dráždivého čreva.

Liek budúcnosti?

Dôkazom, že zonulín môže byť zodpovedný za ich tráviace problémy, je i to, že u ľudí s NCGS jeho hladina klesla po šiestich mesia­coch bezlepkovej diéty. Barbara s tímom sa dom­nieva, že zonulín tak môže byť vhodným biomarkerom na diagnostiku tohto ochorenia, ktoré lekárom často uniká. A ešte jedna zvláštnosť, ktorá Barbaru prekvapila.

V našej štúdii mali jednotlivci citliví na lepok, ktorí reagovali na bezlepkovú diétu, genetickú predispozíciu na celiakiu. Neexistovali žiadne dôkazy o celiakii, ale mali zraniteľné gény, ktoré vystavujú človeka riziku celiakie,“ zvestoval na 23. ročníku United European Gastroenterology Week s triezvym hodnotením, že jeho výsledky ešte treba potvrdiť. To aj v roku 2020 spravil. Štúdia s väčšou vzorkou ľudí z rovnakých skupín pacientov i zdravých ľudí zvýšený zonulín u celiatikov a precitlivených na lepok opäť potvrdila. Fasano, objaviteľ zonulínu, dúfa, že štúdie pomôžu k vynálezu lieku na jeho ovplyvnenie, a teda liečbu mnohých spomenutých ochorení.

Máte zvýšený zonulín?

Obvod pása širší ako 80 cm u žien a 95 cm u mužov a krvný tlak nad 140/90 mmHg to môže napovedať. Každopádne, testy na vyšet­renie hladiny zonulínu sú už dostupné aj u nás. Lepok je jedným zo spúšťačov zvýšenej hladiny zonulínu.

Ochorenia, pri ktorých sa objavila zvýšená hladina zonulínu, pokračujú na ďalšej strane...

Pokračovať Ďalej (1/9)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Lekári nevedia nájsť príčinu mojej choroby. Čo spôsobuje neutropéniu?

Neutropénia, inak nízky počet jednej frakcie bielych krviniek, patrí do starostlivosti hematológa. Primárnu neutropéniu odborník často zistí už v detskom veku, sekundárnu najčastejšie zapríčiňuje užívanie niektorých liekov, chemoterapeutík, pôsobenie iných škodlivín, prípadne dlhotrvajúca infekcia, ktorá môže viesť k vyčerpaniu obranyschopnosti.

Potravinové intolerancie či histamínová intolerancia nespôsobujú neutropeniu. Tie by sa mohli s týmto ochorením spájať azda len v prípade ťažkej malnutrície, teda podvýživy, spôsobenej nezmyselnou dlhodobou diétou. Diéty, pri ktorých si ľudia odopierajú rôzne potraviny, sú dnes, žiaľ, pomerne časté.

Dbajte na to, aby ste konzumovali čo najrozmanitejšiu stravu, so zastúpením všetkých makro- aj mikronutrientov a vitamínov. Ak je nález závažný, riaďte sa pokynmi hematológa.

čítať viac

Budem môcť mať deti po zistení dysplázie ťažkého stupňa?

V tomto prípade súhlasím s postupom lekára. Ak máte pochybnosti, zvážte ešte kolposkopické vyšetrenie. Ide o kľúčovú diagnostickú metódu na potvrdenie diagnózy, ak cytologické vyšetrenie krčka maternice preukáže prítomnosť abnormálnych buniek. Vykonáva sa špeciálnym mikroskopom – kolposkopom, ktorý počas vyšetrenia ostáva mimo tela ženy. Je to binokulárny optický nástroj, ktorý odhaľuje okom neviditeľné problémy v krčku maternice. Skúmanú obasť dokáže zväčšiť 8-40krát.

Carcinoma in situ je karcinóm v počiatočnom štádiu, ktorý neprekračuje bazálnu membránu, je obmedzený na epitel, takže nádorové bunky zatiaľ nemohli preniknúť do ciev a lymfatického systému a spôsobiť metastázy.

Terapia Carcinoma in situ v oblasti krčka maternice sa podľa našich postupov lieči výhradne chirurgicky. Odoberie sa vzorka ( biopsia) a postihnuté tkanivo sa odstráni mechanicky, elektricky alebo laserovou kónizáciou. Pacientka je zaradená do rizikovej poradne a je sledovaná. Následná gravidita nie je kontraindikovaná, preto je tento spôsob terapie vhodný pre ženy, ktoré plánujú v budúcnosti otehotnieť.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor