MENU
zdravy-zivot

Chlebík do každej krízy: Super lacný starodávny RECEPT bez múky

Woman,In,Green,Linen,Apron,Holding,Homemade,Sourdough,Bread,,Cooking
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Chlebík do každej krízy: Super lacný starodávny RECEPT bez múky

Nielenže všetko dražie, pre vojnu na Ukrajine je celkom možné, že aj taký banálny tovar ako pšeničná múka začne byť nedostatkový.

Po prvé, Ukrajina a Rusko patria k najvýznamnejším producentom obilia, po druhé Rusko dominuje vo vývoze pšenice. Ale žiadna panika. Stačí krízový plán, za ktorý nič nedáte. Chcete vedieť, aký chlieb piekli Slovenky po druhej svetovej vojne?  V magazíne Dobré Jedlo majú od babičky super recept na gerheň. Tento vynález je nielenže zdravý ale aj úplne bez lepku. Namiesto pšenice sa totiž pripravuje z pomletej sušenej kukurice, teda kukuričnej múky. Dá sa povedať, že gerheň je vlastne upečené kukuričná kaša. Jeho príprava vám potrvá 10 minút, upečiete za 40 minút.  

Potrebujete:

  • 400 g kukuričnej múky
  • 1 vajce
  • 80 ml oleja
  • 1 lyžicu cukru
  • 20 g droždia
  • 200 ml mlieka
  • soľ
  • bravčová masť na vymastenie plechu

Postup na ďalšej strane...

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor