MENU
zdravy-zivot

Je vám zima aj vtedy, keď sa iní potia? Studené ruky môžu signalizovať chorobu

Dlhodobý, náhly alebo pulzujúci chlad neprehliadajte.
Zdravý život

Je vám zima aj vtedy, keď sa iní potia? Studené ruky môžu signalizovať chorobu

Je prirodzené, že v zimných mesiacoch mávame ruky či nohy studenšie ako v lete. Trápia vás však studené končatiny aj v teplých dňoch? Spoznajte 11 dôvodov, ktoré môžu za pocit chladu.

Poškodené nervy

Na vine môže byť poškodenie nervovej sústavy.Na vine môže byť poškodenie nervovej sústavy.
Na vine môže byť poškodenie nervovej sústavy.
Zdroj: Shutterstock

Máte pocit, že sú vaše nohy či ruky chladné, no oni chladné na dotyk vôbec nie sú? Ak sa chlad neprejavuje navonok, pravdepodobne sú to príznaky poškodenia nervov. V takom prípade môže ísť o periférnu neuropatiu, čiže o poškodenie periférneho nervového systému. Chlad sa začína šíriť na prstoch a postupne sa rozširuje do rúk a nôh. Cukrovka je bežná príčina tohto ochorenia. Periférnu neuropatiu tiež môžete dostať kvôli infekciám, ochoreniu pečene alebo obličiek, kvôli nedostatku vitamínov či pri kontakte s toxickými chemikáliami.

Pokračovať Ďalej (1/11)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Prečo sa mi tvoria modriny bez príčiny? Sú nebezpečné?

Dobrá správa je, že ste boli na odberoch krvi, predpokladám, že lekár vám dal vyšetriť aj parametre, ktoré by mohli súvisieť so zvýšenou tvorbou modrín. Výsledky, ako píšete, boli v poriadku. Na zvýšenej tvorbe modrín sa okrem iného môže podieľať aj stav cievnej steny. Jej kvalita sa u jednotlivcov odlišuje. Niekedy sa môže prechodne zhoršovať pri nedostatku niektorých živín, stopových prvkov či vitamínov. Najčastejšie je na príčine nedostatok rutínu a vitamínu C. Rutín je bioflavonoid a antioxidant, a jeho bohatým zdrojom je pohánka. Ak môžete, konzumujte ju ako prílohu či kašu, prípadne vo forme výživového doplnku. Užívajte aj vitamín C v lipozómovej forme, ktorá sa najlepšie vstrebáva. Prípadne si v lekárni kúpte voľne dostupné vazoprotektívum, teda liek s ochranným vplyvom na cievy, s obsahom trihydrátu rutozidu a kyseliny askorbovej.

čítať viac

Mám cukrovku a trápi ma sucho v ústach. Čo môže byť príčinou?

Suchosť v ústach je prirodzeným prejavom starnutia a objavuje sa po päťdesiatom roku najmä u žien. Vo väčšine prípadov však súvisí s prítomnými ochoreniami, najmä s diabetom a s užívaním mnohých liekov. Príčina problému môže byť aj v dýchaní ústami a v chrápaní, vtedy dochádza k vysušovaniu sliznice ústnej dutiny vdychovaným vzduchom. Aj nadmerná konzumácia kávy a ďalších nápojov s obsahom kofeínu môže viesť k zhoršeniu funkcie slinných žliaz.

Liečba suchosti v ústach závisí od vyvolávajúcej príčiny. Pri užívaní liekov s týmto vedľajším účinkom požiadajte lekára, ktorý vám liečbu odporučil, o jej ukončenie, prípadne o upravenie dávkovania tak, aby sa tento problém zmiernil. Užívajte len lieky, ktoré vám odporučil lekár, nie lekárnik.

Dôležitá je správna starostlivosť o chrup. Pomáhajú aj prípravky na zvlhčenie sliznice dutiny úst, vrátane žuvačiek, obsahujú xylitol, ale aj hydroxyetylcelulózu alebo karboxymetylcelulózu. Medzi lieky na podporu tvorby slín patrí pilokarpín, používaný najmä v očnom lekárstve. Na noc si zapnite zvlhčovač vzduchu a spálňu pred spaním dobre vyvetrajte.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor