MENU
zdravy-zivot

Cottage je SUPER diétny: 8 tipov na slano i na sladko. Z týchto nepriberiete!

Cottage,Cheese,And,Mint,In,A,Wooden,Bowl,On,An
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Cottage je SUPER diétny: 8 tipov na slano i na sladko. Z týchto nepriberiete!

Zdravý, diétny a pritom výživný! Syr cottage je súčasťou redukčných diét, ale i jedálnych lístkov silových športovcov. Pripraviť si ho viete takmer na sto spôsobov.

Kvalitný syr cottage má v 100 gramov len niečo cez 100 kcal a aspoň 11 gramov bielkovín. Táto diétna potravina dokáže výborne zasýtiť a dodať telu dostatok bielkovín. Tie sú v priebehu chudnutia, ale aj pri budovaní svalovej hmoty nevyhnutné.

Pre porovnanie

Vedei ste, že 30% eidam má na 100 gramov asi 260 kcal, hermelín 310 a niva 380 kcal. Keď si teda dáte jeden cottage (200 g), dodáte telu 22 gramov bielkovín, a to pri iba 200 kcal. Ak si radšej doprajte krabičku hermelínu (120 gramov), dodáte telu tiež 22 gramov bielkovín, zároveň aj celých 370 kcal! Čo už je trochu rozdiel. 

Cottage chutí naslano i nasladko. Máme pre vás niekoľko jednoduchých tipov, ako túto zdravú a telu prospešnú potravinu jesť.

Zdravé lievance 

Gourmet,Breakfast,-,Cottage,Cheese,Pancakes,,Syrniki,,Curd,Fritters,WithGourmet,Breakfast,-,Cottage,Cheese,Pancakes,,Syrniki,,Curd,Fritters,With
Zdroj: Shutterstock

Sú nenáročné a mimoriadne chutné.

Potrebujeme:

  • 100 g syra cottage
  • 1 vajce
  • 160 g mletých ovsenými vločiek
  • 1 lyžičku škorice
  • 1 lyžičku prášku do pečiva
  • 1 banán
  • 80 ml mlieka

Všetky ingrediencie rozmixujete dohladka. Opekajte na nepriľnavej panvici na strednom plameni zhruba 2 minúty z každej strany.

Pokračovať Ďalej (1/8)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor