MENU
zdravy-zivot

Zopakujme si to najlepšie cvičenie s palicou. Trénujte s Marošom Molnárom!

Na všestranný tréning vám postačí aj palica.
Zdroj: Tony Štefunko

Súvisiace témy

Zdravý život

Zopakujme si to najlepšie cvičenie s palicou. Trénujte s Marošom Molnárom!

Prečo práve palica? Je to najjednoduchšia pomôcka. Cvičíte s ňou zložené cviky, ktoré sú veľmi účinné. Posilníte si chrbát, brucho i zadok.

Použiť môžete akúkoľvek palicu, stačí aj stará rúčka z metly či hrablí. Tréner Maroš Molnár ju napríklad vystrúhal z liesky. Pred začiatkom tréningu venujte pár minút aeróbnej aktivite, aby sa telo zahrialo. Stačí napríklad poklus namieste a následne krátke naťahovanie. Doma cvičte s palicou naboso. „Budete lepšie vnímať polohu tela a zároveň si posilníte klenbu chodidla,“ vysvetľuje skúsený tréner. „Ak napríklad robíte správne predný drep, pri pohybe nadol môžete vidieť na vnútornej strane chodidla výraznú klenbu.“

Rozpumpujte ho

Ak začínate cvičiť po dlhšej prestávke, radšej sa ukážte trénerovi. „Zistí, ako a kde ste poskracovaní, či viete alebo neviete urobiť drep. Rovnako zhodnotí vašu mobilitu, teda rozsah pohybu,“ vysvetľuje tréner. „Každý kĺb ho má prirodzene daný. Ak je taký, aký má byť, viete urobiť pekný drep, správne zdvihnúť ruky, rotovať...“ Žiadna bolesť neznamená, že môžete zostať sedieť, vždy existuje alternatíva. „Keď nemôžete robiť drepy, robte brušáky. Keď nejde ani jedno, ani druhé, môžete cvičiť aj v ľahu na zemi. Niekedy je lepšie robiť jeden cvik a pokojne aj desať minút, ako necvičiť vôbec,“ upozorňuje Maroš Molnár. „Snažte sa aktívne spaľovať kalórie, rozprúdiť krv. Pri cvičení posilňujete nielen svaly, ale aj srdcovo- -cievny systém, ktorý pumpuje krv raz do rúk, raz do nôh. Dôležité je, aby prúdila celým telom.“

Ako vyzerá tréning? ►►►

Pokračovať Ďalej (1/11)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor