MENU
zdravy-zivot

Hubári, tento recept vyskúšajte! Chrumkavé hríbiky so špaldovým posúchom

Z čerstvých hríbov najrýchlejšie a najjednoduchšie pripravíte opekané alebo dusené kúsky na cibuľke.
Zdravý život

Hubári, tento recept vyskúšajte! Chrumkavé hríbiky so špaldovým posúchom

Na Slovensku sa konečne naplno rozbehlo hubárčenie. Spomedzi takmer 400 druhov jedlých húb sú asi tými najchutnejšími práve hríby.

Hubári na potulkách lesom najčastejšie plnia svoje košíky práve hríbmi, ale zbierajú aj suchohríby, modráky, bedle, kozáky, kuriatka, plávky, masliaky, pečiarky, rýdziky či baranie hlavy. Ak však nepoznáte iné huby ako hríby, radšej ich nezbierajte a predídete tak potenciálnemu riziku otravy. Ak budete konzumovať výlučne známe huby, svojmu telu môžete dodať mnohé vitamíny a minerály.

Anketa
Zbierate huby?

Huby obsahujú množstvo bielkovín a vyšší podiel vody, čo im zabezpečuje nižšiu kalorickú hodnotu – 100 g húb má približne iba 30 kalórií. Sú zdrojom vitamínov skupiny B a obsahujú aj cenné minerály, ako je draslík, horčík, železo, fosfor či zinok. Čo by ste mali vedieť o zbere húb? Neoplachujte ich vodou, pretože by mohli začať hniť a nedávajte ich do igelitových vrecúšok, aby sa nezaparili a nedošlo k ich znehodnoteniu a vzniku jedovatých látok.

Z hríbov sa dá pripraviť naozaj pestrá paleta chutných jedál. My sme pre vás pripravili rýchly a jednoduchý recept na opekané hríbiky naservírované na špaldových posúchoch:

Hríbiky na posúchoch posypané čerstvou pažítkouHríbiky na posúchoch posypané čerstvou pažítkou
Hríbiky na posúchoch posypané čerstvou pažítkou
Zdroj: Natália Kuľková

Zdroj: Natália Kuľková 

Potrebujeme:
500 g čerstvých hríbov
1 väčšia cibuľa
2 PL oleja
soľ
1 KL mletého čierneho korenia
1 KL mletej červenej papriky
1 KL drvenej rasce
½ KL kurkumy
čerstvá pažítka

Posúchy:
300 g špaldovej múky
¼ čerstvého droždia
3 dcl vlažnej vody
1 KL trstinového cukru
1 KL soli

Postup:
1. Čerstvé hríby očistíme a nakrájame na drobné kúsky. Na kocky si nakrájame aj cibuľu. Na panvici rozohrejeme olej a dáme naň cibuľu. Po piatich minútach k nej pridáme nakrájané hríby a lyžičku drvenej rasce. Opekáme, pokiaľ nebudú mäkké a jemne sa nepripečú. Opečené hríbiky posypeme mletým čiernym korením a kurkumou. Na záver ich poprášime mletou červenou paprikou a odstavíme.

2. Medzitým si z vody, kúska droždia a lyžičky cukru pripravíme kvások, ktorý necháme asi 15 minút pracovať. Ten potom zmiešame s múkou, posolíme a poriadne vymiesime. Z cesta spravíme bochník a necháme ho asi 30 minút kysnúť. Potom ho rozdelíme na rovnomerné bochníčky, z ktorých rukou vypracujeme tenké posúchy. Opekáme ich postupne z oboch strán na rozpálenej suchej panvici. Po upečení ich môžete potrieť olivovým olejom.

3. Hotové posúchy nakrájame na štvrtiny, navrch dáme opečené hríbiky a posypeme ich nakrájanou čerstvou pažítkou. Viac fotiek z postupu prípravy nájdete TU: ►►►

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Pri hryzení jedla ma bolí zub, inak nie. Treba to riešiť?

Zub môže bolieť na záhryz z troch príčin.

1. Prvou je zápal tkanív okolo hrotu koreňa z dôvodu infekcie šíriacej sa z vnútra zuba. Ide teda o neošetrené, alebo zle ošetrené mŕtve zuby, vnútri ktorých sa množia baktérie. Tie sa uvoľňujú do okolitej kosti, v ktorej sa rozvíja infekcia. Keď na takýto zub zahryznete, zub narazí hrotom koreňa do podráždenej kosti, čo vyvolá bolesť. Riešením je koreňová liečba (tzv.endodontické ošetrenie), v krajných prípadoch extrakcia zuba.

2. Druhou príčinou je náhryzovej bolesti je preťaženie zuba. Dôvodom býva čerstvo zhotovená výplň alebo korunka, ktorá pri záhryze predčasne naráža do oproti stojaceho zuba. Ľudovo sa tomu hovorí, že výplň je "vysoká". Zábrusom sa korunka alebo výplň zníži a problémy pominú. Iným dôvodom na preťaženie zuba môže byť nočné zatínanie, prípadne nasadenie strojčeka na posun zubov.

3. Treťou príčinou je prasklina skloviny alebo časti zuba, ktorá sa objavuje najmä vedľa väčších amalgámových výplní. V takomto prípade je nutné prasknutú časť zuba znížiť a výplň prerobiť.

Je zjavné, že ani jednu z príčin neviete riešiť svojpomocne a je preto vhodné obrátiť sa na zubného lekára.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár

Dcérka nechce nosiť rúško, neviem ako ju presvedčiť

Rúška, či obdobnú ochranu tváre, nemusia nosiť iba deti mladšie ako dva roky. Skúste si spolu ušiť rúško s detským motívom, ktoré sa dieťaťu bude páčiť. Naučte sa riekanku: „Dve gumičky za ušká, noštek, ústa do rúška“. Deti sa rúško naučia tolerovať úplne v pohode, nevnímajú ho ako problém, keď vidia, že to nevnímajú ako problém rodičia.  Zo začiatku sa tomu detičky možno budú brániť, ale treba im vysvetliť, že ho majú preto, aby neochoreli. Buďte deťom príkladom a vzorom v zodpovednom správaní. Vysvetlite a komunikujte s dieťaťom o aktuálnom dianí primerane jeho veku.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia