Reklama

Brní vám v prstoch? Hlásiť sa môže karpálny tunel!

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Current Time 
Duration 
Remaining Time 
Loaded: 0%
 
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • captions and subtitles off, selected
    Reklama

    Ako často sa vám stáva, že pocítite v prstoch nepríjemné tŕpnutie? Syndróm karpálneho tunela môže ohroziť každého, kto denne pracuje rukami.

    Karpálny tunel je úzka štrbina v zápästí, cez ktorú prechádzajú šľachy ohýbačov prstov a mediánny nerv. Ak sa však zatlačí, vzniká syndróm karpálneho tunela, ktorý sa môže hlásiť nepríjemnými príznakmi. Objaviť sa môže takmer u každého, lebo najčastejšou príčinou vzniku sú opakované pohyby ruky a zápästia, či už pri manuálnej práci, pri práci s počítačom alebo pri hre na hudobný nástroj.

    Tŕpnu vám prsty?

    Príčinou vzniku tohto syndrómu môže byť aj dlhodobé preťaženie, napríklad v dôsledku športu. Vyústiť doň môžu aj zápaly a opuchy pri reumatických ochoreniach, artritíde. Častejšie objavuje v období hormonálnych zmien, v období menopauzy i tehotenstva. Zmeniť priestor v karpálnom tuneli môžu i úrazy a zlomeniny v oblasti zápästia. Príčinou vzniku bývajú i metabolické poruchy. Ako sa začína syndróm karpálneho tunela hlásiť? Najčastejšie ide o tŕpnutie a brnenie prstov, najmä palca, ukazováka a prostredníka. Objaviť sa môže i bolesť v oblasti zápästia, predlaktia alebo a v pleci. Ohlasuje ho i slabosť v ruke, teda ťažkosti s uchopením predmetov. Príznaky sa zhoršujú v noci, mnohí sa na nepríjemné brnenie prstov budia.

    Zdroj: Shutterstock

    Ťažkosti si vyžadujú návštevu odborníka. Neliečený syndróm karpálneho tunela môže totiž viesť k trvalému poškodeniu nervu.

    Môžete sa otestovať

    Určite nemávnite nad ťažkosťami rukou. Neliečený syndróm karpálneho tunela môže viesť k trvalému poškodeniu nervu a strate jemnej motoriky ruky. Odhaliť nábeh na ťažkosti s karpálnym tunelom môžu aj jednoduché testy, napríklad Phalenov alebo Tinelov, ktoré nájdete vo videu. Tieto testy môžu naznačiť problém, ale kvôli presnej diagnostike je najlepšie, ak navštívite lekára. Riziko vzniku syndrómu karpálneho tunela sa zvyšuje s vekom. Najčastejšie sa vyskytuje vo veku od 40 do 60 rokov, no nie je vylúčený ani u mladších osôb, najmä ak vykonávajú opakované pohyby rukami. S pribúdajúcim vekom dochádza k prirodzenému opotrebovaniu mäkkých tkanív a väčšiemu riziku zápalu.

    Musíte ho uvoľniť

    Pri miernych a stredne ťažkých prípadoch syndrómu karpálneho tunela sa využíva najmä konzervatívna liečba. Dôležité je, aby ste obmedzili opakované pohyby ruky a poporacovali na ich kompenzácií. V prvom kroku sa treba zamerať aj na ergonomické nastavenia pracovného prostredia, medzi ktoré patrí správna výška klávesnice, uloženie myši a použitie podložky pod zápästia. Využíva sa i ortéza, ktorá najmä v noci udrží zápästie v neutrálnej pozícii. Svoj miesto v liečbe má i cvičenie a fyzioterapia. Dôležité sú cviky na cielené uvoľnenie a posilnenie svalov. Napätie pomáha uvoľniť aj odborná masáž. Odborník vám môže predpísať i lieky na zmiernenie bolesti a zápalu. Na zmiernenie opuchu a tlaku na nerv sa môžu dočasne použiť kotikosteroidné injekcie.

    Opravuje sa i chirurgicky

    Ak konzervatívna liečba nezaberá alebo sú príznaky závažné, môže byť potrebná operácia. Využíva sa endoskopická, miniinvazívna metóda s malým rezom a kamerou na presné zasiahnutie nervu alebo „klasická“ operácia, pri ktorej vám chirurg urobí rez v oblasti zápästia a prereže väzivo, aby uvoľnil tlak na nerv. Po operácii je dôležitá rehabilitácia, aby sa ruka úplne zotavila a získala späť silu.

    Počuli ste už náš podcast?

    Autor článku

    V časopise Zdravie pracuje od roku 2001, prevažne sa venuje témam zameraným na prvú pomoc, dermatológiu, fyzioterapiu a zdravú výživu. Pravidelne pripravuje tipy na cvičenie.