MENU
zdravy-zivot

Poznáte správne uhly pri zdravom sedení? Nezabudnite na jednu dôležitú vec

Sedenie pri počítači
Zdravý život

Poznáte správne uhly pri zdravom sedení? Nezabudnite na jednu dôležitú vec

Sedenie chrbát nikdy príliš nepoteší, pracovať však musíte. Nastavte si svoj kútik tak, aby bol pre chrbát i celé telo čo najšetrnnejší. Poznáte základné pravidlá?

Sedenie pri pracovnom stole má svoje pravidlá, avšak neznamená to, že máte byť stále v strnulej pozícii či v kŕči. Ak si osvojíte zdravé sedenie, stane sa pre vás pohodlné. Položiť si treba správne aj počítač. Obrazovku by ste mali mať od očí vzdialenú 45 až 70 centimetrov. Pohľad by vám mal na ňu padať skutočne len mierne zhora. Jemné naklonenie spôsobí, že krčná chrbtica nebude v celodennom napätí.

Ako správne sedieťAko správne sedieť
Zdroj: Shutterstock

Poznáte správny uhol?

Medzi predlaktím a hornou časťou paže by ste mali udržať približne pravý uhol. Kolená držte mierne pod úrovňou bedrových kĺbov, chodidlá majte celou plochou na zemi. Majte vystretý chrbát a plecia ťahajte nadol. Pravý uhol by ste mali vytvoriť aj medzi stehnami a trupom. Častou chybou je umiestnenie monitora na jednu stranu. Telo sa za ním musí vytočiť a postupne sa dopracujete k nerovnomernému napätiu i k bolestiam chrbta. Neseďte však celé hodiny. Ideálne je, ak si urobíte párminútovú prestávku raz za 60 minút. Vtedy sa ponaťahujte, uvoľnite krčnú chrbticu, pomaly sa predkloňte alebo sa poprechádzajte. 

Prestávka poteší hlavu

Nech máte práce vyše hlavy, vždy si doprajte prestávku. Je to najdôležitejšie. Ideálne, ak sa napríklad aj počas obeda poprechádzate po čerstvom vzduchu. Zlepší to vašu bdelosť i schopnosť koncentrácie. Pohyb navyše podporí imunitný systém. Pri prechádzke sa zároveň upokojíte. Niekedy skutočne stačí len obyčajná chôdza na to, aby sa uvoľnili mentálne bloky a prišli kreatívne nápady. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dajú sa vybieliť zuby zožltnuté z tetracyklínových antibiotík?

Každý zub je možné vybieliť, len to môže trvať rôzne dlho. Je pravda, že u „tetracyklínových“ zubov je to ťažké, ale nie nemožné. Zväčša je potrebné kombinovať ambulantné a domáce bielenie. Ak sa zveríte do rúk stomatológa, ktorý má na tomto poli skúsenosti, výsledok sa dostaví.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár

Pomôže mi ionoforéza na spotené dlane? Niekedy mi z nich pot kvapká

Aplikácia ionoforézy je príjemná, pociťujete pri nej iba mierne mravčenie a nie je finančne taká náročná. Ide o špeciálnu vaničku s vodou, kde si ponoríte ruky alebo nohy a nastavíte program na ionoforézu. Zariadenie pracuje ako vodný kúpeľ, cez ktorý vedie slabý elektrický jednosmerný prúd. Časový interval kúpeľa a intenzita „elektrického prúdu“ sa postupne zvyšujú. Jeden kúpeľ trvá päť až desať minút. Minimálny počet ošetrení je desať, ale dajú sa podľa potreby opakovať. Niektoré pracoviská vaničky požičiavajú aj na domáce použitie. Odporúčam vám však navštíviť kožného lekára, pretože pravdepodobne máte hyperhidrózu, nadmerné potenie. Dermatológ vás vyšetrí a bude pátrať po príčine ťažkostí. Hyperhidróza totiž môže súvisieť s viacerými ochoreniami, napríklad štítnej žľazy či s cukrovkou. Hoci – potiť sa môžete aj bez zjavnej príčiny, napríklad pri strese, ako píšete. Lekár ďalej zistí, či sa nadmerne potíte len na rukách, chodidlách a v podpazuší, čo asi bude váš prípad, alebo po celom tele. Ionoforéza sa totiž dá vykonávať iba na rukách a nohách.

čítať viac
Hana Zelenková
MUDr. Hana Zelenková
Dermatologička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia