MENU
zdravy-zivot

Bolí vás chrbát medzi lopatkami? Päť cvikov, ktoré vás zachránia

Najčastejšou daňou za sedavý životný štýl je boľavý chrbát.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Bolí vás chrbát medzi lopatkami? Päť cvikov, ktoré vás zachránia

Trápia vás svaly medzi lopatkami? Ideálne je, ak si ich precvičíte v súhre nielen s ostatnými svalmi, ale napríklad so správnym zapojením bránice. Zacvičte si s fyzioterapeutkou Lenkou Vojtovič.

Funkciou medzilopatkových svalov nie je iba sťahovať lopatky k chrbtici, ale taktiež ich stabilizovať tak, aby sa pri pohybe paže súčasne nepohyboval ramenný kĺb dopredu alebo hore. Bolesť sa môže objaviť aj vtedy, ak cvičením ustavične presiľujete svaly medzi lopatkami a nerovnomerne zaťažujete i svaly v oblasti šije.

1A V sede na podložke sústreďte tlak na sedacie kĺby. Nohy mierne pokrčte, oprite ich o päty, špičky zdvihnite a chrbát držte v napriamenej polohe. Hlavu držte v predĺžení krčnej chrbtice, plecia ťahajte od krku. Dýchajte do oblasti spodných rebier a slabín, aktivujte a udržte vnútrobrušný tlak.

Precvičte si medzilopatkové svalstvo s fyzioterapeutkou.Precvičte si medzilopatkové svalstvo s fyzioterapeutkou.
Zdroj: David Vojtovič Ba.

1B Napriamte driekovú chrbticu, predpažte tak, akoby ste v rukách držali obrovskú loptu. Spevnite trup a mierne sa v bedrových kĺboch zakloňte. Potom izolovane pohybujte pažami šikmo nahor. Pohyb prebieha v ramenných kĺboch, plecia nezdvíhajte, trup držte stabilný. 

Precvičte si medzilopatkové svalstvo s fyzioterapeutkou.Precvičte si medzilopatkové svalstvo s fyzioterapeutkou.
Zdroj: David Vojtovič Ba.

Zameranie cviku: stabilizácia lopatiek a pliec, aktívne zapojenie trupovej stabilizácie a napriamenie chrbtice, práca s vnútrobrušným tlakom, zlepšenie hybnosti horných končatín

Ako cvičiť ďalej? ►►►

Pokračovať Ďalej (1/9)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Zápal a hnis po tetovaní? Návšteva odborníka je na mieste

Nepíšete, aké veľké je tetovanie, akou metódou a akými chemikáliami vám ho spravili, ani a za aký čas sa dostavil  zápal a hnisanie. Neviem, či neprichádzate v práci alebo inde do styku s chemikáliami, mechanickým dráždením, nečistotami.

Môže ísť o infekciu zanesenú priamo pri tetovaní alebo pri nesprávnom ošetrovaní a následnom domácom zanesení infekcie. Samozrejme, nedá sa vylúčiť ani možná alergia na použitú farbu pri tetovaní. Odporúčam vám navštíviť čo najskôr dermatológa.

čítať viac

Čo znamenajú výsledky môjho gynekologického vyšetrenia?

Z uvedených informácii by som doporučila superkonziliárne ultrazvukové vyšetrenie a tiež by som zvážila MRI malej panvy.

Pri zvýšenom ROMA indexe, je potrebná obozretnosť, nakoľko môžu znamenať aj abnormálne zmeny v bunkách.

Povieme si o tom niečo bližšie. Onkomarkery sú substancie prítomné v tele, ktoré sú produkované nádorovými bunkami alebo aj bežnými bunkami organizmu ako reakcia na prítomnosť nádoru. Vznikajú v dôsledku vzniku a vývoja malígneho procesu. Ak je hodnota onkomarkerov nízka, nie vždy to zaručuje neprítomnosť nádorových zien . Vo všeobecnosti však platí, že pri benígnom ochorení sú zýšené koncentrácie onkomarkera len prechodné, naopak pri malígnych stavoch dlhodobejšie alebo stúpajú. Tu je dôležitou premonnou čas, ten je prognostickým ukazovateľom v priebehu ktorého sa koncentrácia markera zdvojnásobí.

HE4 je Humánny epididymálny proteín 4, ktorý sa vylučuje do krvi a patrí do skupiny proteínov s najvyššou senzitívnosťou na detekciu ovariálneho karcinómu v porovnaní s inými markermi, a to predovšetkým v štádiu I.

ROMA index nám signalizuje riziko prítomnosti epiteliálneho ovariálneho karcinómu.  Ide o algoritmus, ktorý vychádza z hodnôt HE4 a CA 125. Keďže u Vás  bol zvýšený HE4 automaticky to koreluje s vyšším Roma indexom. Celkovo sa tieto hodnoty u nás posudzujú na základe menopauzálneho stavu ženy a to nasledovne:

Premenopauzálne ženy:
ROMA > 11,4%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 11,4%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

Postmenopauzálne ženy:
ROMA > 30%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 30%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor