MENU
zdravy-zivot

5 TOP cvikov a budete mať super brucho. Čo zaberie?

Pevné brucho potrebuje pohyb. Aké cviky zaberú?
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

5 TOP cvikov a budete mať super brucho. Čo zaberie?

Hoci ho schováte pod hrubšie kabáty či bundy, brucho sa oplatí mať vo forme po celý rok. Nezabúdajte, že svaly spotrebujú viac kalórií a tuk telu nesvedčí.

Pevné brušné svaly si vyžadujú pravidelný tréning, lenivosť im nesvedčí. Využite skoršie stmievanie a pokojne si posilňovaním spestrite sledovanie televízie. Ideálne je, ak cviky zaradíte do ucelenejšieho tréningu. Každý cvik opakujte aspoň 15-krát, zo začiatku počítajte s miernou svalovou horúčkou. Vďaka pravidelnému tréningu sa ťažkosti zmiernia a opakovania budete môcť zvýšiť. Pri posilňovaní dbajte na techniku, nemali by ste pociťovať bolesť v žiadnej oblasti chrbtice.

Všetko odštartujte klasikou. Ľahnite si na chrbát, ruky si dajte za hlavu a zo zeme zdvihnite pokrčené nohy. Lýtka držte vo vodorovnej pozícii s podlahou. Nadýchnite sa a s výdychom pritiahnite ľavý lakeť k pravému kolenu. Vráťte sa do východiskovej polohy a opakujte pravým lakťom a ľavým kolenom. 

Brušné svaly potrebujú pravidelný tréning.Brušné svaly potrebujú pravidelný tréning.
Zdroj: Shutterstock
Pokračovať Ďalej (1/5)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Zápal a hnis po tetovaní? Návšteva odborníka je na mieste

Nepíšete, aké veľké je tetovanie, akou metódou a akými chemikáliami vám ho spravili, ani a za aký čas sa dostavil  zápal a hnisanie. Neviem, či neprichádzate v práci alebo inde do styku s chemikáliami, mechanickým dráždením, nečistotami.

Môže ísť o infekciu zanesenú priamo pri tetovaní alebo pri nesprávnom ošetrovaní a následnom domácom zanesení infekcie. Samozrejme, nedá sa vylúčiť ani možná alergia na použitú farbu pri tetovaní. Odporúčam vám navštíviť čo najskôr dermatológa.

čítať viac

Čo znamenajú výsledky môjho gynekologického vyšetrenia?

Z uvedených informácii by som doporučila superkonziliárne ultrazvukové vyšetrenie a tiež by som zvážila MRI malej panvy.

Pri zvýšenom ROMA indexe, je potrebná obozretnosť, nakoľko môžu znamenať aj abnormálne zmeny v bunkách.

Povieme si o tom niečo bližšie. Onkomarkery sú substancie prítomné v tele, ktoré sú produkované nádorovými bunkami alebo aj bežnými bunkami organizmu ako reakcia na prítomnosť nádoru. Vznikajú v dôsledku vzniku a vývoja malígneho procesu. Ak je hodnota onkomarkerov nízka, nie vždy to zaručuje neprítomnosť nádorových zien . Vo všeobecnosti však platí, že pri benígnom ochorení sú zýšené koncentrácie onkomarkera len prechodné, naopak pri malígnych stavoch dlhodobejšie alebo stúpajú. Tu je dôležitou premonnou čas, ten je prognostickým ukazovateľom v priebehu ktorého sa koncentrácia markera zdvojnásobí.

HE4 je Humánny epididymálny proteín 4, ktorý sa vylučuje do krvi a patrí do skupiny proteínov s najvyššou senzitívnosťou na detekciu ovariálneho karcinómu v porovnaní s inými markermi, a to predovšetkým v štádiu I.

ROMA index nám signalizuje riziko prítomnosti epiteliálneho ovariálneho karcinómu.  Ide o algoritmus, ktorý vychádza z hodnôt HE4 a CA 125. Keďže u Vás  bol zvýšený HE4 automaticky to koreluje s vyšším Roma indexom. Celkovo sa tieto hodnoty u nás posudzujú na základe menopauzálneho stavu ženy a to nasledovne:

Premenopauzálne ženy:
ROMA > 11,4%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 11,4%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

Postmenopauzálne ženy:
ROMA > 30%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 30%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor