MENU
zdravy-zivot

5 príčin rannej nevoľnosti a tehotenstvo medzi nimi nie je

Nevoľnosť po prebudení je jav, ktorý sa netýka iba tehotných žien.
Zdravý život

5 príčin rannej nevoľnosti a tehotenstvo medzi nimi nie je

Aj keď sa ranná nevoľnosť spája najčastejšie s tehotnými ženami, môže postihnúť kohokoľvek.

Ranné nevoľnosti počas tehotenstva sú bežným a známym javom. Pocit nevoľnosti bezprostredne po prebudení však nemajú iba tehotné ženy. Podobné ťažnosti môžu vzniknúť aj v súvislosti s menšími zdravotnými problémami. Toto je 5 najčastejších príčin. 

1. Depresia a úzkosť 

Depresívni ľudia sa často ráno sťažujú na obzvlášť silný emočný nepokoj. Myšlienky na to, že vás čaká nový deň, môže byť pre mnohých znepokojúce. Úzkosť a negatívne myšlienky môžu pretrvávať aj v priebehu prvých ranných hodin. Ak sa trápi duša, trpí aj telo. Proti ranným nevoľnostiam spojeným s psychickými problémami môžu pomôcť relaxačné cvičenia a meditácia.

Pokračovať Ďalej (1/5)

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dajú sa vybieliť zuby zožltnuté z tetracyklínových antibiotík?

Každý zub je možné vybieliť, len to môže trvať rôzne dlho. Je pravda, že u „tetracyklínových“ zubov je to ťažké, ale nie nemožné. Zväčša je potrebné kombinovať ambulantné a domáce bielenie. Ak sa zveríte do rúk stomatológa, ktorý má na tomto poli skúsenosti, výsledok sa dostaví.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár

Pomôže mi ionoforéza na spotené dlane? Niekedy mi z nich pot kvapká

Aplikácia ionoforézy je príjemná, pociťujete pri nej iba mierne mravčenie a nie je finančne taká náročná. Ide o špeciálnu vaničku s vodou, kde si ponoríte ruky alebo nohy a nastavíte program na ionoforézu. Zariadenie pracuje ako vodný kúpeľ, cez ktorý vedie slabý elektrický jednosmerný prúd. Časový interval kúpeľa a intenzita „elektrického prúdu“ sa postupne zvyšujú. Jeden kúpeľ trvá päť až desať minút. Minimálny počet ošetrení je desať, ale dajú sa podľa potreby opakovať. Niektoré pracoviská vaničky požičiavajú aj na domáce použitie. Odporúčam vám však navštíviť kožného lekára, pretože pravdepodobne máte hyperhidrózu, nadmerné potenie. Dermatológ vás vyšetrí a bude pátrať po príčine ťažkostí. Hyperhidróza totiž môže súvisieť s viacerými ochoreniami, napríklad štítnej žľazy či s cukrovkou. Hoci – potiť sa môžete aj bez zjavnej príčiny, napríklad pri strese, ako píšete. Lekár ďalej zistí, či sa nadmerne potíte len na rukách, chodidlách a v podpazuší, čo asi bude váš prípad, alebo po celom tele. Ionoforéza sa totiž dá vykonávať iba na rukách a nohách.

čítať viac
Hana Zelenková
MUDr. Hana Zelenková
Dermatologička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia