MENU
rodina-a-tehotenstvo

Účinné čaje na bežné detské choroby: Nespôsobia alergiu?

Ktoré bylinkové čaje deťom neublížia?

Súvisiace témy

Rodina a tehotenstvo

Účinné čaje na bežné detské choroby: Nespôsobia alergiu?

Aj celkom malým deťom môžete pripraviť zdravý bylinkový čaj, ktorý ich organizmus ochráni namiesto umelých liekov. Riešite však dilemu, či z byliniek deti nedostanú alergie?

Bylinkové čaje ponúkajú prírodnú alternatívu takmer pri všetkých ochoreniach. Môžu ich piť aj deti, ak dospelí vedia, ktoré bylinky im neublížia, ale pomôžu. „Hovorí sa, že voda je najlepší liek. Trúfam si však povedať, že liečivý čaj v rukách znalého človeka je hodnotnejší,“ mieni praktický lekár pre deti a dorast MUDr. Michal Slivka. „Je totiž zásaditý. Pomáha odstrániť nežiaduce prekyslenie, ktoré je jednou z hlavných príčin rozvoja civilizačných chorôb,“ pokračuje lekár v súlade s názorom, že v zásaditom prostredí choroba neprežije.

Pri pití bylinkových čajov dbajte na to, či niekto v blízkej rodine dieťaťa nemá alergiu na pele a trávy. Ak áno, bylinkám sa vyhnite!
MUDr. Iveta Kostelníková, neonatologička

Keď bolí brucho

Novorodenci na materskom mlieku iné tekutiny nepotrebujú. Okrem výnimiek. „V prvých mesiacov života býva častá kolika. Osvedčil sa mi čaj z rovnakého pomeru semienok fenikla, rasce a anízu. Vhodnou alternatívou je i medovka lekárska. Batoľatá na mliečnej výžive zvyčajne nafukuje, sú plačlivé a nepokojné. Medovka pomáha odstrániť plynatosť a pôsobí aj upokojujúco,“ tvrdí lekár.

Dať si bylinkový čaj je ako užiť prebiotikum.
MUDr. Michal Slivka, pediater

Na tráviace ťažkosti radí popri šetriacej diéte popíjať aj repíkový a mätový čaj. „Účinný pre tráviaci trakt je čaj zo zemežlče. Je horký, no o to účinnejší,“ vysvetľuje. Chorobné stavy spojené s hnačkou, kŕčovitými bolesťami a poruchami trávenia upokojí podľa doktora Slivku zemežlč aspoň tak prebiotiká Zelené účinne ako lieky. „Zelené rastliny obsahujú zložky, ktoré sú potravou pre dobré črevné baktérie. Dať si bylinkový čaj je ako užiť prebiotikum.“

V prvých mesiacov života býva častá kolika. Osvedčil sa mi čaj z rovnakého pomeru semienok fenikla, rasce a anízu.
MUDr. Michal Slivka, pediater

 

Aké bylinky môžu deti proti kašľu? 

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si mám čo najlepšie vyčistiť medzizubné priestory?

Na čistenie medzizubných priestorov je vhodné používanie medzizubnej kefky a dentálnej nite. Dentálna niť vyčistí tzv. bod kontaktu, teda miesto, v ktorom sa navzájom susedné zuby dotýkajú a medzizubná kefka, za predpokladu, že použijete správnu veľkosť, zase priestor pod ním. Pri pravidelnom, každodennom používaní týchto dvoch medzizubných pomôcok efektívne zabránite vzniku medzizubných kazov. Ako doplnok by som ešte odporučila používanie fluoridovanej zubnej pasty, prípadne doplnkovú fluoridáciu ako gély na domáce použitie, alebo ambulantnú (dlhodobejšiu) fluoridáciu.

čítať viac

Môžu hemoroidy spôsobovať vlhkosť v spodnej bielizni?

Tento problém je veľmi častý. Ide o infekciu kože, ktorá opakovane vzniká okolo konečníka a často sa prenáša aj na genitálie. Ak poznáme príčinu, vieme túto nepríjemnosť liečiť. V prvom rade je to infekcia kože zo stolice, pomnoženie baktérií potením či nevhodnou bielizňou. Následne je to samoliečba kúpaním, čipkami, podľa rád z internetu a podobne. Po preliečení vzniká samoinfikovanie a postupne rezistencia. Opakované infekcie sú najčastejšie spôsobované vyklenovaním hemoroidálneho tkaniva z konečníka navonok pri zakašľaní, stolici, uvoľnení sa či dvíhaní bremien. Kolobeh je zaručený. Liečba teda patrí výlučne do rúk skúseného chirurga, ktorý sa tomu venuje. Musí byť kombinovaná podľa rozsahu a často je potrebné urobiť aj kultivačné vyšetrenie. Vhodné sú menej invazívne zákroky, ako napríklad ošetrenie laserom.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia