MENU
rodina-a-tehotenstvo

Tehotenstvo a najčastejšie mýty: Čo je pravda a čo výmysel?

Najčastejšie mýty o tehotenstve: Viete, ktoré sú to a aká je pravda?
Zdroj: Shutterstock
Rodina a tehotenstvo

Tehotenstvo a najčastejšie mýty: Čo je pravda a čo výmysel?

Ak ste tehotná, je možné, že dostávate množstvo „zaručených“ rád od svojho okolia. To, čo hovoria, je možno pravda a možno nie a vy sa strácate v množstve informácií? Urobte si v tom s nami poriadok...

1. Alergia

Je to pravda?
Konzumácia arašidov a mliečnych výrobkov môže spôsobiť alergiu vášho dieťaťa

Emotional,Expression,Child,Girl,Open,Mouth,With,Mustache,Of,MilkEmotional,Expression,Child,Girl,Open,Mouth,With,Mustache,Of,Milk
Zdroj: Shutterstock

Konzumácia týchto potravín je úplne bezpečná, pokiaľ na ne nie ste sami alergické, alebo vám to neodporučí váš lekár. Neexistujú dôkazy o tom, že vyradenie niektorých potravín zabráni tomu, aby na ne bolo vaše dieťa alergické, ale obmedzenie stravy môže byť pre vaše dieťa škodlivé, pretože nemusíte získať všetky potrebné výživové látky.

Existujú niektoré potraviny, ktorým je lepšie sa počas tehotenstva vyhýbať kvôli rizikám v niektorých škodlivých mikroorganizmoch. Patria medzi ne niektoré mäkké syry, paštéty, surové mäso alebo ryby, či surové alebo čiastočne tepelne upravené vajcia.

Pokračovať Ďalej (1/8)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor