MENU
rodina-a-tehotenstvo

Dilema rodičov: Očkovať proti covidu sa ODDNES môžu aj škôlkari, idete do toho?

Vaccination,Of,Little,Girl,In,Doctor's,Office.kids,Funny,Adhesive,Plaster,gauze
Rodina a tehotenstvo

Dilema rodičov: Očkovať proti covidu sa ODDNES môžu aj škôlkari, idete do toho?

Názory odborníkov na očkovanie najmenších sa rozchádzajú. Každopádne oddnes máte možnosť proti covidu zaočkovať už päťročné deti.

Proti ochoreniu COVID-19 sa budú môcť od štvrtka (9. 9.) očkovať aj deti od päť do 11 rokov. Uvažujete nad tým? Má to isté podmienky. 

Musí byť schválené

Očkovanie je dobrovoľné, na základe žiadosti rodiča. Musí však byť schválené pediatrom alebo iným odborným lekárom.

„Táto požiadavka bola vznesená aj z radov odborníkov, pediatrov a iných lekárov, ktorí sa venujú očkovaniu a ochrane detí. Má prispieť k tomu, aby sme ochránili hlavne citlivé skupiny detí, ktoré by mohli mať ako neočkovaní pri styku s covidom-19 nejaké problémy," vysvetlil minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Šéf rezortu očkovanie detí odporúča ako aj hlavná odborníčka pre pediatriu Elena Prekopová. Názory niektorých iných odborníkov sa však líšia a v otázke očkovania detí vzhľadom na prevažne mierny priebeh covidu sú opatrní. Sme však v tretej vlne a z dát zo zahraničia vyplýva, že práve deti a mladiství sú najväčšími prenášačmi delta variantu.

Záujem je nízky

Doteraz sa u nás nechalo zaočkovať približne 15-tisíc detí od 12 rokov a očkuje asi 150 obvodných pediatrov. „Zodpovednosť za prípadné nežiadúce účinky po očkovaní preberá štát. Záujem o očkovanie je však na Slovensku aj tak malý. Je preto otázne, či budú rodičia ochotní očkovať svoje deti, navyše keď mladšie ročníky koronavírus natoľko nepostihuje,“ hovorí pediatrička Dana Jurečková.

WHO radí očkovať

Zdržanlivá v otázke očkovania detí spočiatku bola aj samotná Svetová zdravotnícka organizácia. Vo svojom stanovisku uvádza, že deti a dospievajúci majú tendenciu mať miernejšie ochorenie v porovnaní s dospelými, takže pokiaľ nie sú súčasťou skupiny s vyšším rizikom závažného COVID-19, potreba očkovať ich je menej urgentná. Na to, aby dala všeobecné odporúčanie týkajúce použitia vakcín proti covidu u detí si žiadala viac dôkazov. Najnovšie však na svojej stránke dáva Pfizeru zelenú – aspoň pre staršie deti.

Strategická poradná skupina expertov WHO dospela k záveru, že vakcína Pfizer/BionTech je vhodná na použitie pre osoby vo veku 12 rokov a staršie detí . Deťom od 12-15 rokov, ktoré sú vystavené vysokému riziku, môže byť ponúknutá spolu s inými prioritnými skupinami ľudí,“ dodáva organizácia, ktorá svoje odporúčania priebežne aktualizuje.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mesačná dcérka dýcha nepravidelne, je to normálne?

Nemajte žiadne obavy, u mesačného aj staršieho bábätka je celkom normálne nepravidelné dýchanie počas spánku. Spánok má určité fázy. Keď bábätko zaspáva, očné viečka sa stále chvejú, nepravidelne dýcha. Je uvoľnené, občas sa mykne alebo sa smeje. Dostáva sa len do fázy ľahkého spánku. Ľahko sa prebudí. Ak budeme v uspávaní pokračovať, zistíme, že pravidelne a pokojne dýcha, má uvoľnené svaly, mykanie a naťahovanie sa vytratí. Bábätko prešlo do fázy hlbokého spánku, kedy ho môžeme uložiť do postieľky bez následného prebudenia.  Fáza hlbokého spánku trvá asi hodinu, ľahký spánok, ak prebehne nerušene, len 10 minút.

čítať viac

Zistili mi Crohnovu chorobu. Naozaj je to na celý život?

Áno, liečba Crohnovej choroby je celoživotná a patrí do rúk odborného lekára, ktorý ju podľa aktuálneho stavu riadi a upravuje. Nemusíte sa obávať, na Slovensku je na vysokej úrovni. Pacienti majú už okrem iného k dispozícii aj biologickú liečbu, ktorá výrazne zvyšuje ich šance na normálny život. Musíte však rátať s celoživotnou diétou.

Toto ochorenie spôsobuje zápal v stene tráviacej sústavy. Postihnutá môže byť ktorákoľvek jej časť- vrátane tenkého alebo hrubého čreva, dutiny ústnej, pažeráka a žalúdka. Prejavuje sa najmä hnačkami, niekedy krvavými, a bolesťami brucha. Príznaky sa objavujú aj v ďalších častiach tela: oči - začervenanie a svrbenie, ústa -rany, kĺby - opuch a bolesť, koža - opuchy a iné poškodenia, kosti - osteoporóza, obličky - kamene, pečeň - hepatitída a cirhóza, ale len zriedkavo. Postihnuté môžu byť všetky vrstvy čreva. Úseky zdravého čreva sa môžu striedať s chorými časťami. Ide o takzvané „preskočené“ oblasti. Naproti tomu ulcerózna kolitída sa rozširuje rovnomernejšie a súvislejšie a ovplyvňuje len povrchové vrstvy hrubého čreva. Crohnovu chorobu má v Európe asi milión ľudí. Môže sa vyvinúť v akomkoľvek veku, ale najčastejšie sa začína v období od 15 do 25 rokov. Rovnako postihuje mužov aj ženy. V posledných rokoch sa rozšírila, no príčinu tohto rozšírenia zatiaľ nepoznáme.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor