MENU
novinky-a-odbornici

Pred mŕtvicou i infarktom vás môže ochrániť táto jednoduchá vec

Boli ste minulý rok na preventívnej prehliadke?

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Pred mŕtvicou i infarktom vás môže ochrániť táto jednoduchá vec

Hoci preventívna prehliadka u všeobecného lekára trvá približne polhodinu, pravidelne ju absolvuje menej ako 39 % ľudí. Vedeli ste však, že len vďaka prevencii sa podarí odhaliť 40-50 % všetkých ochorení?

Slovensko je v rámci krajín V4 v absolvovaní preventívnych prehliadok na tom percentuálne lepšie ako Maďarsko, ale horšie ako Česko a Poľsko. Vyspelé krajiny západnej Európy pritom bežne dosahujú podiel v preventívnych prehliadkach viac ako 50 % u dospelej populácie.

Zatiaľ čo u detí sa návštevnosť preventívnych prehliadok pohybuje v rozmedzí 70-80%, v adolescentnom veku toto percento klesá a to až do 40 roku života. Približne po 40-tke záujem o pravidelné lekárske vyšetrenia opäť narastá. Čo sa dospelej populácie týka, preventívne prehliadky pravidelne absolvuje len približne 32-39% poistencov. „Dôvodom zníženého záujmu je nedostatočná osveta, celkový prístup spoločnosti, ale v uplynulom roku aj pandémia COVID-19, pre ktorú preventívne prehliadky medziročne klesli o 5%. V posledných mesiacoch sa prehliadky opäť rozbehli, pretože všeobecní lekári sa naučili ako manažovať svoje ambulancie a pacientov aj v čase pandémie,“ hovorí MUDr. Darina Haščíková, MPH, hlavná odborníčka pre revízne lekárstvo.

V otázke absolvovania preventívnej prehliadky sú štatisticky ženy zodpovednejšie aj v prípade gynekologickej prehliadky či mamografie.Najmenej navštevovanou je urologická prehliadka, i keď z roka na rok rastie aj počet mužov, ktorí ju absolvujú,“ približuje MUDr. Beáta Havelková, MPH, podpredsedníčka predstavenstva Všeobecnej zdravotnej poisťovne.

Odhaľte ich skôr 

Preventívna prehliadka neinformuje len o aktuálnom zdravotnom stave, ale je tiež ukazovateľom toho, čo treba zlepšiť, aby sa pacient do budúcna vyhol vážnym, napríklad kardiovaskulárnym komplikáciám. „Preventívna prehliadka u všeobecného lekára dokáže zachytiť u pacienta vysoký krvný tlak, prediabetes alebo vysokú hladinu cholesterolu, ktoré by mohli neskôr viesť k cievnym mozgovým príhodám alebo infarktu myokardu, ale rovnako aj niektoré onkologické ochorenia“ vysvetľuje MUDr. Darina Haščíková, MPH.

Preventívnymi prehliadkami sa podarilo odhaliť približne 40-50% všetkých ochorení, teda kardiovaskulárnych, onkologických alebo iných odvrátiteľných ochorení.
 

Zdravotnú poisťovňu stojí preventívna prehliadka 50 ročného pacienta maximálne 50 eur, pričom napríklad liečba onkologického pacienta s nádorom pľúc v počiatočnom štádiu približne 1500 eur, v pokročilých štádiách aj viac ako 30 tisíc eur. Prevencia je jednoznačne najefektívnejšou a najlacnejšou cestou za zdravím.

Ako prebieha? 

Poisťovne sa v rámci svojich platforiem snažia poistencom pripomínať, kedy by mali absolvovať ďalšiu preventívnu prehliadku. Dostávajú sms správy alebo pripomienky prostredníctvom aplikácie, kde majú okrem iného vysvetlené, aké vyšetrenia ich čakajú.

Vo všeobecnosti trvá preventívna prehliadka 30-40 minút. Jej súčasťou je rozhovor, kontrola váhy, výšky či zmien na pokožke. „Od 40. roku života je súčasťou vyšetrení aj EKG, základné parametre krvného obrazu ako napríklad hladina cholesterolu. Všeobecná zdravotná poisťovňa zároveň od tohto veku vyšetruje aj okultné krvácanie, ktorým sa dá včas odhaliť predispozícia karcinómu hrubého čreva,“ približuje MUDr. Darina Haščíková, MPH.

V posledných rokoch sú s cieľom skorého záchytu odvrátiteľných ochorení aktívne viaceré skríningové programy. Okrem vyšetrenia skrytého krvácania v stolicisa realizuje napríklad aj skríning rakoviny prsníka. „Záujem o tieto vyšetrenia v posledných rokoch stúpajú. Veľa žien si uvedomilo, že ich môže ohroziť rakovina krčka maternice alebo rakovina prsníka, preto chodia na prehliadky pravidelnejšie,“ hovorí MUDr. Beáta Havelková, MPH.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám mäkkú zubnú sklovinu. Čo by mi pomohlo spevniť zuby?

Pokiaľ ide o posilnenie skloviny, je veľmi vhodné používať zubné pasty s obsahom fluoridov. No ak máte naozaj výraznejšiu kazivosť, odporučila by som aj doplnkovú fluoridáciu. V lekárni nájdete špeciálne fluoridačné gély, ktoré môžete doma používať, vždy však presne podľa odporúčaní výrobcu. V tomto prípade je dôležitá dôslednosť a pravidelnosť. Dlhodobejší a výraznejší efekt má ale profesionálna fluoridácia, stomatológ, alebo dentálna hygienička vám na zuby aplikujú preparát s vyšším obsahom fluoridov a zuby budú tak posilnené a chránené po dobu 6-9 mesiacov. Treba ale myslieť na to, že za kazivosť zubov nemôže iba slabá sklovina. Na vznik zubného kazu vplýva viacero faktorov. Určite by bolo dobré poradiť sa s vašou dentálnou hygieničkou, ktorá by s vami prekonzultovala techniku čistenia zubov, typ zubnej kefky, ale napríklad aj stravovacie návyky.

čítať viac

Môžem užívať hormonálnu antikoncepciu počas dojčenia?

V prvom rade by som rada vyvrátila mýtus o tom, že dojčenie je antikoncepcia. Nemôžeme ho považovať za spoľahlivú metódu ochrany pred neželaným tehotenstvom, najmä ak sa vám už vrátila menštruácia. Ideálne bude, ak sa o vhodnej forme antikoncepcie poradíte so svojim gynekológom.

K dispozícii sú vnútromaternicové telieska alebo antikoncepčné tabletky s obsahom gestagénov, ktoré sú vhodné aj počas citlivého obdobia dojčenia. Prípadne siahnite po bariérovej antikoncepcii ako sú kondóm, pesar, spermicídne prípravky - gél, krém, pena, tabletky.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor