MENU
zdravy-zivot

Krv v stolici: Banálny problém alebo vážne ochorenie?!

toaletný pápier
Zdravý život

Krv v stolici: Banálny problém alebo vážne ochorenie?!

Krv na toaletnom papieri môže vystrašiť každého. Nie vždy je predzvesťou veľkých zdravotných problémov, ale môže byť. Najdôležitejšie je hľadať jej príčinu.

Aj keď je krv v stolici nepríjemný problém, o ktorý by ste sa najradšej s nikým nedelili, hanba by mala ísť bokom. Netreba zabúdať, že veľa zdravotných diagnóz sa oveľa jednoduchšie vyrieši, ak sú odhalené včas.

Dôvodov, prečo máme krv v stolici, môže byť hneď niekoľko. Ak sa objaví, ide vždy o príznak nejakého ochorenia. Doktori dokážu podľa farby krvi zistiť, či ide o natrávenú krv (tmavá, ktorá pochádza z hornej časti tráviaceho ústrojenstva), alebo čerstvú (svetlá, sýto červená, ktorá pochádza z čriev), vždy to radšej nechajte na nich.

V stolici sa môžete objaviť aj krv, ktorá je voľným okom neviditeľná – ide o takzvané okultné krvácanie. Odhalí sa iba odborným vyšetrením a laboratórnymi testami a najčastejšie býva signálom nádorových ochorení. Aj to je dôvod, prečo sa test na okultné krvácanie uplatňuje v prevencii.

Čo môže hlásiť krv v stolici?

Hemoroidy

Podľa štatistík postihujú hemoroidy až 75 % ľudí vo veku od 25 rokov.Podľa štatistík postihujú hemoroidy až 75 % ľudí vo veku od 25 rokov.
Podľa štatistík postihujú hemoroidy až 75 % ľudí vo veku od 25 rokov.
Zdroj: Shutterstock

Najčastejším dôvodom krvi v stolici je takpovediac banálne, ale nepríjemné ochorenie – hemoroidy. Táto krv býva jasnočervená a nájdete ju na toaletnom papieri. Hemoroidy alebo tiež zlatá žila, sú spôsobené rozšírením žíl konečníka. Môžu svrbieť, bolieť a chorí majú pocit tlaku v konečníku a neraz krvácajú. Hemoroidy sú našťastie problém, ktorý je možné riešiť nekomplikovaným chirurgickým zákrokom. 

Pokračovať Ďalej (1/8)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si mám čo najlepšie vyčistiť medzizubné priestory?

Na čistenie medzizubných priestorov je vhodné používanie medzizubnej kefky a dentálnej nite. Dentálna niť vyčistí tzv. bod kontaktu, teda miesto, v ktorom sa navzájom susedné zuby dotýkajú a medzizubná kefka, za predpokladu, že použijete správnu veľkosť, zase priestor pod ním. Pri pravidelnom, každodennom používaní týchto dvoch medzizubných pomôcok efektívne zabránite vzniku medzizubných kazov. Ako doplnok by som ešte odporučila používanie fluoridovanej zubnej pasty, prípadne doplnkovú fluoridáciu ako gély na domáce použitie, alebo ambulantnú (dlhodobejšiu) fluoridáciu.

čítať viac

Môžu hemoroidy spôsobovať vlhkosť v spodnej bielizni?

Tento problém je veľmi častý. Ide o infekciu kože, ktorá opakovane vzniká okolo konečníka a často sa prenáša aj na genitálie. Ak poznáme príčinu, vieme túto nepríjemnosť liečiť. V prvom rade je to infekcia kože zo stolice, pomnoženie baktérií potením či nevhodnou bielizňou. Následne je to samoliečba kúpaním, čipkami, podľa rád z internetu a podobne. Po preliečení vzniká samoinfikovanie a postupne rezistencia. Opakované infekcie sú najčastejšie spôsobované vyklenovaním hemoroidálneho tkaniva z konečníka navonok pri zakašľaní, stolici, uvoľnení sa či dvíhaní bremien. Kolobeh je zaručený. Liečba teda patrí výlučne do rúk skúseného chirurga, ktorý sa tomu venuje. Musí byť kombinovaná podľa rozsahu a často je potrebné urobiť aj kultivačné vyšetrenie. Vhodné sú menej invazívne zákroky, ako napríklad ošetrenie laserom.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia