MENU
novinky-a-odbornici

Lekár radí: Dá sa po odobratí maternice normálne milovať?

Odstránenie maternice neznamená koniec radosti zo života.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Lekár radí: Dá sa po odobratí maternice normálne milovať?

Hysterektómia, odstránenie maternice, je zásah nielen do ženského tela, ale aj do psychiky. Je možné naďalej fungovať plnohodnotne ako žena? A čo čakať od samotnej operácie. Vysvetľuje profesor Jozef Višňovský, zástupca prednostu Gynekologicko-pôrodníckej kliniky JLF UK v Martine.

Keď sa žena dozvie, že by mala podstúpiť hysteroskopiu, odstránenie maternice, začnú jej hlavou víriť milióny otázok: Budem potom môcť ešte fungovať ako žena? Mať sex? Ostane mi v tele prázdny priestor? Čo sa stane s vaječníkmi a s krčkom maternice?...

Prečo musí maternica preč?

Najčastejšími príčinami pre chirurgické odstránenie maternice sú zhubné ochorenia krčka maternice, tela maternice alebo vajíčkovodov a vaječníkov, ako aj nezhubné nádory maternice – myómy či fibrómy. „Väčšina žien s myómami je spočiatku bez príznakov. V 30 až 40 percentách prípadov je výskyt sprevádzaný symptómami, najmä silným krvácaním s následným nedostatkom železa, čo môže významne ovplyvňovať chorobnosť aj úmrtnosť. Objemné myómy môžu vyvolávať nešpecifické tlakové príznaky spojené s narušením fungovania čriev alebo močového mechúra, napríklad nutkaním na močenie, častým močením či inkontinenciou. Pomerne časté sú aj bolestivé symptómy. Výnimočne môže dôjsť k obrazu náhlej príhody brušnej pri stočení stopkatého myómu alebo akútne vzniknutej nekróze, odumretiu tkaniva,“ hovorí profesor Jozef Višňovský. No v prípade, že ešte plánujete mať deti, sa lekári snažia o liečbu myómov, pri ktorej vám maternica ostane. „Okrem myómov sa na odstránení maternice podieľajú aj iné ochorenia ako endometrióza a krvácanie na podklade funkčných zmien, ktoré nereaguje na hormonálnu liečbu. No vo výrazne menšej miere,“ dopĺňa gynekológ.

Pokračovať Ďalej (1/5)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor