MENU
novinky-a-odbornici

Sú alergie iba módna diagnóza? Lekár prekvapuje, väčšinu ľudí trápi niečo iné

Len malé percento s ľudí, ktorí si myslia, že majú alergiu alebo intoleranciu, ju aj naozaj majú.
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Sú alergie iba módna diagnóza? Lekár prekvapuje, väčšinu ľudí trápi niečo iné

Alergia je najčastejšie chronické ochorenie v Európe. Podľa Európskej akadémie alergológie a klinickej imunológie (EAACI) ňou aktuálne trpí 150 miliónov Európanov.

Čo presne alergia je, aké všetky druhy alergie už dnes sú, ako sa za posledné roky posunula jej liečba? A pri ktorej z alergií sme na tom oveľa lepšie, ako si myslíme?

V pravidelnej starostlivosti ambulancií klinickej imunológie a alergológie bolo v roku 2021 sledovaných vyše 495-tisíc Slovákov. Najčastejšie sa im diagnostikovala alergická rinitída, známa aj ako senná nádcha. Vyplýva to z najnovších dát Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI). Toto číslo však bude v nasledujúcich rokoch rásť, zrejme zásadnejšie ako doposiaľ. Počas pandémie COVID-19 totiž výrazne klesol počet návštev pacientov v ambulanciách imuno-alergológov, čím poklesla aj včasná diagnostika nových pacientov.

Alergia a jej druhy

Alergia je prehnaná obranná reakcia organizmu na cudzorodé látky vo vonkajšom prostredí, ktoré sa v tomto prípade označujú ako alergény. Najznámejšie sú peľové a potravinové alergie. Existujú aj alergie napríklad na roztoče, plesne, lieky, srsť zvierat, bodnutie hmyzom, slnko či chlad.

Alergie môžeme hodnotiť aj podľa iných kritérií, nielen podľa alergénu. Časté je napríklad delenie podľa postihnutého orgánu: alergie dýchacích ciest, kožné alergie, alergie tráviaceho traktu, viacorgánové postihnutie či celková alergia (anafylaxia až šok).

Sú teraz potravinové alergie a intolerancie iba módna diagnóza? Prečítajte si názor odborníka. Pokračovanie na ďalšej strane...

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor