MENU
novinky-a-odbornici

Väčšina hrčiek na tele nie je nebezpečná. Čo ak si nejakú objavíte?

Sprchovanie je najlepšia príležitosť na prehliadnutie celého tela, vrátane samovyšetrenia prsníkov.
Novinky a odborníci

Väčšina hrčiek na tele nie je nebezpečná. Čo ak si nejakú objavíte?

Odborní garanti

Jana Bendova
MUDr. Jana Bendová
Všeobecná lekárka

Prvá cesta pri väčšine zdravotných problémov vedie k všeobecnému lekárovi. MUDr. Jana Bendová, PhD. vysvetľuje, ako sa postupuje, ak prídete s hrčkou.

Čo sa bude diať, ak vám príde pacient ukázať hrčku?

V prvom rade mu položím niekoľko otázok. Zaujíma ma najmä, ako dlho tam už hrčka je, či rastie a či bolí. Potom hrčku vyšetrím pohmatom, pretože tým viem získať veľa informácie o jej lokalizácii, veľkosti, konzistencii, bolestivosti, povrchu a pohyblivosti voči okoliu. To všetko sú pre mňa dôležité informácie, ktoré moju pozornosť nasmerujú na ďalšie pátranie po pôvode hrčky.

Je v možnostiach všeobecného lekára urobiť niečo iné, ako vypísať výmenný lístok?

Vyšetrenie u všeobecného lekára je prvou a najdôležitejšou zastávkou na ceste pri pátraní po príčine hrčky. Ako všeobecný lekár dokážem pomocou jednoduchých a bežných vyšetrení odhaliť príčinu hrčiek asi v 90 percentách. Na základe skúseností dokážem zvyčajne už pri prvom vyšetrení odhadnúť, ktorá hrčka je nebezpečná. Ale medicína nie je ako matematika, aj po 20 rokoch praxe ma ešte niekedy výsledky dokážu prekvapiť.

S akými hrčkami sa stretávate najčastejšie?

So zväčšenými lymfatickými uzlinami. Typickým miesto je krk, kde bývajú uzliny zdurené bežne, či už pri zápale hrdla alebo zubu. Druhou najčastejšou oblasťou sú slabiny, kde bývajú opuchnuté lymfatické uzliny pri zápaloch kože pre nesprávne holenie intímnych miest. Takéto hrčky bývajú pri prehmatávaní citlivejšie, niekedy aj bolestivé. Tretím najčastejším miestom sú podpazušia. Časté sú aj lipómy alebo lipofibrómy, čo sú nezhubné nádory podkožia. Tie nebolia a majú typickú konzistenciu.

Hrčky na tele bývajú dosť bežné a zvyčajne neznamenajú žiadny zdravotný problém.
MUDr. Jana Bendová

Zvyknete pacientov posielať na špeciálne vyšetrenia?

Najbežnejším vyšetrím býva ultrazvukové, ktoré „hrčku“ popíše detailne, a vyšetrenie krvi. Podľa ich výsledkov rozhodnem, či pacienta pošlem na infektologické alebo hematologické vyšetrenie, v komplikovanejších prípadoch sú niekedy potrebné obe tieto vyšetrenia. Keď sa nám nedarí dopátrať k diagnóze, alebo je hrčka podozrivá, pristupujeme k chirurgickému vybratiu hrčky a jej histologickému vyšetreniu, ktoré zvyčajne už dá definitívnu odpoveď. 

Mnohí sa boja, že od všeobecného lekára poputujú rovno na onkológiu.

Onkológ rozhodne nie je prvý lekár, ku ktorému pacienta s hrčkou pošleme. Až na základe výsledku z histológie sa rozhodne o ďalšom postupe. Ak bola hrčka zhubná, pacienta odošleme na onkologické vyšetrenie. Ešte dodám, že pri hrčkách v prsníku odosielame pacientky do prsníkovej, mamologickej ambulancie, a pri hrčkách na semenníku k urológovi.

Vyplašiť nás zvyknú najmä zväčšené lymfatické uzliny. Môže byť ich zväčšenie normálne?

Zdurenie lymfatických uzlín pri zápale, či už vírusového alebo bakteriálneho pôvodu, je úplne normálnou reakciou organizmu. Lymfatické uzliny totiž slúžia práve na to, aby zastavili šírenie sa infekcie zo zapáleného miesta ďalej do tela. Za úplne normálnu veľkosť lymfatickej uzliny sa považuje jeden centimeter, pri zápale to môže byť prechodne aj viac, bežne jeden a pol až dva centimetre. Ale zvyčajne do troch týždňov by sa mala uzlina znova zmenšiť. Ak sa tak nedeje, odporúčam vyhľadať lekára.   

Máte pre pacientov nejaké odporúčanie v súvislosti s hrčkami?

Hrčky na tele bývajú dosť bežné a zvyčajne neznamenajú žiadny zdravotný problém. Moja rada je nesprchovať sa bezmyšlienkovito, ale s pozornou všímavosťou k vlastnému telu. Pretože práve my sami svoje telo veľmi dobre poznáme a dokážeme si všimnúť zmeny, teda či niektorá hrčka nezmenila svoj tvar alebo veľkosť. Ženy by si mali pravidelne raz mesačne vyšetrovať prsníky a muži semenníky. Ak sa vám akákoľvek hrčka zdá podozrivá, radšej navštívte svojho všeobecného lekára.

Takže netreba vyčkávať, ako sa hrčka vyvinie?

V medicíne zvyčajne platí, že čím skôr sa ochorenie diagnostikuje, tým skôr sa môže začať liečba a tým lepšia je prognóza pacienta. V prípade, že ide o zhubný nádor, môže včasné odhalenie, najčastejšie rakoviny prsníka alebo lymfatických uzlín, zachrániť život. 

 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Pri hryzení jedla ma bolí zub, inak nie. Treba to riešiť?

Zub môže bolieť na záhryz z troch príčin.

1. Prvou je zápal tkanív okolo hrotu koreňa z dôvodu infekcie šíriacej sa z vnútra zuba. Ide teda o neošetrené, alebo zle ošetrené mŕtve zuby, vnútri ktorých sa množia baktérie. Tie sa uvoľňujú do okolitej kosti, v ktorej sa rozvíja infekcia. Keď na takýto zub zahryznete, zub narazí hrotom koreňa do podráždenej kosti, čo vyvolá bolesť. Riešením je koreňová liečba (tzv.endodontické ošetrenie), v krajných prípadoch extrakcia zuba.

2. Druhou príčinou je náhryzovej bolesti je preťaženie zuba. Dôvodom býva čerstvo zhotovená výplň alebo korunka, ktorá pri záhryze predčasne naráža do oproti stojaceho zuba. Ľudovo sa tomu hovorí, že výplň je "vysoká". Zábrusom sa korunka alebo výplň zníži a problémy pominú. Iným dôvodom na preťaženie zuba môže byť nočné zatínanie, prípadne nasadenie strojčeka na posun zubov.

3. Treťou príčinou je prasklina skloviny alebo časti zuba, ktorá sa objavuje najmä vedľa väčších amalgámových výplní. V takomto prípade je nutné prasknutú časť zuba znížiť a výplň prerobiť.

Je zjavné, že ani jednu z príčin neviete riešiť svojpomocne a je preto vhodné obrátiť sa na zubného lekára.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár

Dcérka nechce nosiť rúško, neviem ako ju presvedčiť

Rúška, či obdobnú ochranu tváre, nemusia nosiť iba deti mladšie ako dva roky. Skúste si spolu ušiť rúško s detským motívom, ktoré sa dieťaťu bude páčiť. Naučte sa riekanku: „Dve gumičky za ušká, noštek, ústa do rúška“. Deti sa rúško naučia tolerovať úplne v pohode, nevnímajú ho ako problém, keď vidia, že to nevnímajú ako problém rodičia.  Zo začiatku sa tomu detičky možno budú brániť, ale treba im vysvetliť, že ho majú preto, aby neochoreli. Buďte deťom príkladom a vzorom v zodpovednom správaní. Vysvetlite a komunikujte s dieťaťom o aktuálnom dianí primerane jeho veku.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia