MENU
zdravy-zivot

Spomalená lymfa ako skrytá príčina nádorov i nadváhy. Týka sa skoro všetkých, ako ju rozhýbať?

Pocit ťažkých nôh môže byť príznak pomalej lymfy.
Zdravý život

Spomalená lymfa ako skrytá príčina nádorov i nadváhy. Týka sa skoro všetkých, ako ju rozhýbať?

Chrbtica imunitného systému zodpovedá za mnoho funkcií v tele. Ak sedíte celý deň na zadku, nevládze.

Aj keď sa o lymfe niekedy hovorí ako o chudobnej krvnej príbuznej,  je zásadnou „chrbticou“ imunitného systému. Má kľúčový vplyv v obrane proti infekčným a taktiež nádorovým ochoreniam. Naše telo sa spolieha na schopnosť lymfatického systému odstraňovať odpad, a to bunkový, rovnako ako patogénny vrátane vírusov, toxínov a baktérií. Nemá však k dispozícii pumpu podobnú srdcu, ktorá by tekutinu rovnomerne rozvádzala telom. Je závislá na našom pohybe a kontrakcii svalov, ktoré ju rozpulzujú.

Preťažená dôležitá sieť

Lymfatický systém je sieť tkanív a orgánov, ktorá pomáha telu zbaviť sa toxínov, bunkového odpadu a ďalšieho nežiaduceho materiálu. Prvoradou funkciou lymfatického systému je transportovať lymfu, tekutinu, ktorá obsahuje biele krvinky, bunky bojujúce s infekciami naprieč telom. Pomáha odvádzať taktiež prebytočnú tekutinu z telesných tkanív. Uľahčuje vstrebávanie tukov a v tuku rozpustných živín v tráviacom trakte,“ vysvetľuje výživová poradkyňa Štěpánka Kutišová.

Súčasťou lymfatického systému je týmus, slezina, kostná dreň, viac ako 600 lymfatických uzlín a mandle. Lymfatický systém odstraňuje infekcie a udržuje telesnú rovnováhu tekutín. Ak riadne nepracuje, tekutina sa usadzuje v tkanivách a vytvára opuchy v podobe takzvaných lymfedémov. Ďalšie problémy zahŕňajú infekcie, stagnáciu systému a rakovinu.

Naštartujte svoj lymfatický systém

Cvičenie môže pomôcť lymfatickému systému prúdiť efektívnejšie a tak výrazne prispieť k prevencii infekcií a ďalších chorôb. Stagnácia lymfy, ku ktorej vedie sedavý štýl života, je zásadným problémom dneška. Ľudia celodenne sediaci pri počítačoch, bez dostatočných prestávok využitých k pohybu, rozvíjajú tendenciu k spomaleniu chodu lymfy, a tým aj hromadeniu odpadu v tele. 

Nie je to však iba nedostatok pohybu, ktorý vedie k problémom s preťaženou lymfou. „Je to tiež ťažká strava s vysokým podielom tukov a cukrov, priemyselne spracovaná, či inak chemicky ošetrené potraviny, ktoré zaťažujú prakticky všetky detoxikačné orgány vrátane lymfy. Ľudia trpiaci nadváhou spravidla vedia, že nie je väčšinou tvorená iba prebytočným tukom, ale niekedy dokonca podstatnejšiu časť tvorí prebytočná zadržiava ná tekutina, ktorá je v skutočnosti tzv. skrytým lymfedémom,“ upozorňuje poradkyňa.

Po dlhom sedení si nohy na chvíľu vyložte.Po dlhom sedení si nohy na chvíľu vyložte.
Po dlhom sedení si nohy na chvíľu vyložte.
Zdroj: Shutterstock

Preťaženie pečene je prvotnou príčinou. Pečeň filtruje makro odpadové látky a vysoká toxicita stravy, prostredie a prebytok tukov v strave spôsobí jej stagnáciu. Táto preťaženosť vedie k väčšiemu úniku odpadových látok. Tie následne preberá lymfatická sústava postavená na filtrácii mikro elementov. Avšak dodatočný odpad z pečene robí lymfatickú tekutinu hustejšiu, dôjde k upchatiu lymfatických ciev a miazgovodov. Vytesnenie stagnujúcej lymfy spôsobuje kumuláciu tekutiny v tele, teda opuchy.

Správna strava, pitný režim a dýchanie

Hmotnostný úbytok v tomto prípade nemusí byť záležitosťou efektívneho spaľovania kalórií a úmorného cvičenia. Bude však potrebné popustiť stavidlá priehrady, ktoré dobre zareagujú na odľahčenie stravy s vysokým podielom vlákniny a rastlinných pokladov nazývaných antioxidanty, skrytých vo farebných pigmentoch ovocia a zeleniny, ktoré podporujú neutralizáciu toxínov. Procesu napomôže použitie liečivých bylín, ktoré môžu byť silným spojencom pri znížení toxicity tela. Na toxíny sa nadväzujú a tiež ich pomáhajú vylučovať z tela. V tomto smere preslávené schopnosti majú zelené potraviny ako je zelený jačmeň, spirulina, ale aj čerstvý koriander, ktorý boduje v súvislosti s ťažkými kovmi.

Novú životosprávu doplňte o dostatočný pitný režim a správne hlboké dýchanie do brucha. Prívod tekutín a kyslíka podporí celkový kolobeh tekutín a uvoľní tak väčšie množstvo toxických látok z tela.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je v poriadku, ak mi pri nervozite zvlhnú celé nohavičky?

Nie je isté, či ide o vaginálny výtok. Ženy si často zamieňajú výtok s hlienom, ktorý je prirodzený a potrebný. Svetlý nezapáchajúci sekrét je fyziologický a v malom množstve nie je známkou ochorenia. Je dôsledkom hormonálnych zmien, ktoré sa dejú počas menštruačného cyklu, v období dospievania alebo počas tehotenstva. Na presné určenie vašej diagnózy a nasadenie adekvátnej liečby je potrebné gynekologické vyšetrenie. Ak by predsa šlo o opakujúci sa vaginálny zápal, ideálnym riešením je ošetrenie laserom na úpravu pH v pošve, pri ktorom dochádza k remodelácii tkaniva. Výsledkom je rejuvenizácia vagíny a posilnenie imunity v pošve. Táto terapia je rýchla, bezbolestná a bezpečná.

čítať viac
MUDr. Stela Muránska
MUDr. Stela Muránska
Gynekologička

Môže z veľkého plaču dieťa rozbolieť silno bruško?

Pokiaľ lekár neodhalil žiadnu organickú príčinu a synček je temperamentný, predpokladám, že ide o vzdor. Obdobie vzdoru prichádza väčšinou okolo druhého roku a trvá približne do štyroch. Dieťa sa snaží presadiť si svoje, vzpiera sa, kričí, hádže sa o zem alebo sa vám dokonca snaží ublížiť. Neznamená to, že je nevychované, alebo že vás nemá rado, iba si začína uvedomovať samo seba a svoju osobnosť. Nevie ešte vyjadriť to, čo chce, lomcujú ním emócie a ono ich ešte nedokáže správne spracovať. Potrebuje ich zo seba dostať von. Testuje si hranice a rozvíja sebavedomie, preto je správna reakcia rodičov na vzdor veľmi podstatná. Nebráňte mu sa prejaviť. Zanedlho sa opäť upokojí a bude sa tváriť, akoby sa nič nestalo. Ak je záchvat zlosti veľký, odstráňte z dosahu všetko, čím by si mohol ublížiť. Jediná cesta je vyčkať, kým to prejde. Niekedy pomáha pritúliť ho k sebe a pevne objať, až zovrieť. Alebo odviesť pozornosti.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia