MENU
zdravy-zivot

Zúfalý stav mužských spermií! Vedci vedeli, že je to zlé. Ale až takto?!

Ilustračné foto
Zdravý život

Zúfalý stav mužských spermií! Vedci vedeli, že je to zlé. Ale až takto?!

Plodnosť mužov vykazuje len v priebehu pár rokov drastický pokles, preto sú pohlavné bunky neustále v centre pozornosti vedcov.

Vedci v USA a Španielsku podrobili výskumu vzorky spermií mužov z dvoch kontinentov od roku 2002 do 2017. Za toto časové obdobie sa až 7-násobne zvýšil počet tých, ktorí vyhľadali odbornú pomoc v liečbe neplodnosti, a to z 8 na 60-tisíc mužov!

Alarmujúce!

Výsledky tejto štúdie prišli rok po tom, ako americkí a izraelskí experti avizovali u mužov žijúcich v západných krajinách pokles počtu spermií o takmer 60%, a to iba za posledných 40 rokov! 

Doktorka Ashley Tiegs, vedúca výskumu prezentovala alarmujúce dáta pred Americkou spoločnosťou pre reprodukčnú medicínu v Colorade. „Ide o problém verejného zdravia a
je nutné mu venovať pozornosť! Chceli sme vedieť či bol nejak významne ovplyvnený celkový počet pohyblivých spermií, čo je podľa nás omnoho dôležitejší aspekt vypovedajúci o plodnosti,
" uviedla vedúca výskumu pričom dodala, že predošlé výskumy naň zamerané neboli. 

Predĺžené čakanie. Kde začať riešiť neúspešné pokusy o bábätko?

Potvrdilo sa! Najviac mužov má problém práve pre nízku pohyblivosť pohlavných buniek a klesá aj ich počet. Preto čoraz viac párov podstupuje v centrách asistovanej reprodukcie umelé oplodnenie metódou IVF. A podľa vedcov ich bude len pribúdať.

Čítajte: Idete do IVF? Čo vás čaká pri mimotelovom oplodnenení a aké máte šance?

Zúfalý stav mužských spermií! Vedci vedeli, že je to zlé. Ale až takto?!Zúfalý stav mužských spermií! Vedci vedeli, že je to zlé. Ale až takto?!
Zdroj: Shutterstock

Priemerný vek mužov, ktorí s partnerkou riešia umelé oplodnenie sa pritom časom výrazne nezmenil. Je to okolo 36 rokov.  Foto: Shutterstock

Nekvalitný život, nekvalitné spermie

Podľa odborníčky niet pochýb, že je táto zúfalá situácia spôsobená faktormi životného štýlu, hlavne stresom, obezitou, fajčením, ale tiež plastami v životnom prostredí a nekvalitnou stravou. 

Svoje ďalšie výskumy neplodnosti chce Tiegs s tímom zamerať práve na životný štýl v ďalších krajinách sveta, a na ešte väčšej reprezentatívnej vzorke.  

► 24 najväčších ničiteľov spermií. Číslo desať vás skutočne prekvapí!

Neplodnosť

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je v poriadku, ak mi pri nervozite zvlhnú celé nohavičky?

Nie je isté, či ide o vaginálny výtok. Ženy si často zamieňajú výtok s hlienom, ktorý je prirodzený a potrebný. Svetlý nezapáchajúci sekrét je fyziologický a v malom množstve nie je známkou ochorenia. Je dôsledkom hormonálnych zmien, ktoré sa dejú počas menštruačného cyklu, v období dospievania alebo počas tehotenstva. Na presné určenie vašej diagnózy a nasadenie adekvátnej liečby je potrebné gynekologické vyšetrenie. Ak by predsa šlo o opakujúci sa vaginálny zápal, ideálnym riešením je ošetrenie laserom na úpravu pH v pošve, pri ktorom dochádza k remodelácii tkaniva. Výsledkom je rejuvenizácia vagíny a posilnenie imunity v pošve. Táto terapia je rýchla, bezbolestná a bezpečná.

čítať viac
MUDr. Stela Muránska
MUDr. Stela Muránska
Gynekologička

Môže z veľkého plaču dieťa rozbolieť silno bruško?

Pokiaľ lekár neodhalil žiadnu organickú príčinu a synček je temperamentný, predpokladám, že ide o vzdor. Obdobie vzdoru prichádza väčšinou okolo druhého roku a trvá približne do štyroch. Dieťa sa snaží presadiť si svoje, vzpiera sa, kričí, hádže sa o zem alebo sa vám dokonca snaží ublížiť. Neznamená to, že je nevychované, alebo že vás nemá rado, iba si začína uvedomovať samo seba a svoju osobnosť. Nevie ešte vyjadriť to, čo chce, lomcujú ním emócie a ono ich ešte nedokáže správne spracovať. Potrebuje ich zo seba dostať von. Testuje si hranice a rozvíja sebavedomie, preto je správna reakcia rodičov na vzdor veľmi podstatná. Nebráňte mu sa prejaviť. Zanedlho sa opäť upokojí a bude sa tváriť, akoby sa nič nestalo. Ak je záchvat zlosti veľký, odstráňte z dosahu všetko, čím by si mohol ublížiť. Jediná cesta je vyčkať, kým to prejde. Niekedy pomáha pritúliť ho k sebe a pevne objať, až zovrieť. Alebo odviesť pozornosti.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia