Podľa štúdie Univerzity v Manchestri zverejnenej v roku 2017 v The Frontier Star môže byť zubná kefka pokrytá aj viac ako 10 miliónmi baktérií. Pre porovnanie, to je viac ako počet baktérií nájdených na záchodovej mise alebo na podlahe verejnej toalety.
Ak sú na kefke aj drobulinké čiastočky jedla, ktoré sme konzumovali, baktérie prítomné v našich ústach sa na kefke môžu ďalej množiť. Preto je dôležité sa o kefku naozaj správne starať.
1. Meňte si zubnú kefku každé 3 mesiace
Podľa zubárov by ste mali svoju zubnú kefku meniť každé 3 mesiace, prípadne aj skôr, ak sú jej štetinky "strapaté". V opačnom prípade sa kvalita čistenia zubov môže zhoršiť a zubný povlak ňou nedokážete poriadne odstrániť. Navyše, ak sa zubná kefka znehodnotí, hrozí že poškodíte si aj povrch zubov a ďasien.
2. Vymeňte ju vždy, keď ste chorí
Pri chorobe je vždy potrebné vymeniť zubnú kefku. Ak to neurobíte, baktérie a vírusy ostanú na štetinách vašej zubnej kefky a môžukontaminovať susedné zubné kefky. Myslite na to najmä vtedy, keď ste mali chrípku, črevnú chrípku alebo Covid-19, čiže obzvlášť nákazlivé vírusové choroby.