MENU
zdravy-zivot

Zubná kefka môže byť šialene nechutná, ak zabúdate na toto

Zubná kefka je dosť nechutná, ak nemá správnu starostlivosť.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Zubná kefka môže byť šialene nechutná, ak zabúdate na toto

Zubná kefka môže byť pokrytá aj viac ako 10 miliónmi baktérií. To je viac, ako na podlahe verejnej toalety. Dá sa tomu vyhnúť?

Podľa štúdie Univerzity v Manchestri zverejnenej v roku 2017 v The Frontier Star môže byť zubná kefka pokrytá aj viac ako 10 miliónmi baktérií. Pre porovnanie, to je viac ako počet baktérií nájdených na záchodovej mise alebo na podlahe verejnej toalety.

Ak sú na kefke aj drobulinké čiastočky jedla, ktoré sme konzumovali, baktérie prítomné v našich ústach sa na kefke môžu ďalej množiť. Preto je dôležité sa o kefku naozaj správne starať.

1. Meňte si zubnú kefku každé 3 mesiace

Podľa zubárov by ste mali svoju zubnú kefku meniť každé 3 mesiace, prípadne aj skôr, ak sú jej štetinky "strapaté". V opačnom prípade sa kvalita čistenia zubov môže zhoršiť a zubný povlak ňou nedokážete poriadne odstrániť. Navyše, ak sa zubná kefka znehodnotí, hrozí že poškodíte si aj povrch zubov a ďasien.

2. Vymeňte ju vždy, keď ste chorí

Pri chorobe je vždy potrebné vymeniť zubnú kefku. Ak to neurobíte, baktérie a vírusy ostanú na štetinách vašej zubnej kefky a môžukontaminovať susedné zubné kefky. Myslite na to najmä vtedy, keď ste mali chrípku, črevnú chrípku alebo Covid-19, čiže obzvlášť nákazlivé vírusové choroby.

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor