MENU
zdravy-zivot

8 signálov rakoviny prsníka. Najmä posledný ženy často prehliadajú

Dobre sa prezrite v zrkadle. Od ranej rakoviny vás môže deliť drobnosť.

Súvisiace témy

Zdravý život

8 signálov rakoviny prsníka. Najmä posledný ženy často prehliadajú

Hrčka sa niekedy objaví až keď je neskoro a rakovina v pokročilejšom štádiu. Venujte preto pozornosť aj týmto príznakom.

Rakovina prsníka je podľa štatistík najčastejším rakovinovým ochorením u žien na Slovensku. Preto asi nikdy nebude dosť informácií o tomto závažnom ochorení. Ženské prsné tkanivo sa skladá zo samotnej žľazy, spojovacieho tkaniva a tukových buniek. Tieto rozličné typy tkaniva sa môžu premeniť na zhubné. Vznikajú uzlíky, ktoré sa môžu v prsnom tkanive rozrastať. Prostredníctvom lymfatických ciest sa rakovinové bunky niekedy prenesú aj k lymfatickým žľazám pod pazuchami a ďalej aj k vzdialenejším lymfatickým žľazám. Tak potom vznikajú dcérske nádory, tzv. metastázy. Krvným riečiskom sa môžu rozšíriť k ďalším orgánom, ako sú kosti, pľúca, alebo pohrudnica.


Čím skôr sa nádor zachytí, tým úspešnejšia je liečba a šance na vyliečenie sú väčšie. Zákerné na tomto ochorení je, že spravidla nebolí. Preto je veľmi dôležité, aby si ženy po tridsiatom roku života sami vyšetrovali svoje prsia.

Príznaky rakoviny prsníka

  • v prsníku sa dá nahmatať uzlík
  • prsník sa zväčšuje, alebo opúcha
  • bradavka sa vťahuje dovnútra prsníka
  • prsníky, často len jeden, vylučujú tekutinu, alebo krv
  • zdurené lymfatické uzliny pod pazuchou, vedľa prsného svalstva, na vrchu kľúčnej kosti možu byť tiež príznakom
  • možu sa tvoriť zápaly, vredy a zmeny na koži prsníka
  • spolu s tým prichádza chudnutie
  • slabosť, celková únava

Ak sa rakovina rozpozná v ranom štádiu, pri operáciách sa dokonca môže zachovať aj celý prsník. V prípade, že sa tumor zachytí až v rozvinutom štádiu, musí sa žiaľ odstrániť celý prsník aj s priľahlými lymfatickými uzlinami a šance na uzdravenie sú menšie.  Ďalšími faktormi, ktoré ovplyvňujú priebeh choroby sú: druh nádoru, jeho rozšírenie v tele, stav hormonálnych receptorov, veľkosť a agresivita rakovinových buniek a vek postihnutej ženy. Liečebná terapia sa určuje individuálne a berie do úvahy vlastnosti nádoru a sprievodné znaky choroby.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dajú sa vybieliť zuby zožltnuté z tetracyklínových antibiotík?

Každý zub je možné vybieliť, len to môže trvať rôzne dlho. Je pravda, že u „tetracyklínových“ zubov je to ťažké, ale nie nemožné. Zväčša je potrebné kombinovať ambulantné a domáce bielenie. Ak sa zveríte do rúk stomatológa, ktorý má na tomto poli skúsenosti, výsledok sa dostaví.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár

Pomôže mi ionoforéza na spotené dlane? Niekedy mi z nich pot kvapká

Aplikácia ionoforézy je príjemná, pociťujete pri nej iba mierne mravčenie a nie je finančne taká náročná. Ide o špeciálnu vaničku s vodou, kde si ponoríte ruky alebo nohy a nastavíte program na ionoforézu. Zariadenie pracuje ako vodný kúpeľ, cez ktorý vedie slabý elektrický jednosmerný prúd. Časový interval kúpeľa a intenzita „elektrického prúdu“ sa postupne zvyšujú. Jeden kúpeľ trvá päť až desať minút. Minimálny počet ošetrení je desať, ale dajú sa podľa potreby opakovať. Niektoré pracoviská vaničky požičiavajú aj na domáce použitie. Odporúčam vám však navštíviť kožného lekára, pretože pravdepodobne máte hyperhidrózu, nadmerné potenie. Dermatológ vás vyšetrí a bude pátrať po príčine ťažkostí. Hyperhidróza totiž môže súvisieť s viacerými ochoreniami, napríklad štítnej žľazy či s cukrovkou. Hoci – potiť sa môžete aj bez zjavnej príčiny, napríklad pri strese, ako píšete. Lekár ďalej zistí, či sa nadmerne potíte len na rukách, chodidlách a v podpazuší, čo asi bude váš prípad, alebo po celom tele. Ionoforéza sa totiž dá vykonávať iba na rukách a nohách.

čítať viac
Hana Zelenková
MUDr. Hana Zelenková
Dermatologička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia