Zbierajte voňavé fialky. Majú úžasné liečivé účinky
11. 4. 2018, 8:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 14:15)

Zdroj: Shutterstock
Usušte fialku na čaj tak, aby nestratila farbu ani vôňu. Nemusíte ju iba sušiť, pripravte si z nej sirup proti kašľu alebo olej na problematickú pokožku.
Fialka voňavá patrí medzi symboly jari. Kvitne od konca marca do začiatku mája a zbierať môžete čisté kvety, ale i vňať. Zapamätajte si, že sušiť ju musíte na tmavom a suchom mieste. Slnečné lúče by z nej vytiahli farbu a kvety by stratili aj vôňu. Môžete ju dať i do sušičky alebo elektrickej rúry, teplota však nesmie presiahnuť 40° Celzia.
Láska na prvý pohľad
Keď fialku usušíte, uložte ju do tmavej nádoby a odložte na suché miesto. Z kuchynských pár môže zvlhnúť a oplesnivieť, zo svetla zase stratí farbu. Na čaj vám postačí lyžička sušeného kvetu, zalejte ho horúcou vodou a po 10 minútach sceďte. Do farby a vône fialkového čaju sa zamilujete. Po dvoch týždňoch si však urobte na ďalšie dva týždne od fialiek prestávku. Viac ako 2 šálky denne nepite, fialka vyvoláva nutkanie na zvracanie, keď to s ňou preženiete.
Kedy piť čaj?
Čaj z fialiek pite:
• pri zápaloch dýchacích ciest,
• zachrípnutí,
• kašli,
• zahlienených prieduškách,
• pri zápalových ochoreniach pohybového aparátu,
• pri reumatických bolestiach.
Voňavá limonáda
Ak patríte k milovníkom domácich sirupov a limonád, nemusíte čakať na bazové kvety. Fialky poslúžia rovnako a nápoje získajú dokonalú fialovú farbu. Musíte však použiť obyčajný biely kryštálový cukor, inak o fialovú prídete. Nepoužívajte ani citróny, ako to robíte, pri bazovom sirupe. Opäť by ste sa obrali o krásnu fialovú.
Zdroj: Shutterstock
Ak do limonády či sirupu pridáte hnedý cukor alebo citróny, o fialovú farbu prídete.
Tri hrste čerstvo natrhaných kvetov zalejte 1 litrom vriacej vody a nechajte odstáť 24 hodín. Sceďte, pridajte 1 kilogram cukru a varte približne 45 minút na miernom ohni. Ešte horúce nalejte do čistých sklenených fliaš a dobre uzatvorte. Skladujte na tmavom mieste.
Problémová pokožka
Fialka voňavá účinkuje aj pri vonkajšom použití. Stačí zaliať polievkovú lyžicu kvetov horúcou vodou (v množstve ako na čaj) a nechajte vychladnúť. Tekutinou si môžete omývať pokožku alebo ju použiť ako obklad.
Účinkuje na omývanie :
• hnisavých rán,
• opuchnutých miest,
• zapálených miest,
• vriedkov a vyrážok.
Ak vás trápia lupiny záparom si opláchnite vlasy!
Pripravte si olej
Na výrobu domáceho fialkového oleja vám postačia dve suroviny: Fialky a sezamový alebo mandľový olej. 2 kopcovité polievkové lyžice fialkových kvetov zalejte olejom, uzatvorte a na 7 dní odložte na tmavé miesto. Každý deň aspoň dvakrát nádobou zatraste, aby sa farba i vôňa ľahšie uvoľnili. Po týždni olej preceďte. Používať ho môžete rovnako ako akýkoľvek iný telový olej. Na skúšku môžete vyrobiť polovičnú dávku a ak sa osvedčí, urobte si olej i do zásoby. Skladujte ho v chladničke a zbytočne neotvárajte. Oplatí sa, naliať ho hneď na úvod do nádobky s pumpičkou. Vzduchom sa kazí.
Zdroj: Shutterstock
Vôňu fialiek vám pomôže zachovať lieh, olej aj voda s cukrom.
Foto v texte: Shutterstock.com