MENU
zdravy-zivot

Zadýcha vás aj obliekanie? Naozaj na to nekašlite!

Pripravte sa, že lekár v ambulancii vás najprv poriadne vyspovedá.

Súvisiace témy

Zdravý život

Zadýcha vás aj obliekanie? Naozaj na to nekašlite!

Každý fučí pri väčšej námahe, ak vám však skráti dych aj ležanie na sedačke, nie je to normálne. Mali by ste sa z nej zdvihnúť a zamieriť rovno k lekárovi!

„Dýchavičnosť a kašeľ nie sú ochorenia ako také, ale príznaky, ktoré môžu svedčiť o ochorení dýchacieho systému. Ak ide o nový, nevysvetlený jav, snažíme sa zistiť, čo ho vyvolalo, a potom ho liečime,“ vysvetľuje pneumológ Pavol Joppa.

Chýba kyslík?

Lekára bude zaujímať vaša rodinná, ale aj pracovná anamnéza, či nepracujete v prachu alebo v blízkosti dráždivých látok. „Aj niektoré lieky ako ACE inhibítory môžu mať ako nežiaduci účinok kašeľ. Nasleduje dôkladné celkové vyšetrenie, najprv zápalových markerov, ktoré môžu odhaliť infekciu, kompletný rozbor krvi pre možný pokles hemoglobínu, vyšetrenie koncentrácie D-dimérov pre riziko pľúcnej embólie,“ vymenúva doktorka Ganajová, čo treba ešte doplniť röntgenom a EKG.

Kašlete dlhšie ako 8 týždňov? Zistite, čo je dôvodom vašej infekcie 

Ak tieto vyšetrenia na konečnú diagnózu nestačia, v ďalších pokračujú špecialisti, ku ktorým vás odošle – pneumológ, imunoalergiológ, otorinolaryngológ, kardiológ… „Absolvujete spirometriu na posúdenie stavu pľúc z funkčného hľadiska aj bronchoskopiu, prípadne cétečko, CT angiografiu alebo scintigrafiu pľúc, ECHO srdca,“ dopĺňa všeobecná lekárka.

Vážna choroba pľúc sa prejaví pri námahe. Lieku stále niet 

Hneď liečiť

Chronický kašeľ i dýchavičnosť nielenže berú chuť do života, ale sú zároveň signálom ochorení, aj nebezpečných a v pokročilom štádiu. „Vždy, ak je to možné, snažíme sa priaznivo ovplyvniť príznaky v prvom rade liečbou vyvolávajúceho ochorenia,“ vysvetľuje doktor Joppa, čo dobre funguje napríklad pri prieduškovej astme, už menej pri chronickej obštrukčnej chorobe pľúc. „Iba ak symptómy napriek liečbe známeho základného ochorenia trvajú alebo je ochorenie nevyliečiteľné, zameriavame sa viac na tlmenie kašľa, úľavu od dýchavičnosti napríklad liečbou kyslíkom a podobne,“ dodáva pneumológ.

Bolesť na hrudi pri kašli: Takto si ju nevedomky zhoršujete! 

Prsty ukážu

Nápadne zhutnené posledné články prstov s typickým tvarom vypuklého sklíčka, takzvané paličkovité prsty, spolu s kašľom a dýchavičnosťou upozorňujú na veľmi nebezpečnú idiopatickú pľúcnu fibrózu. Čím skôr sa ochorenie zachytí, tým lepšie. Dosiaľ však neexistuje liek na úplne porazenie inak smrteľnej choroby.

 Je horšia ako rakovina: Túto smrteľnú chorobu pľúc ohlásia vaše prsty!

Kašeľ

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Pri hryzení jedla ma bolí zub, inak nie. Treba to riešiť?

Zub môže bolieť na záhryz z troch príčin.

1. Prvou je zápal tkanív okolo hrotu koreňa z dôvodu infekcie šíriacej sa z vnútra zuba. Ide teda o neošetrené, alebo zle ošetrené mŕtve zuby, vnútri ktorých sa množia baktérie. Tie sa uvoľňujú do okolitej kosti, v ktorej sa rozvíja infekcia. Keď na takýto zub zahryznete, zub narazí hrotom koreňa do podráždenej kosti, čo vyvolá bolesť. Riešením je koreňová liečba (tzv.endodontické ošetrenie), v krajných prípadoch extrakcia zuba.

2. Druhou príčinou je náhryzovej bolesti je preťaženie zuba. Dôvodom býva čerstvo zhotovená výplň alebo korunka, ktorá pri záhryze predčasne naráža do oproti stojaceho zuba. Ľudovo sa tomu hovorí, že výplň je "vysoká". Zábrusom sa korunka alebo výplň zníži a problémy pominú. Iným dôvodom na preťaženie zuba môže byť nočné zatínanie, prípadne nasadenie strojčeka na posun zubov.

3. Treťou príčinou je prasklina skloviny alebo časti zuba, ktorá sa objavuje najmä vedľa väčších amalgámových výplní. V takomto prípade je nutné prasknutú časť zuba znížiť a výplň prerobiť.

Je zjavné, že ani jednu z príčin neviete riešiť svojpomocne a je preto vhodné obrátiť sa na zubného lekára.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár

Dcérka nechce nosiť rúško, neviem ako ju presvedčiť

Rúška, či obdobnú ochranu tváre, nemusia nosiť iba deti mladšie ako dva roky. Skúste si spolu ušiť rúško s detským motívom, ktoré sa dieťaťu bude páčiť. Naučte sa riekanku: „Dve gumičky za ušká, noštek, ústa do rúška“. Deti sa rúško naučia tolerovať úplne v pohode, nevnímajú ho ako problém, keď vidia, že to nevnímajú ako problém rodičia.  Zo začiatku sa tomu detičky možno budú brániť, ale treba im vysvetliť, že ho majú preto, aby neochoreli. Buďte deťom príkladom a vzorom v zodpovednom správaní. Vysvetlite a komunikujte s dieťaťom o aktuálnom dianí primerane jeho veku.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia