Reklama

Začnú na rozhodnutie poslancov doplácať naši najmenší?

Detské ihrisko pri piatej materskej škole, ktoré plánuje mesto Detva komplexne zrekonštruovať.

Zdroj: Silvia Tannhauserová, TASR

Reklama

Mnohé detské ihriská sú podľa odborníkov realizované bez rešpektovania bezpečnostných odstupových vzdialeností, s chýbajúcimi povrchmi tlmiacimi pád. Zákon, ktorý v tom mal spraviť poriadok, poslanci zrušili.

Bezpečnosť detských ihrísk je podľa odborníkov ohrozená. Zákon 371/2019 o základných požiadavkách na bezpečnosť detského ihriska, ktorý mal platiť už od januára 2020, poslanci Národnej rady SR zrušili bez náhrady. Tento zákon mal zabezpečiť, aby naše ihriská spĺňali európsku normu a aby existovala kontrola jej dodržiavania. „Tým mal prispieť k skutočnej bezpečnosti ihrísk pre deti,“ upozorňuje autorizovaný architekt Juraj Jurík.

Chýbajú pravidlá aj kontrola

Dôvodom zamietnutia zákona je podľa ministerstva hospodárstva neprimerane prísna regulácia. Zrušením zákona sa chce údajne vyhnúť tomu, aby vlastníci začali detské ihriská rušiť, prípadne že by nemali záujem budovať nové detské ihriská. Odborníci takéto dôvody spochybňujú a upozorňujú, že ihriská stavané bez pravidiel, zákonov a bezpečnostných kontrol sa môžu stať pre deti nebezpečné. 

Práve zrušený zákon mal totiž zaviesť systém kontroly dodržiavania povinností prevádzkovateľov, ako aj sankcie v prípade ich porušenia. „Existencia zákona mala zabezpečiť, aby sa euróska norma záväzná aj pre Slovensko reálne dodržiavala. Tým mal prispieť k skutočnej bezpečnosti ihrísk pre deti,“ podotýka odborník. Teraz je podľa neho bezpečnosť detských ihrísk opäť ohrozená.

Budeme čakať na úrazy?

Bez ohľadu na zrušenie zákona sú prevádzkovatelia zodpovední za stav detských ihrísk, ktoré sú podľa Juraja Juríka mnohé  v žalostnom stave. „V prípade úrazu na ihrisku budú znášať následky. Nový zákon tlačil prevádzkovateľov ihrísk riešiť situáciu tu a teraz a neodkladať problém do momentu, keď sa niečo prihodí. Cieľom zákona bolo, aby najmä v prípade nových ihrísk, často hradených z fondov EÚ alebo verejných zdrojov, boli dodržiavané platné normy a ihriská boli konečne realizované v súlade s nimi,“ konštatuje. Podľa neho dodávateľ takto ostáva bez kontroly, čo mnohé spoločnosti zneužívajú a realizujú ihriská bez  súladu s platnou normou.

Stavajú sa hala bala

Mnohé detské ihriská boli a aj sú podľa odborníka často realizované bez jasného konceptu priestoru, bez rešpektovania bezpečnostných odstupových vzdialeností, často s nesprávne navrhnutými a nesprávne realizovanými alebo chýbajúcimi povrchmi tlmiacimi pád. Problémom je aj často neprofesionálna montáž herných prvkov, s nesprávne zrealizovanými základmi pre herné prvky, kde tak môže vznikať bezpečnostné riziko pri hre detí. „Najmä v prípade rôznych hotelov, reštaurácií, ale aj mnohých malých obcí, škôl či škôlok je veľmi nízke povedomie o bezpečnosti ihrísk a zrealizované priestory pre hru detí sú vyslovene nevhodné a nebezpečné,“ upozorňuje Juraj Jurík. Ďalšie riziko predstavuje opomenutie pravidelnej kontroly a údržby, čo mal tiež riešiť zrušený zákon.