Reklama

Na vyvrtnutý členok patrí studený obklad

Vyvrtnutým členkom sa môže skončiť chôdza po nerovnom teréne, schodoch, ale poľahky sa k nemu dopracujú aj ženy, ktoré sa rady producírujú vo vysokánskych podpätkoch.

Zdroj: Profimedia.sk

Reklama

Pomôže ľad vo vrecúšku alebo balíček mrazenej zeleniny. Neprikladajte ho však priamo na pokožku, najprv ju prekryte kuchynskou utierkou, inak by ste si koledovali o drobné omrzliny.

Jana sa vybrala na prechádzku do lesa. Pri preskakovaní potôčika doskočila tak nešťastne, že si vyvrtla členok. „Príšerne to bolelo, ale nadávať som mohla len na seba, obula som si plátené tenisky. Zlé bolo, že som si nohu nemohla hneď stiahnuť elastickým obväzom. Už sa mi niečo podobné prihodilo a vedela som, čo mám robiť. Keďže nepatrím k ľuďom, ktorí vždy myslia na najhoršie, obväz mi v batohu chýbal. Nohu som si trochu rozhýbala a s kamarátovou pomocou dokrivkala domov. Členok bol opuchnutý a modrý ako slivka. Obviazala som si ho a šla spať s tým, že keď to ráno nebude lepšie, zájdem k lekárovi. Na druhý deň bolesť poľavila, a tak som nikam nešla. Ale asi som mala, členok som mala opuchnutý a citlivejší ešte zopár mesiacov,“ priznáva Jana.


BOLESŤ POĽAVÍ

Vyvrtnutým členkom sa môže skončiť chôdza po nerovnom teréne, schodoch, ale poľahky sa k nemu dopracujú aj ženy, ktoré sa rady producírujú vo vysokánskych podpätkoch. Neraz však k nemu dopomôžu aj nízke papuče. Okrem bolesti sa úraz prejaví opuchom a často sa vytvorí aj krvný výron. Nepríjemná bolesť človeka potrápi niekoľko minút, vzápätí ustúpi. Nedajte sa oklamať náhlou úľavou a o nohu sa postarajte. Problémy sa po čase vrátia, ale vtedy už môže byť neskoro. Vyvrtnutý členok síce nezanechá vážne trvalé následky, no ak si ho včas neošetríte, hrozí, že istý čas bude menej ohybný. Môže sa tiež stať, že kým pred zranením ste v pohode prešli päť kilometrov, zrazu to pre bolesť nezvládnete.


ČO ROBIŤ?

Na vyvrtnutý členok si ihneď priložte ľad vo vrecúšku alebo balíček mrazenej zeleniny, aby ste chladom zmiernili bolesť a opuch. Studený obklad neprikladajte priamo na pokožku, najprv ju prekryte kuchynskou utierkou, inak by ste si koledovali o drobné omrzliny. Po desiatich, pätnástich minútach zafixujte členok elastickým obväzom. Začnite pri prstoch, obväz dvakrát obtočte, pokračujte cez členok a vráťte sa k prstom. Postup viackrát zopakujte. Obväz neuťahujte príliš napevno, nesmie vás tlačiť. Potom si nohu vyložte do zvýšenej polohy, v noci si ju nemusíte preväzovať. „Najdôležitejšie je poranenú nohu minimálne desať dní nezaťažovať a nedošliapovať na ňu, musí byť obviazaná,“ hovorí MUDr. Viliam Dobiáš, PhD., hlavný lekár zo záchrannej zdravotnej služby v Bratislave. „Postihnutí tieto rady málokedy dodržia, hoci sú nevyhnutné, lebo pri podvrtnutí si človek natiahne väzy v členku a kĺbové puzdro, ktoré drží kĺb pokope. Musí sa zahojiť, preto je nutný pokoj.“


ČO S KRVNÝM VÝRONOM?

Pri vyvrtnutom členku vzniká často. Pri neprirodzenom pohybe v kĺbe sa zvyknú popretŕhať i drobné cievy, ktoré potom krvácajú do podkožných tkanív a po niekoľkých hodinách vzniká modrina. Odstráni ju Heparoid? „Mnohých asi nepoteším, nie som fanúšik tejto masti. Zrazeniny nerozpúšťa až do takej miery, ako treba. Krvný výron má jeden zádrh, nahromadená krv sa postupne vstrebáva do organizmu a zároveň sa vyzrážajú soli vápnika. Preto sa na mieste neraz vytvorí tvrdšia hrča, ktorá môže pretrvávať niekoľko týždňov aj mesiacov a Heparoid tomu príliš nezabráni. Namiesto neho odporúčam siahnuť skôr po protizápalových géloch,“ zdôrazňuje doktor Dobiáš. Osoží Veral, Fastum, Voltaren alebo Ibalgin. Ide o prípravky, ktoré zabraňujú, aby na poranenom mieste vznikol zápal. Členok si nimi natierajte aspoň štyri dni, trikrát denne.


KEDY ZA LEKÁROM?

Ak sa opuch objaví do dvoch či troch hodín a bolesť sa napriek ľadu, obväzu a protizápalovému gélu nezmenší ani na druhý deň. Členok je zrejme zlomený. Dlho neváhajte ani vtedy, ak vám na ňom presvitá väčší krvný výron alebo bolesť neustáva ani na chvíľku. Tiež to môže nasvedčovať na zlomeninu.

Vyberáme pre vás niečo PLUS